1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. İYİ Parti’den çocuğa yönelik cinsel istismar davasına müdahillik başvurusu

İYİ Parti’den çocuğa yönelik cinsel istismar davasına müdahillik başvurusu

- - 4 dk okuma süresi
47
screenshot 31 600 x 400 2

İYİ Parti Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Henüz altı yaşında iken ailesi tarafından bir sapığın eline teslim edilen ve yıllarca tecavüze uğrayan kız çocuğumuzun yaşadıkları, anlattıkları; ülkemiz kamuoyunu derinden sarsmış, büyük infial uyandırmıştır. Bununla birlikte yargılama süreciyle ilgili gelişmeler, konuyla ilgilenen bakanlıkların basiretsiz yaklaşımları söz konusu olayın vahametini çok daha acı bir hale getirmiştir.

Bu konuya yaklaşımımız siyaset üstü olmakla birlikte öfkemiz faillerin hala dışarıda kol gezmesinden; dini kendi rezil emellerine alet eden sözde vakfın hala daha kapatılmamasındandır. Hiç kuşkusuz AK Parti’nin yıllar içerisinde yaptığı hukuk katliamı; böylesine acı olayların önünü açmakta, geçmişte çocuk istismarcılarına ve çeşitli insan haklarını ihlal eden; sözde vakıf, dernek ve cemaatlere gösterilen müsamaha ve yargının verdiği yetersiz cezalar sapkınları cesaretlendirmektedir. Memleketimizi ayağa kaldıran bu olay ortaya çıktığı ilk andan itibaren İYİ Parti olarak konuyu yakın takibe almış ve AK Parti’nin sebep olduğu kara düzenin bu istismarı sümen altı etmesini engellemek için gereken tüm çalışmaları yapmaktayız.

Konu ile ilgili Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener yaptığı açıklamada; ‘Dini bir cemaatin kisvesi altında, 6 yaşındaki küçücük bir çocuğumuza yaşatılanlar büyük bir sapkınlıktır, çürümüşlüktür ve düpedüz tecavüzdür. Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız’ diyerek faillerin en ağır cezayı alması için şeref sözü vermiştir. İşte bu doğrultuda bugün davanın görüldüğü Anadolu Adliyesi, 2. Ağır Ceza Mahkemesine İYİ Parti olarak müdahillik için başvurumuzu teslim etmiş bulunmaktayız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin hala daha var olan vicdanı hür hakimlerinin milletimizin gözcüsü ve sesi olarak davada yer almamızı uygun bulacağından ve dolayısıyla da talebimizi kabul edeceğinden şüphemiz yoktur. Aksi bir kararın kamuoyunu şüpheye düşüreceği, mevcutta güven problemi yaşayan hukuk sistemimizi iyice yerle bir edeceği ve milletimizin vicdanını yaralayacağı fazlasıyla açıktır.

Bunlara ek olarak söz konusu olay ortaya çıktığı andan itibaren günlerce sesi çıkmayan, tüm Türkiye ayakta iken deyim yerindeyse adeta ölü taklidi yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı esefle kınıyor, bu ve benzeri birçok olaydaki beceriksiz yönetimi ülkemizde hukukun katledilmesindeki payı sebebiyle kendisini istifaya davet ediyoruz. Son olarak unutulmasın ki Anayasa’mızın 2. Maddesinde açıkça belirtildiği üzere; Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde; insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın