1. Anasayfa
  2. Belediye
  3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali başladı

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali başladı

- - 4 dk okuma süresi
172

Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın ev sahipliğinde bu yıl ikincisi yapılan Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türk dünyasını beyaz perdede buluşturdu. Halka açık olarak 4 ayrı salonda 52 filmin izlenime sunulacağı festival, Kırgızların tarihinde önemli bir sayfa olan Rus Çarlığının egemenliğine girildiği dönemi yansıtan Dağların Kraliçesi filminin gösterimi ile başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Türk dünyası sinemasının ortak kültürel değerlerle beslenmesi amacıyla düzenlenen 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan ve özerk cumhuriyetlerden gelen tanınmış oyuncu, yönetmen ve yapımcıların katıldığı gala yemeği ile başladı. 

Festivalin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kültür ve sanatın toplumun can damarı olduğunu belirterek, binlerce yıllık geçmişe bakıldığında, Türk milletinin Orta Asya’dan Avrupa’ya uzanan engin bir kültür havzasına sahip olduğunun görüleceğini söyledi. Ecdadın miras olarak muhteşem bir tarih, kültür ve medeniyet bıraktığını ifade eden Başkan Aktaş, “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa olarak 1 yıldır düzenlediğimiz ulusal ve uluslararası etkinliklerle’ şehrimizi Türk dünyasının kalbi yaptık. Bu kapsamda Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali Bursa’mıza çok yakıştı. Dede Korkut’tan bahsederken, konuyla alakalı bir gelişmeyi de hatırlatmak isterim. Dede Korkut hikayelerinin yeni bir nüshasının Büyükşehir Belediyemizin Muradiye Kur’an ve El Yazmaları Müzesi’nde yer aldığından kamuoyu haberdar olmuştu. Her eserin kaderi var. Asırlardır elden ele köyden köye dolaşan yazma, nihayetinde müzemize intikal etti. Büyükşehir Belediyesi olarak yazmanın dijitale aktarım işini eski kağıt restoratörü nezaretinde yaptık. Dede Korkut’un Bursa Nüshası’nı yakın zamanda bir tanıtım programı ile ilim alemine duyuracağız” dedi.

Korkut Ata Film Festivali’nin de bir festivalin çok ötesinde anlamlar taşıdığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Korkut Ata Film Festivali, Türk kardeş ülkelerimizle bağımızı güçlü kılan kültürel buluşmanın adıdır aynı zamanda. Birbirimizi daha yakından tanıyabilmek adına bu organizasyonu yapıyoruz. Festival kapsamında 52 film Bursa’da. Türk dünyasından 157 sinemacı buraya geldi, Yine 34 gazeteci geldi. Türkiye’den de 200 sinemacıyla toplam 400 kişi, Türk dünyasının kültürünü birbirine ve dünyaya aktaracak. Evet, sektörel ticari işbirlikleri gelişsin ama aynı zamanda kültürel aktarımla ülkelerin yakınlaşmasına hizmet etmek istiyoruz. Bunu Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da yapmamız çok daha anlamlı. İyi ki Bursa’dayız” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın