1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Kıymetlilere enflasyon dopingi

Kıymetlilere enflasyon dopingi

- - 2 dk okuma süresi
23
8062463101

Altın dünkü seansta enflasyon verisiyle güç kazanarak, son bir haftanın zirvesine yükseldiği bir günü geride bıraktı. 2003 dolar/ons seviyesinde seansa başlayan sarı maden, ABD’de açıklanan enflasyon verisi beklentilerin altında kalmasıyla birlikte kıymetli madenlerde ralli yaşandı. Tüketici Fiyat Endeksi Mart ayında yüzde 0,2 beklentisine karşılık, yüzde 0,1 artış göstererek yıllıkta yüzde 5’e gerilemiş oldu. FED’in şahin politikalarının netice vermesi verilere yansımaya başlamışken, FED’in faiz artırım döngüsünün sonuna geldiğini göstermiş oldu. Altın bu veri sonrası 2028 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak, son bir haftanın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Gün sonu kapanışını ise 2015 dolar/ons seviyesinden yapan sarı maden, yüzde 0,5 kazancı hanesine yazmış oldu.

Gümüş de altınla birlikte kazançlı bir günü geride bırakırken, gümüş son bir yılın zirvesine kadar yükseldiği bir günü yaşamış oldu. 25,05 dolar/onstan seansa başlayan beyaz maden, 25,67 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak yüzde son 1 yılın zirvesinde en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. Gümüş 25,50 dolar/ons seviyesinden seans kapanış yaparken, yüzde 1,8 kazancı hanesine yazmış oldu.

Platin günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, 1000 dolar/onsun üzerine dönmüş oldu. 996 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1019 dolar/ons seviyesinden gün kapanışını yaparak yüzde 2,3 kazancı hanesine yazdı.

Paladyum da kıymetli maden rallisine katılarak günü artıda kapatan bir diğer kıymetli maden olmayı başardı. 1444 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 1465 dolar/ons seviyesinden gün kapanışı yaparak yüzde 1,4 kazanç elde etmiş oldu.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın