1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. İpek Yolu Mektupları yarışması, Türk ve Çinli öğrencileri buluşturdu

İpek Yolu Mektupları yarışması, Türk ve Çinli öğrencileri buluşturdu

- - 6 dk okuma süresi
101
screenshot 10 600 x 400 4

Bu yıl ilki düzenlenen “İpek Yolu” Çin-Türk Dostluk ve Kültür Konferansı ve bu etkinlik kapsamında düzenlenen yarışma bugün İstanbul’da gerçekleşti.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu destekleri ile Türk-Çin Kültür Derneği tarafından düzenlenen bu konferans ve yarışmanın; ileriki yıllarda çok daha fazla katılımcı ile şenlik şekline dönüştürülerek, İki ülke arasında köprü vazifesi kurması hedefleniyor.

İpek Yolu Mektupları Yarışması’nı kazananlara ödülleri verildi

Konferans kapsamında düzenlenen ‘İpek Yolu Mektupları Yarışması’nda ise Türkiye’de Çince öğrenen öğrenciler ile Çin’de Türkçe öğrenen öğrenciler bir araya geldi. İki köklü milletin gençlerinin Türk ve Çin kültürlerini daha yakından tanınmasının hedeflendiği yarışmada, Türkler mektuplarını Çince Çinliler ise Türkçe olarak yazdı. Yarışmada en başarılı olan mektupların sahibi olan 3 Çinli 3 Türk öğrenciye ödülleri verildi.

opera anlik goruntu 2022 12 21 163011 ipekyolu mektup yarisma1 webp

“Çin ve Türkiye arasındaki kültür ilişkilerinin devam etmesini umut ediyorum”

Programa katılan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Wu Jian, konferansta yaptığı konuşmada, “Bugünkü etkinlik, Çinli ve Türk gençleri arasında gerçekleştirilen çok anlamlı bir kültürel alışveriştir. Çince öğrenen Türk öğrenciler ve Türkçe öğrenen Çinli öğrenciler, mektuplaşma yoluyla ortak bir şekilde dillerin güzelliğinden haz aldılar, dostluk köprüsü kurdular. Çinli ve Türk öğrencilerimizin, tüm dostlarımızın İpek Yolu Kültürüne sahip çıkarak ve bunu ileriye taşıyarak, ortak insanlık geleceği farkındalığına vararak, Çin ve Türkiye arasındaki Kuşak ve Yol kültürel alışverişini güçlendirmeye devam etmelerini içtenlikle umut ediyorum.” dedi

Bu etkinliğin, iki ülke arasındaki ikili dostane işbirliğini daha da ilerleterek ‘Kuşak ve Yol’ inşasının yüksek kaliteli gelişimine katkıda bulunacağını da belirten Wu sözlerine şöyle devam etti.

Opera Anlık Görüntü 2022 12 21 162740 ipekyolu mektup yarisma2 webp

“‘Kuşak ve Yol’ platformu umut yolu olmuştur”

‘Kadim uygarlıkların beşiği olan Çin ve Türkiye, köklü bir tarihe ve muhteşem bir kültüre sahiptir ve birçok alanda kapsamlı alışveriş ve işbirliği yürütmektedir. 1000 yılı aşkın bir süre önce kadim İpek Yolu, Çin ve Türkiye halklarını yakından birbirine bağlayarak, insan uygarlığı tarihinde şanlı bir iz bıraktı. Bundan dokuz yıl önce Çin, Kuşak ve Yol Girişimi’nde dünya ile işbirliğini sürekli derinleştiren yeni bir yolculuğa çıktı. Dünya Bankası araştırma raporunun değerlendirmesine göre, Kuşak ve Yol’un ortak inşası, ilgili ülkelerde 7,6 milyon kişiyi aşırı yoksulluktan, 32 milyon kişiyi de orta yoksulluktan kurtaracak ve katılımcı ülkeler ticaretini yüzde 2,8 ila yüzde 9,7’ye, küresel ticareti yüzde 1,7 ila yüzde 6,2’ye ve küresel geliri ise yüzde 0,7 ile yüzde 2,9’a kadar büyütecektir. ‘Kuşak ve Yol’, küresel ortaklıklar kurmak için bir dayanışma yolu, bağlantı ve işbirliğini güçlendirmek için bir ortak kazanç yolu ve küresel sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için bir umut yolu ve bugün dünyadaki en geniş kapsamlı ve en büyük uluslararası platform haline gelmiştir.

“Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi, dünya üzerinde etkiye sahiptir”

Bu yıl Ekim ayında Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi başarıyla gerçekleştirildi. Sanırım buradaki herkes bu büyük olayı yakinen takip etmiştir. Bu sadece Çin’in gelecekteki gelişimi üzerine önemli bir toplantı değil, aynı zamanda dünya üzerinde de geniş kapsamlı etkiye sahip bir toplantıdır. Toplantı, Çin’in son beş yıldaki çalışmalarını ve son on yıllık yeni çağdaki büyük değişiklikleri kapsamlı bir şekilde özetledi ve Çin tarzı modernleşme yoluyla Çin ulusunun büyük kalkınmasının kapsamlı yol haritasını çizdi. Yeni dönemde ve yeni yolculukta Çin, daha dikkate değer yeni başarılar elde edecek ve Türkiye ile ekonomi, kültür, eğitim vb. alanlarda işbirliği için daha fazla yeni fırsat ve daha geniş yeni hedefleri olacaktır.” dedi.

Online sergi ziyarete açıldı

Yarışma süreci boyunca gönderilen maillere eklenmiş olan görseller ise online bir sergi ile ziyarete açıldı.  Online sergiye www.cinkultur.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın