1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. İmamoğlu: “Temel gerçek olunca, topluluk da gerçek oluyor”

İmamoğlu: “Temel gerçek olunca, topluluk da gerçek oluyor”

- - 8 dk okuma süresi
303
3819108611

İBB Şehircilik Grubu şirketleri; KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ tarafından kurulan İstanbul Yenileniyor platformu kapsamında riskli yapıların dönüşümü devam ediyor.

Kadıköy, Kartal ve Şişli’de yer alan depreme dayanıksız blokların yerine yapılacak 4 projenin temeli; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, CHP İBB Grup Başkanvekili Tarık Balyalı, milletvekilleri, milletvekili adayları ve coşkulu bir vatandaş topluluğunun katılımıyla atıldı.

Toplu temel atma töreni, deprem riski altında olduğu için yıkılan, Kartal Hürriyet Mahallesi’ndeki Kaper Sitesi’nin bulunduğu alanda yapıldı. “300 Günde 300 Proje” maratonu kapsamında düzenlenen “İstanbul Yenileniyor Kentsel Dönüşüm Projeleri Toplu Temel Atma Töreni”nde, sırasıyla; KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, Yüksel ve İmamoğlu birer konuşma yaptı. 

“Temel gerçek olunca, topluluk da gerçek oluyor”

İmamoğlu, kendisinden önce konuşan Kurt’un, atacakları temeli ‘gerçek’ olarak nitelemesine atıfta bulunarak, vatandaşları, “Temel gerçek olunca, topluluk da gerçek oluyor. Böyle samimi bir iletişim kuruyoruz. Coşkunuz için teşekkür ediyorum” sözleriyle selamladı.

Türkiye’nin 17 Ağustos 1999 İzmit depreminden gereken dersleri çıkaramadığına vurgu yapan İmamoğlu, “Kentsel dönüşüm, bambaşka bir yere evrildi. Halbuki kentsel dönüşüm, varlık-yokluk sorunu gibi ele alınmalıydı. Ama İstanbul'da bunun modeli değişti. Ama biz, 4 yıldır göreve geldiğimiz an itibariyle, bu konuyu çok ciddiye alarak, her anında tekniği, bilimi önümüze yol haritası olarak koyarak, bu işin dayanışma olmadan çözülmeyeceğini bilerek; sadece bir belediyenin, büyükşehir belediyesinin, ilçe belediyesinin değil, topyekun bir mücadeleyle mümkün olduğunu bilerek hareket ettik” ifadelerini kullandı.

“Kafeyi kim koruyor biliyor musunuz?”

“Bu açıklamayı yapan arkadaşlara bir hatırlatma yapacağım” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Gerçekten utanç verici bir olay anlatacağım size. Üsküdar'da, İstanbul'un en güzel hattı olan Boğaz’ın hemen kıyısında bir cami var: Kuşkonmaz Camii. Naif, dünya güzeli bir camidir. Hemen Boğaz’ın kıyısında, rüzgar çok estiği için de kuş konamazmış. Onun için caminin adı Kuşkonmaz Camii olmuş. Biz, o caminin önüne kısacık bir platformla geçiş yaptık. Cumhurbaşkanlığı’na varıncaya kadar, orasıyla ilgili açıklama yapıldı.”

İmamoğlu, konuya ilişkin teknik açıklama yaptıklarını belirterek,  “Hatta ben o zaman, ‘Biz aynı zamanda bu caminin etrafını, benzetmek gibi olmasın, bir uğur gibi saran o çirkin, sözüm ona kafeleri, baraka gibi kafeleri de yıkacağız’ dedim. Ve o günden sonra hukuki işlemlerimizi başlattık. Biz oraya gidiyoruz. Yıkım yapmak için tebliğ yapıyoruz, pat diye yürütmeyi durdurma vesaire. Yine yıkıma gideceğimiz esnada, bu sefer ne oldu biliyor musunuz? Kafeyi kim koruyor biliyor musunuz? Polis koruyor. Ve polisimizi bu görüntüye mahkum eden kim yetkiliyse; Emniyet Müdürü’nden Valisi’ne, Bakan’ına varıncaya kadar kınıyorum.” dedi.

“Bu mesele, bir seçim meselesi olamaz”

İmamoğlu, vatandaşlara da bu konuda önemli görevler düştüğünün altını çizerek, “İnsanlarımızla bunun konuşulması ve çözüme gidilmesi yolunda yoğun çabalar gösteriyoruz. Bu çabanın, halkımız tarafından kabul görmesi ve her sokağı, her caddeye değinilmesi için de bu çabamızı illa büyük projeler meselesi olarak görmedik. Aynı zamanda biz bu işi sokak aralarına, caddelere kadar taşıyarak insanlarımızın sorunlarını çözme gayreti içinde olduk.” ifadelerini kullandı.

Sürecin, bütün konunun paydaşlarının samimiyetiyle çözülebileceğine dikkat çeken İmamoğlu, “Bu mesele, bir seçim meselesi olamaz. Seçimden önce gündeme gelmesi ve ‘Ben bu işi çözeceğim’ demek, asla olamaz. Tüm Türkiye'ye bu anlamda bir çağrıda bulunuyorum. Kesinlikle ve kesinlikle, deprem bölgesinde olan her insanımız, bu seçimde süreci ele alırken, ‘Geçmiş dönemlerde bu iş bir rant işi mi oldu; yoksa insanlarımızın canını, varlığını düşünen bir mesele mi oldu’ diye süreci ele almalı” diye konuştu.

“Çocukların, gençlerin, kadınların hakkını korumak için geliyoruz”

İmamoğlu, mahkemenin İBB’nin yıkım kararını kabul ettiğini hatırlatarak, “Bütün bu haksızlıkları ve hukuksuzlukları, hep beraber bertaraf edeceğiz. Biz bir avuç insanın değil, milletin hakkını korumak için geliyoruz. Milletin hakkını, çocukların hakkını, gençlerin hakkını, kadınların hakkını korumak için geliyoruz. Ve bütün çeşitliliğimizle geliyoruz.” dedi.

“Boşnak kardeşlerime laf eden aklı kınıyorum”

Önümüzdeki dönemin siyasi bir yarış değil, revizyon ve restorasyon dönemi olacağına dikkat çeken İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu memleketi her etnik kökeni; Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, benim Boşnak kardeşlerim. O, Boşnak kardeşlerime laf eden, bu milletin çimentosu, taşı, toprağı olan Boşnak kardeşlerime laf eden aklı da buradan kınıyorum. Sadece Boşnak kardeşlerimden, hemşehrilerimden, vatandaşlarımdan değil, bütün milletimizden özür dilemeli. Bir vatandaşımıza bile hakaret ederek siyaset yapılamaz.” diye konuştu.

3 ilçede eş zamanlı temel atıldı

Konuşmaların ardından eş zamanlı atılan temellerle, 3 ilçe 4 mahallede yapılacak kentsel dönüşüm konutlarının yapımına başlandı. “İstanbul Yenileniyor Platformu” kapsamında birçok bölgede çalışmalar yürüten KİPTAŞ, yenileme başvurusunda bulunan; Kartal Hürriyet Mahallesi’ndeki Kaper Sitesi, Kadıköy Rasimpaşa Mahallesi’ndeki Nurcan Apartmanı, Kadıköy Feneryolu Mahallesi’ndeki Ferah Apartmanı Şişli Mecidiyeköy Mahallesi’nde yer alan tek ve çoklu yapıların birlikte dönüşümüne başladı.

Temeli atılan 4 proje kapsamında, 336 riskli bağımsız birim, yaklaşık bin 350 kişi için çözüm üretilecek. Riskli yapıların yerine inşa edilecek projeler kapsamında, güvenli ve dayanıklı 648 bağımsız birim inşa edilecek.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın