1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Kahta’da ”silajlık mısır tarla günü” etkinliği

Kahta’da ”silajlık mısır tarla günü” etkinliği

- - 3 dk okuma süresi
67
screenshot 2 600 x 400 16

Arılı köyünde Mehmet Reşat Turanlı’ya ait 110 dönümlük arazide gerçekleştirilen ikinci ürün silajlık mısır hasadına, İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zülküf Orak, Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Deniz Alan, AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Sırrı Öztürk ile üreticiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kıyas, HİBYA’ya yaptığı açıklamada, Adıyaman’da ikinci ürün silajı yaygınlaştırmak amacıyla 4 lokasyonda üretim yaptıklarını söyledi.

Screenshot 3

Kıyas, Mehmet Reşat Turanlı’nın 80 dönümlük tarlasında patatesten yaklaşık 3 ay sonra silajlık mısır ekimi yaptıklarına değinerek, şunları kaydetti:

“80 dönümlük bu tarlamızda 400 ton mısır bekliyoruz. Adıyaman mevsim olarak iki ürün yetiştirmeye çok müsait olan bir ilimiz. Amacımız Adıyaman’da tarım arazilerinin faaliyete geçirilerek sulu alanlarda verimini artırmak hem de çiftçinin ikinci ürün ile tarlasında en yüksek verimi almasını sağlamak. Bundan sonra da sulu alanlarımızda ikinci ürünü yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek.” 

Bölgede su olduğu sürece verimin her zaman ikiye katlanacağını anlatan Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alan, ”Birinci ürün iki katı alır, ikinci ürün de 2 katı alır. Hükümetimiz, Güneydoğu’da 6 ilimizin indirimli enerjisinden faydalanmamasını sağlamış, ancak Adıyaman’ı bu kapsamı dışında bıraktı. Adıyaman’da yapımı devam eden barajların tamamlanması uzun süreceği için çiftçinin enerji indirimi kapsamından alınması zaruriyet arz ediyor. ” ifadesini kullandı.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı ise son 5 yıldır ilçede patates denemeleri yaptıklarını bildirdi.

Turanlı, çiftçilerin her şeye yatkın olduğunu, bu nedenle arazilerin bir an önce suyla buluşturulmasını talep etti.

Tarla sahibi Turanlı da patatesten aldığı verimden memnun olduğunu, aynı verimliliği silajlık mısırda da beklediklerini kaydetti.

Screenshot 1(2)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın