1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Kitabın rengi her yerde değişiyor

Kitabın rengi her yerde değişiyor

- - 5 dk okuma süresi
40
1532031045

Bankacılık krizi olarak başlayan ve daha sonrasında kontrol altına alınarak bankacılık stresine dönüşen son olaydan sonra “bej book” merak konusu oldu. Dün yayınlanan rapora göre ABD'nin büyük bölümünde genel ekonomik büyümenin yatay seyretmesi nedeniyle tüketiciler ve işletmeler son haftalarda daha az kredi kullandı. İstihdam artışının bir miktar ılımlılaştığı ve fiyat artışlarının yavaşlamış göründüğü için ABD ekonomik faaliyeti son haftalarda çok az değişiklik gösterdi.

Fed'in 12 bölgesel bankasından gelen veriler ile derlenen Bej Kitap raporuna göre, Fed bankalarından birkaçı bölgelerindeki bankaların son zamanlarda borç verme standartlarını sıkılaştırdığını ve likidite konusunda endişeleri olduğunu ve gelecekteki büyüme için belirsiz beklentileri olduğunu ortaya koydu.

Fed'in ülke çapındaki ekonomik anekdotlardan derlediği verilere göre, Mart ayı başındaki Bej Kitap'tan bu yana genel ekonomik aktivite sabit kaldı. 12 Fed bölgesinden dokuzu, dönem boyunca ekonomik aktivitede çok az değişiklik olduğunu veya hiç değişiklik olmadığını bildirdi.

Raporda, "Gelecekteki büyümeye ilişkin beklentiler çoğunlukla değişmedi, ancak iki bölge görünümün kötüleştiğini gördü. Temas kurulanlar, girdi maliyeti baskılarından daha kurtulunmasını, ancak fiyatlarını önceki yıllara göre daha sık değiştirmeyi bekliyorlar" ifadelerine yer verildi.

Avrupa tarafında ise enflasyon verilerinin hakimiyetinde bir gün geçirildi. Euro bölgesinde Enflasyon, Bir yıl önce Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle ani yükselişinin ardından düşmeye devam eden doğal gaz fiyatları ve enerji maliyetlerindeki hızlı düşüş nedeniyle %8,5'ten %6,9'a geriledi. Euro bölgesinde enerji ve işlenmemiş gıda fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon bir önceki yıla göre yüzde 7,5 ile beklentilere paralel olarak arttı. Çekirdek enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,2 yükseldi. Lagarde öncülüğünde 4 Mayıs’da yapılacak olan toplantıda 25 baz puan ile 50 baz puanlık artış arasında bir tartışma yaşanıyor ve karardan sadece iki gün önce açıklanacak olan Nisan enflasyon verilerinin kararda belirleyici olması muhtemel .Şimdilik piyasalar 25 baz puanlık bir artışa yöneliyor, ancak yatırımcılar hala ECB'nin daha büyük bir artışa gitmesi için üçte bir şans görüyor. Diğer taraftan ise İngiltere enflasyonu Mart ayında inatçı şekilde çift hanelerde kalmaya devam etti. Hizmetler sektöründe enflasyon yüzde 6,6'da kalırken, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 19,1 ile 1977'den bu yana en yüksek artışı kaydetti. Şaşırtıcı derecede güçlü gelen verinin İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artışı için gerekçelerini güçlendirmesi bekleniyor.

Asya tarafına geçtiğimiz günlerde beklentilerin üzerinde büyüme yakalayan Çin, faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi.8 aydır değişmeyen faiz oranları %3.65’ sabit kaldı. Japonya’da ise ihracat büyümesi Mart ayında yavaşladı ve Çin'e bağlı otomobil ve çelik sevkiyatlarındaki düşüş, yüksek faiz oranları ve bankacılık sektörü gerginlikleri arasında küresel talebin gevşemesine ilişkin endişeleri vurgulayan bir düşüşe neden oldu.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %0.16 düşerken, Japon Nikkei %0.07 yükseldi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,07 geriledi. Öte yandan, ABD ham petrolü %0,45 düşüşle varil başına 78,80$'a gerilerken, Brent %0,53 düşüşle 82,68$'dan işlem görüyor

Yurt içinde yarım iş gününde yurt dışı üretici fiyatları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) haftalık istatistikleri takip edilecek.

Yurt dışında Almanya üretici fiyatları, Philadelphia Fed iş koşulları endeksi ve ikinci el konut satışları verileri öne çıkıyor

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın