1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. İzmir Kent Konseyi 19. Olağan Genel Kurulu yapıldı

İzmir Kent Konseyi 19. Olağan Genel Kurulu yapıldı

- - 3 dk okuma süresi
54

İzmir Kent Konseyi 19. Olağan Genel Kurulu, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Konseyin yeni yönergesinin belirlendiği kurulun açılış konuşmalarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç yaptı.

Geçen yıl hayatını kaybeden, İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı ve İzmir Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Abdülsamet Baskak’ın anıldığı kurulda yeni üyelere de rozetleri takıldı. Kurula İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay ve Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar da katıldı.

“Mevzuata yönelik çalışmalar yürütüyoruz”

İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, sözlerine “Bundan yaklaşık üç ay önce yüksek bir katılım ve oy oranıyla beni İzmir’de sivil toplumun çatısı olan bu değerli kurumun başkanı olarak seçtiniz. Öncelikle bana duyduğunuz güven nedeniyle müteşekkirim” diyerek başladı.

İzmir Kent Konseyi olarak, Türkiye Kent Konseyleri Bölge Kent Konseyleri, İzmir İlçe Kent Konseyleri ile ortak çalışmalar yürüttüklerini belirten Kökkılınç, “İş birliklerini önemsiyoruz. Kent konseylerinin tüzel kişiliğinin olması, özerk bir kurumsal yapıya kavuşturulması, mali kaynaklarının çeşitlendirilmesi, kendisine özel bir yasasının olması, belediye meclislerine önerge sunma hakkı olduğu gibi parlamentoya da yasa önerisi sunma hakkı olması gerekliliği hususlarında mevzuata yönelik çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Yönerge güncellendi

Kökkılınç, İzmir Kent Konseyi’nin yönergesinin güncellenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bugünkü gündem maddelerimizden biri olarak yeni yönerge üzerinde çalıştık. Uygulamada doğru sonuçları olduğunu gördüğümüz kuralları koruduk; yoruma açık konularda ise yeni bir bakış açısıyla uyumlu ve etkin çalışmayı sağlayacak, mevcut yönetmeliğe de uygun yeni düzenlemeler getirdik.” diye konuştu.

“Yasanın değişmesi gerek”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise Kent Konseyleri ile ilginin yasanın değişmesi gerektiğini ifade ederek, “Kanunla kurulan bir yapının bütçesi olması lazım, bütçenin özerk olması lazım, o bütçenin kent konseyleri bileşenlerinin temsilcileri tarafından yönetilmesi lazım. Ama bugüne kadar süren bu çabada, demokrasinin en önemli bileşenleri olarak kent konseylerinin katkısı çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

Kurul sonunda İzmir Kent Konseyi’nin yeni yönergesi oybirliğiyle kabul edildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın