1. Anasayfa
  2. Türkiye
  3. Jandarma, dolandırıcılara karşı vatandaşları anonslarla uyardı

Jandarma, dolandırıcılara karşı vatandaşları anonslarla uyardı

- - 2 dk okuma süresi
70
whatsapp image 2022 12 21 at 22 58 23

RİZE – 21.12.2022 – HİBYA – Rize İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele kapsamında, internet ve telefon dolandırıcılığına karşı kalkandere, Ardeşen ilçeleri bazı köyleri ile Salarha ve Muradiye beldelerinde,  anonslarla halkı bilinçlendirdi.

Edinilen bilgiye göre, Rize  İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele kapsamında, meydana gelen internet ve telefon dolandırıcılığına karşı kalkandere, Ardeşen ilçeleri bazı köyleri ile Salarha ve Muradiye beldelerinde, devriyeler vasıtasıyla vatandaşlara doğrudan ulaşarak, cami ve belediye hoparlöründen de yararlanarak anonslarla halkı bilinçlendirme faaliyeti icra edildi.
 
İl Jandarma Komutanlığından yapılan paylaşımlarda, özellikle telefonla yapılan dolandırıcılık olaylarında, vatandaşlara kendilerini polis, hakim, savcı gibi tanıtanların para talebinde bulunduğuna belirtilerek, “Kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp, hattınızın teröristlerce kullanıldığını, terör örgütlerine yardımda bulunduğunuzu söyleyen kişiler dolandırıcıdır. Size operasyon yaptıklarını söyleyecek ve bu operasyonda kullanmak için para ve altın isteyeceklerdir. Savcı ya da polis sizden operasyon için yardım istemez. Kamu görevlileri sizden hesap numarası, para veya altın istemez. Bu kişilere itibar etmeyin.” uyarısında bulunuldu.

Jandarma ekipleri, vatandaşların internet ve Telefon dolandırıcılarına karşı duyarlı olması için diğer ilçe, belde ve köylerde de bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerine devam edecek. Rize İl Jandarma Komutanlığınca Siber Suçlarla mücadeleye kararlılıkla devam ediliyor.
 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın