1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. İMECE uydusu uzaya fırlatıldı

İMECE uydusu uzaya fırlatıldı

- - 2 dk okuma süresi
64
4904932855

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde düzenlenen törende konuştu.

Bakan Akar’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Göktürk-1’den ve Göktürk-2’den sonra daha da ileri bir adım atmak suretiyle İMECE ile beraber çok daha önemli yeteneği kazanmış olacağız. Bir taraftan Amik Ovası, diğer taraftan da Himalaya Dağları’nı istediğimiz zaman görebilecek, bununla ilgili çalışmalarımızın ihtiyacı neyse bunları da ilgili arkadaşlarımızla paylaşma fırsatı bulacağız.

Uzay meselesinde bizim mutlaka güçlü olmamız lazım. Uydu ile beraber de bizim gücümüze güç katacak varlığımız. Hava kuvvetlerimiz, bu konuyla yakından ilgilenmektedir. Kurduğumuz bir keşif uydu taburumuz var.

Türkiye’nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güçlü ve büyük olması sadece bizimle alakalı değil, içinde bulunduğumuz NATO ittifakı için de büyük bir değer. Onlar için de büyük bir katkı sağlayacağını da herkesin görmesi ve bilmesi lazım. Bugüne kadar da yaptığımız çalışmalarla NATO’ya 70 yıldan fazla süredir en etkin şekilde bütün katkılarımızı sağladık. Bize verilen sorumlulukları da en etkin şekilde yerine getirdik. Geldiğimiz nokta önemli fakat yeterli görmüyoruz. İnşallah daha çok çalışmak suretiyle çok daha ilerilere gideceğimize de bütün kalbimizle inanıyoruz.

Geçmişte bir sürü böyle teknolojik gelişmeleri hep seyirci olarak izledik şimdi kendi ülkemizin, milletimizin, insanımızın, mühendisimizin, işçimizin yaptıklarıyla gerçekten büyük bir gurur duyuyoruz. Uydunun ülkemize, milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın