1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. İzmir Büyükşehir’in Adıyaman’da kurduğu konteyner kent hizmete girdi

İzmir Büyükşehir’in Adıyaman’da kurduğu konteyner kent hizmete girdi

- - 4 dk okuma süresi
66
5796097158

Depremin yaralarını sarmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman’da kurduğu koordinasyon merkezlerinde çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Bölgedeki yurttaşların barınma ve temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için konteyner kentler kuran Büyükşehir, Adıyaman’daki konteyner kentin yapımını tamamladı. Adıyaman Tabip Odası ile birlikte 15 bin metrekarelik alanda 184 konteynerlik bir yaşam alanı oluşturuldu. 184 konteynerin 165’i depremzedelerin kullanımına sunulurken, diğer konteynerler çocuk, sağlık birimleri, kütüphane, sosyal tesis, çamaşırhane ve yönetim birimlerine ayrıldı.

Her aileye bir bahçe alanı

Depremzedelerin büyük bölümünün konteynerlere yerleştiğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Egeşehir A.Ş Genel Müdürü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Adıyaman Afet Koordinasyonu Sorumlu Yöneticisi Ekrem Tükenmez, “Konteyner kenti kurarken Adıyaman Tabip Odası ile birlikte hareket ettik. Tüm altyapı çalışmalarını tamamladık. Bunun yanı sıra alışılmışın dışında bir mimari tasarım uyguladık. Van Depremi’ni yaşamış bir mimar arkadaşın desteğiyle bir proje oluştu. Her konteynerin dışına yaklaşık 20 metrekare kullanım alanı bıraktık. Konteynerde yaşayan ailelerimiz burasını bahçe olarak kullanabilecek. Aileler bahçelerini yeşillendirmeye başladı” dedi.

“Adıyaman’da yeni yerleşimler için çalışmalarımız sürüyor”

Adıyaman’ın merkezinde de bir konteyner kent hazırlığı yürütüldüğünü belirten Tükenmez, “İzmit Belediyesi 30 metrekarelik 120, Avusturya Alevi Birlikleri ise 150 konteyner verecek. Altyapı ve üstyapı çalışmaları ile çevre düzenlemesini biz yapacağız. Sosyal tesislerini biz kuracağız. Orayı da vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Şu anda zemin çalışmalarının yüzde yüzü tamamlandı. Su ve kanalizasyon altyapısını yapıyoruz. Yaklaşık 30 konteyner kurulumunu tamamladık. Burada 270 yaşam alanının 120’si prefabrik yapı olacak. Aynı zamanda Gölbaşı ilçesinin Harmanlı Beldesi Kalemkaş Mahallesi’nde konteyner alanının altyapısını hazırlayacağız. Hafriyat çalışmalarına başladık. 110 ailenin yaşayacağı bir alan oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

Sel felaketi ve sonrasında da çalışmalar sürdü

Adıyaman’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları aktaran Tükenmez, “Gölbaşı’nın su ve kanalizasyon altyapısının malzemesini sağlıyoruz. 22 personelle su ve kanalizasyon altyapısı yenileme ve onarım çalışmalarımız sürüyor. Tut ilçesinde Mart ayında yaşanan selden sonra dere yataklarının doğal akışını sağlamak ve taşkınları önlemek için çalışmalar yaptık. Sel nedeniyle bozulmuş yolları açarak düzenledik. İş makineleriyle şehir içi temizlik de yaptık” dedi.

4 ilde konteyner kentler kuruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kahramanmaraş’ta 120 konteynerlik yaşam alanı oluşturdu. Depremzedeler konteynerlere yerleşmeye başladı. Osmaniye’de ise 200 konteynerden oluşan kentte 150 konteynerin kurulumu tamamlandı. Hatay’da 200 konteynerlik kentin yapım çalışmaları sürüyor.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın