1. Anasayfa
  2. Dünya
  3. Küresel ekonomik devler Çin piyasasına niçin iyimser bakıyor?

Küresel ekonomik devler Çin piyasasına niçin iyimser bakıyor?

- - 4 dk okuma süresi
18
2023032917265738393 600 x 400 1

Mercedes-Benz, iPhone, SAMSUNG, Pfizer ve SIEMENS’in de aralarında bulunduğu küresel ekonomik devlerin patron ve CEO’ları, Çin’e yatırım yapmak için yeni planlar sunup, Çin’e güvenoyu verdiler.

AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, Jiangsu eyaleti ile iş birliğini bir kez daha genişlettiklerini ve Shandong eyaletinin Qingdao kentinde yaklaşık 450 milyon ABD Doları değerinde yeni bir fabrika kuracaklarını açıklayarak, bunun sadece ilk adım olduğunu ve yatırımı arttıracaklarını belirtti.

Schneider Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jean-Pascal Tricoire, yaklaşık 40 yıldır Çin’de çok sayıda yatırım yaptıklarını hatırlattı. Her geçen gün daha da dijitalleşen Çin’de dijital teknolojinin nesnelerin internetinden büyük veriye kadar tüm alanları kapsadığını dile getiren Jean-Pascal Tricoire, Çin ekonomisinin yeni bir gelişme aşamasına girmesiyle Çin’deki Ar-Ge ve inovasyonu desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, Çin’de COVİD-19 salgınıyla mücadele önlemlerinin gevşetilmesiyle Çin ekonomisi hızlı bir şekilde canlanmaya başladı. Batılı ülkelerdeki şirketlerin etkin olarak Çin Kalkınma Forumu’na katılması, kendilerinin Çin’e yatırım yapmaya devam edeceklerini yansıttı. ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi tarafından yayınlanan bir makalede, “Çin ve ABD arasında jeopolitik gerginliğin tırmandırılmasına rağmen, Batılı şirketlerin yöneticileri dünyaya yeniden açılan Çin’de ticari fırsatları bulmak için yine bu ülkeye gidiyorlar” diye yazıldı.

Ocak 2023’te, Çin’de fiilen kullanılan yabancı sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.5 oranında artarak, 127 milyar 690 milyon yuana (yaklaşık 18 milyar 464 milyon dolar) ulaştı. Bu rakam, yabancı şirketlerin Çin piyasasına tam güven duyduğunu gösterdi. Çin ekonomisinin istikrarlı olarak gelişmesi ve Çin’de bilimsel inovasyona önem verilmesi, yabancı şirketlerin Çin’e yatırım yapmasının en önemli iki nedeni haline geldi. Çin hükümeti, ekonominin istikrarlı gelişmesini sağlamak için iç tüketimi pekiştirme ve bilimsel inovasyonu teşvik etme dahil olmak üzere bir dizi önlem uyguladı. Bunun yanı sıra, Çin hükümeti ekonomik yapının düzeltilmesi için dijital ekonomi, yapay zeka ve yeni enerjinin de aralarında bulunduğu birçok alana daha büyük yatırım yaptı. 

Aslında, yabancı şirketler kazanç elde etmek için Çin’e yatırım yapmaya karar verdiler. 2022 yılında, Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası 120 trilyon yuanı aştı. Kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ise 12 bin 500 doları geçti. Çin az gelirli ülkeden orta gelirli ülke konumuna yükseldi. 400 milyonu orta gelirli olmak üzere 1.4 milyar nüfusa sahip olan Çin, en büyük potansiyele sahip piyasa haline geldi. Bunun yanı sıra, gelişmiş altyapı tesisleri ile lojistik şebekesi, kapsamlı sanayi sistemi ve iyi ticaret ortamı yabancı şirketler için çekici noktalar oldu. 

  2023 yılının başlangıcından bu yana, Çin ekonomisi hızlı bir şekilde canlanmaya başladı. Çin hükümeti, yabancı yatırım erişiminin olumsuz listesini azaltmaya ve yabancı yatırım erişimine yönelik kısıtlamaları kaldırmaya devam edecek. Yabancı şirketler, yeniden canlanan Çin piyasasında daha büyük gelişme fırsatı kazanacaklar.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir