1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Kayserililer, Güneş tutulmasını canlı olarak izledi

Kayserililer, Güneş tutulmasını canlı olarak izledi

- - 1 dk okuma süresi
177
1

Kayseri Bilim Merkezi planetaryumda çalışan gökbilimci Görkem Korayöz, yaptığı yayında parçalı Güneş tutulması ile ilgili bilgiler vererek, “Güneşli bir gündüz vaktinde birlikteyiz. Güneş tutulması oldukça güzel bir olaydır. Türkiye’nin birçok kısmından olduğu gibi Kayseri’den de görülüyor. Bu tam tutulma olmayacak, Kayseri’den bakıldığı zaman yüzde 45’e yakın zamanda kapanma oranı olacak.” dedi.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Korayöz, Güneş tutulmasını güvenli bir şekilde gözlemlemek için bilgiler aktardı.

Korayöz, Kayseri’de 7-8 Kasım 2022 tarihinde tam Ay tutulması gerçekleşeceğini belirterek, 20 Nisan 2023’te ise tam Güneş tutulması olacağını, Kayseri’den veya Türkiye’den gözlemlenemeyeceğini ifade etti.

Öğrenciler okullarında bilim merkezinin canlı yayınını izledi

Güneş’in iki farklı teleskoptan alınan gerçek zamanlı görüntülerinin aynı anda izlenebildiği canlı yayına, 5 binden fazla kişi katıldı.

Kayseri’deki birçok okulda öğretmenler tarafından Kayseri Bilim Merkezi’nden yayınlanan canlı yayın, akıllı tahtalara yansıtılan görüntüler sayesinde öğrencilere de izletildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın