1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Kepçe kulak ameliyatlarında doğru zaman ve doğru teknik önemli

Kepçe kulak ameliyatlarında doğru zaman ve doğru teknik önemli

- - 4 dk okuma süresi
5
stethoscope gbd4d8444f 640 600 x 400 4

Batıgöz Sağlık Grubu Manisa Şubesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Sarı, kepçe kulak ameliyatlarının bilinmeyenlerini anlattı.

Kepçe kulak ameliyatı, tüm dünyada en sık tercih edilen estetik uygulamalardan biri olduğunu ileten Ahmet Sarı, “Geçmiş yıllarda kişileri ömür boyu rahatsız eden kepçe kulak sorunu, günümüzde doğru zamanda ve doğru teknikler kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Halk arasında “kepçe kulak” olarak adlandırılan şekil farklılığında kulak kepçesi bir yöne doğru daha kıvrık durumdadır. Kepçe kulak ameliyatı ile kulaktaki şekil bozukluklarının tedavisi mümkün olabilmekte, ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılabiliyor.” diye konuştu.  

Geçmiş yıllarda kişileri ömür boyu rahatsız eden kepçe kulak sorunu, günümüzde doğru zamanda ve doğru teknikler kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebildiğini söyleyen Op. Dr. Ahmet Sarı, “Kepçe kulak ameliyatı, alanında uzman bir cerrah tarafından hastane koşullarında yapılması gereken bir ameliyattır. Kulaktaki sorunun seviyesine göre değişmekle birlikte genellikle iki kulak için 90 dakikalık bir süreçte tamamlanan kepçe kulak ameliyatı, hastanede kalmayı gerektirmez. Kulak yapısına, cerrahın tekniği ve tercihine göre kulağın önünde veya arka kısmında operasyon yapılabilmektedir. Sorunun temel nedenine yönelik bir estetik operasyon uygulanarak genellikle kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi şekil verilir ve kulak geriye doğru yeniden konumlandırılır.” ifadelerini kullandı.

Ameliyat sonunda hastanın bandaja ihtiyaç duymadan yaşantısına devam edebileceğini belirten Op. Dr. Ahmet Sarı, ameliyatın 10. gününden itibaren hastanın küpe takabilmekte olduğunu söyledi.

“Kepçe kulak ameliyatı esnasında uygulanan kesiler genel olarak kulak arkasında kalır ve estetik soruna yol açabilecek herhangi bir iz oluşmaz” diyen Op. Dr. Ahmet Sarı, “Ameliyat iyileşme sürecinde veya iyileştikten sonra duymayı etkilemez ve kişi normal hayatına rahatlıkla devam edebilir.” dedi.

İyileşme sücecini anlatan Op. Dr. Ahmet Sarı, “Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de iyileşme sürecidir. Ameliyat sonrası normal yaşantısına devam etmek isteyen kişiler için bu ameliyat herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilen kepçe kulak ameliyatında kısa süren operasyonun ardından genel anestezi uygulanmamış ise hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Operasyonda yapılacak olan kesiler genellikle dikiş gerektirmez ve iyileşme süreci maksimum 1-2 hafta sürer.” şeklinde konuştu.

Amliyat sonrası hastanın kulakları dış etkilerden korumasının operasyonun başarı oranını artırdığını ifade eden Op. Dr. Ahmet Sarı, “Kepçe kulak ameliyatının üzerinden 1-2 hafta geçtikten sonra hastalar duş alabilmekte, en geç bir hafta sonra rutin yaşamlarına kolaylıkla dönebilmektedir. Sürecin sonunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkabilmekte, kişi istediği görünüme kavuşabilmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir