1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. İTSO’nun ev sahipliğinde ‘Hatay Ekonomik Vizyon Çalıştayı’ düzenlendi

İTSO’nun ev sahipliğinde ‘Hatay Ekonomik Vizyon Çalıştayı’ düzenlendi

- - 3 dk okuma süresi
276
whatsapp image 2022 12 01 at 17 26

HATAY –  01.12.2022 – HİBYA – İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ev sahipliğinde, Hatay Büyükşehir Belediyesi organizasyonu ile İskenderun Serbest Bölgesi ana temalı “Hatay Ekonomik Vizyon Çalıştayı” bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Çalıştay’a ev sahipliği yapan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası adına konuşma yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Ağır sanayideki tecrübesi ve hinterlandı oldukça geniş körfeziyle İskenderun, Hatay’ın ekonomik gelişimine katkılar sağlayan, en önemli ilçelerinden biri olmaktadır. Bölgemiz demir çelik, filtre ve lojistik sektörlerinde uluslararası arenada rekabet gücüne sahiptir. Bölgemizin ekonomisini istatistiklerle kısaca ifade etmek gerekirse; Türkiye İstatistik Kurumu Özel Ticaret Sistemi verilerine göre; 2022 yılının ilk 10 ayında Hataylı firmalar tarafından yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat yapılırken, yılın aynı döneminde 6,2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirilmiştir. Bu veriler dikkate alındığında bölgemizin, ülkemizde en fazla dış ticaret yapan ilk 10 il arasında yer aldığı görülmektedir.

Bilindiği üzere bölgemizin var olan potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkarmak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlar yönde şekillendirmek amacıyla çeşitli projeler hayata geçirilmektedir. Bizler de bugün burada, çok değerli bir projenin bilgilendirmesini yapmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Önceki yıllarda, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle birçok toplantı gerçekleştirmiştik. Bu toplantıların sonucunda ise; İskenderun’da Serbest Bölge kurulmasına ilişkin yer sıkıntısı olabileceği görüşülmüştü. Ancak Hazine arazisi ve özel mülkiyet seçeneklerinin de bu kapsamda değerlendirilebileceği belirtilmişti. Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyemiz tarafından bölgemize Serbest Bölge kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmasını memnuniyetle takip ediyoruz” dedi.

Çalıştay’a konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Sonyel Oflazoğlu ise, Serbest Bölgenin önemi, Coğrafi konumu, üretim, istihdam ve rekabet için İskenderun’a Serbest Bölgenin neden kurulması gerektiği, ülkemizde Serbest Bölgelerin kuruluş amaçları ile ilgili sinevizyon destekli olarak sunum yaptı. Çalıştay’ın ikinci bölümünde ise, Bölgenin iş insanlarına Serbest Bölge ile ilgili konular hakkında bilgiler verildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın