1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. İSİB, İklimlendirme Sektörü Strateji Çalıştayı gerçekleştirildi

İSİB, İklimlendirme Sektörü Strateji Çalıştayı gerçekleştirildi

- - 4 dk okuma süresi
48

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü’nün 2023 yılı yol haritasını belirlediği İklimlendirme Sektörü Strateji Çalıştayı, 28-29 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya Cornelia Diamond Hotel’de gerçekleştirildi. Çalıştay programı içinde İSİB İhracat Liderleri Ödül Töreni yapılarak dereceye giren firmalar ödüllendirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın ev sahipliğinde yaklaşık 200’ü aşkın sektör paydaşının katılımı ile yapılan çalıştayda yeni nesil ihracat modelleri ve destekleri, güncel ekonomik gelişmelerin sektöre etkileri ve 2023 yılı sektör strateji belgesindeki konular masaya yatırıldı.

Ekonomist Fatih Keresteci’nin güncel ekonomideki durum ve beklentileri katılımcılara aktardığı çalıştayda geçtiğimiz ay hayatını kaybeden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Duruk adına bir anma töreni gerçekleştirildi. 

1669706153 5

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, İSİB’in strateji pazarlama, satış ve iletişim alanlarında sektör ihracatçılarının en önemli paydaşı haline geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Dünya İklimlendirme pazarı geçtiğimiz dört yıllık periyotta yüzde 13,23 büyüyerek 570 milyar dolara ulaştı. Türk İklimlendirme Sektörü ise bu periyotta yüzde 43’lük büyüme gösterdi.  Sektörün alt gruplarına baktığımızda Isıtma Sistem ve Ekipmanları’nda Dünya yüzde 11 büyürken biz yüzde 32 büyüdük. Soğutma Sistem ve Ekipmanları’nda Dünya yüzde 15 büyürken biz yüzde 39’luk büyüme kaydettik. Havalandırma Sistem ve Ekipmanları’nda Dünya yüzde 20,5 büyürken biz yüzde 67 büyüme sağladık. Klima Sistem ve Elemanları’nda Dünya yüzde 12,5 büyürken biz yüzde 80’lik büyüme kaydettik. Tesisat Sistem ve Elemanları’nda Dünya yüzde 10 büyürken  biz yüzde 40 büyüdük.  Yalıtım Sistem ve Elemanlarında  Dünya yüzde 10 büyürken biz yüzde 38 büyüdük. Bu sonuçlar sektör olarak organize olduğumuzu, belirli bir strateji ile ilerlediğimizi ve sektörün tüm paydaşları emek harcadığımızın bir göstergesi.  

Türk İklimlendirme sektörü olarak ana hedefimiz Dünya pazarından yüzde 1,5’luk pay almak ve dış ticaret fazlası veren bir sektör olmak. Bu hedef için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sene her türlü handikapa rağmen yüzde 93,5’luk bir ithalatı ihracatı karşılama oranına ulaştık. Dünya’dan aldığımız pay ise sektör olarak yüzde 1,37 oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 5,23 Dolara çıktı. Türkiye’de TİM verilerine göre 11. büyük sektörüz. Sektör ihracatımız Kasım sonu itibariyle 6 milyar doları aştı. Yıl sonunda 6,8 milyar dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapatacağımızı öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalıştayın son oturumunda İSİB, 2021 yılı içinde ihracat pazarında etkili rol üstlenen ve en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirdi. 

Ödül töreninde de bir konuşma yapan Şanal, Birliği oluşturan tüm firmaların var güçleri ile Türkiye’nin kalkınması ve büyümesi konusunda çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Türk İklimlendirme sektörü, ihracatın lider sektörlerinden biri olma yolunda emin adımlara ilerliyor.  2021 yılında 21 kategoride en çok ihracatı gerçekleştiren firmalarımız, uyguladıkları etkin ticari ve pazarlama yönetimleri ile bu yılın ödüllerine ulaştılar. Birliğimizin ödül alamayan üyeleri de var güçleri ile çalıştıklarını biliyoruz ve görüyoruz. Onlar da önümüzdeki yıllarda ülkemizi elde edecekleri başarılarla gururlandıracaklarından hiç şüphemiz yok.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın