1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Kıymetliler Powell sonrası güç kazandı

Kıymetliler Powell sonrası güç kazandı

- - 2 dk okuma süresi
53
altin

Altın dünkü seansta FED Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları neticesinde alıcılı bir seyir izleyerek son iki haftanın en yüksek seviyesini kaydettiği bir günü geride bıraktı. Güne 1748 dolar/ons seviyesinden giriş yapan sarı maden, seans boyu pozitif seyir izlediği bir günü geride bıraktı. Özellikle Başkan Powell’in dünkü bir toplantıda yaptığı konuşmada faiz artış hızında yavaşlama olacağını vurgularken, aralık ayında 50 baz artış yapılacağını işaret etti. Başkanın genel olarak güvercin olarak değerlendirilecek konuşması sonrası piyasalarda risk iştahı artarken altın tarafında da güçlenme gözlemlendi. Dünkü seansta 1770 dolar/onstan kapanış yapan sarı maden, hanesine yüzde 1,2 kazanç yazarken diğer yandan son iki haftanın en yüksek kapanışını yapmış oldu.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde kazançlı bir günü geride bırakırken, iki haftanın ardından yeniden 22 dolar/onsun üzerine test etmiş oldu. 21,24 dolar/ons seviyesinden, güne başlayan beyaz maden 22,18 dolar/onstan seansı tamamlayarak yüzde 4,4 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin de günü yeşilde kapatarak diğer kıymetlilerle uyumlu bir günü geride bıraktı. 1005 dolar/onstan güne başlayan platin, gün boyu ralli içerisinde hareket ederken 1037 dolar/onstan günlük kapanış yaparak yüzde 3,1 kazanç elde etmiş oldu.

 

Paladyum diğer kıymetlilerle uyumlu bir günü geride bırakırken, dünkü seansta 1900 dolar/ons seviyesinin üzerine dönme çabasıyla hareket etti. 1838 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, 1886 dolar/ons seviyesinden günü kapatarak yüzde 2,6 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 3 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim açısından ortalama seyrederken 3.786 kg altın, 3.256 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın