1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. İmamoğlu: “Milletin sesinin kısıldığı yerde çocuklarımız konuşamaz”

İmamoğlu: “Milletin sesinin kısıldığı yerde çocuklarımız konuşamaz”

- - 5 dk okuma süresi
68
2199162100

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Maltepe Etkinlik Alanı’nda gün boyu süren organizasyonlarla kutladı. İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu da çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu.

23 Nisan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı olduğunu belirten İmamoğlu, “Başka hiçbir ülkede yok. Atatürk'e teşekkür ediyoruz. Atatürk bize çocuk bayramını hediye ederken, onun tarihini de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş günü olarak tespit etti. Çünkü, TBMM’nin anlamı nedir? Anlamı; eşit vatandaşlık demektir. Anlamı; özgürlük demektir, bağımsızlık demektir. Anlamı; herkesin aynı haklara sahip olduğunun teminatı demektir. İşte onun için TBMM tarihini, çocukların bayramı olarak ilan etti. Çünkü çocukların eşit olmadığı bir toplumun ileriye gitmesi mümkün değil. Çocukların eşit olduğu bir ortamda ancak biz bütün toplum olarak çok gelişebiliriz” dedi.

Her anne-babanın çocuğunun eşit bir ortamda, eşit haklarla yaşamasını isteyeceğini vurgulayan İmamoğlu, “Biz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tepesine, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ yazan o iradenin evlatlarıyız. Sonsuza dek bunu koruyacağız. Milletin sesini kimsenin kısmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

873453df d839 44da a353 4b8802388a36

“Milletin sesinin kısıldığı yerde çocuklarımız konuşamaz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Çocuklarımız konuşacak. Çocuklarımız, kalplerindeki ifadeleri dillerine geldiği şekliyle anlatacak. Anlatacak ki; onlardan inanılmaz yetenekli sanatçılar çıksın. Anlatacak ki; çocuklarımızdan çok güzel bilim insanları olsun. Çocuklarımızdan çok iyi sporcular olsun. Çocuklarımızdan çok iyi iş insanları olsun. Belediye başkanları olsun, başbakanları olsun. Bakanlar, milletvekilleri olsun. Bilim insanları, öğretmenler olsun, mühendisler olsun, işçi olsun çok iyi, sanatçı olsun, zanaatkar olsun. İşte bütün bunların olması için, çocuklarımızın sesinin kısılmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Yakın zamanda yaşanan depremlerin en fazla çocukları etkilediğine dikkat çeken İmamoğlu, yanına deprem bölgesinden gelen çocukları aldı ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Çocuklarımızın o bölgede çok eksikleri var. Onları gidermek konusunda çok çalışmamız lazım. Eksiklikleri hep beraber gidermemiz lazım. Çünkü, orada tam 13 milyon insanımız bundan etkilendi ve bunun en az yüzde 25’i çocuk. O çocuklarımızın bütün eksikliklerini de gidermekle yükümlüyüz. İstanbul'da bir çocuk hangi ortama ve imkanlara sahipse; Adıyaman'da, Kahramanmaraş'ta, Hatay'da ve diğer illerimizde de çocuklarımıza o imkanları sağlamakla yükümlüyüz. Bunu hep birlikte yapacağız. Evvelsi gün Hatay'daydım ve orada halkımızla kucaklaştık, bayramlaştık. Ben eminim ki bütün milletimiz de bu kucaklaşmayı ve bu paylaşmayı, bu dayanışmayı kabul ediyor ve istiyor. Ben, ‘O bölgenin çocuklarına en güzel imkanları sağlayacağız’ diyorum ve bizim yine deprem bölgesinden gelen güzel çocuklarımız var. Onların da neşesi bol olsun. Onları alkışlayın. Çocuklar, bayramınız kutlu olsun.”

30a48d6b c339 4cbb afa9 8b34f6254413

Ramazan Bayramı’nın üçüncü gününde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleriyle çifte bayram kutlandı. Çifte bayramda çocukların buluşma noktası, Maltepe Etkinlik Alanı oldu. “23 Nisan Çocuk Karnavalı”nda atölyeler, sihirbaz gösterileri, tiyatro oyunları ve konserler düzenlendi. Çocuklar için Niloya, Arı Maya ve Kukuli sahne aldı. Çocuklar ve onlara eşlik eden büyükleri, Aleyna Tilki konseriyle bayramı doya doya kutladı.

Hibya Haber Ajansı

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın