1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

- - 7 dk okuma süresi
23
5847231270

Dün piyasalarda neler oldu?

Küresel piyasalarda ilgiyle takip edilen ABD Mart ayı enflasyon verisi açıklandı. Mart ayında manşet enflasyon beklentilerin hafif altında artış kaydederek önceki ayki %6 seviyesinden %5 seviyesine önemli gerileme kaydetti. Beklentiler manşet enflasyonun yıllık bazda %5,1’e gerilemesi yönündeydi. Yıllık enflasyonun düşmesinde enerji fiyatlarındaki %3,5’lik düşüş ve gıda fiyatlarının sabit kalması etkili oldu. Manşet enflasyon aylık bazda da beklentilerin 0,1 puan altında gelerek %0,1 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise aylık ve yıllık bazda beklentilere paralel olarak sırasıyla %0,4 ve %5,6 seviyelerinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon yıllık bazda önceki ayki gerçekleşmeye göre 0,1 puan yükselmiş oldu. Çekirdek enflasyondaki katılık, hizmet sektöründeki yapışkan enflasyonun devam ettiğine işaret etti. Enflasyon verisi sonrasında piyasalar %65 oranında Fed’in Mayıs ayındaki toplantısında 25 baz puan artışa gideceğini fiyatlamaya devam etti. Sabah saatlerinde oranı %71 seviyesinde görüyoruz. Enflasyonun Fed’in kendini rahat hissedeceği ve hedef enflasyon olan %2’nin oldukça üstünde kalmaya devam ettiği düşünülüyor.

Enflasyon verisi öncesi açıklamalar yapan Fed yetkilisi Kashkari de, Fed'in faiz oranlarını artırmasının ve geçen ay yaşanan iki bankanın iflasının ardından borç vermede olası bir geri çekilmenin durgunluğu tetikleyebileceğini, ancak enflasyonun yüksek kalmasına izin verilmesinin işgücü piyasası için daha da kötü olacağını ifade etti. Enflasyonun düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi. %5 olan enflasyonun bu yıl sonuna kadar %3 oranının ortalarına ulaşacağına ve önümüzdeki yıl %2'ye yaklaşmasını tahmin ettiğini söyledi.

Enflasyon verisi sonrasında açıklama yapan Fed yetkilisi Barkin, ABD’de enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve talebin soğuduğunu belirtirken, enflasyonda zirvenin görüldüğünü ancak hala gidilecek yolun olduğu vurgusunda bulundu.

Dün ayrıca Mart ayına ait FOMC toplantı tutanakları takip edildi. Tutanaklara göre, Fed yetkilileri 2023 yılı büyüme tahminini tüm yıl için %0,4 olarak öngördü. Bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli olduğu görüşündeler. Fed yetkilileri enflasyonu dizginlemek için daha fazlasının yapılması gerektiğini vurguladılar. Tutanaklarda, üretim ve işgücü piyasalarında öngörülenden daha az sıkılığın etkilerini yansıtan çekirdek enflasyonun gelecek yıl keskin bir şekilde yavaşlayacağı tahmin edildi.

ABD tarafından ayrıca reel ortalama saatlik ve haftalık kazançlar açıklandı. Reel ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda %0,7 gerileyerek bir önceki aya göre daha az gerileme kaydetmiş oldu. Reel ortalama haftalık kazançlar ise yıllık bazda %1,6 gerileyerek bir önceki ay gerçekleşmiş olan yıllık bazdaki %1,9 gerilemeden daha az gerileme kaydetti.

ABD hisse senedi endeksleri kapanışlarında S&P 500 endeksi %0,41 düşüşle 4.091 seviyesinde kapatırken, Dow Jones endeksi ise %0,11 azalışla 33.646 seviyesine geriledi. Nasdaq endeksi de %0,85 değer kaybederek 11.929 seviyesine indi.

ABD tahvil piyasasında 10 yıllık tahvil faizleri %3,39 seviyesine hafif gerilerken, 2 yıllık tahvil faizler ise %3,96 seviyesinden kapattı. VIX endeksi yatay negatif seyirle 19,09 seviyesinde kapandı.

Avrupa piyasaları ise genel olarak alıcılı bir gün geçirdi. Detayına bakıldığında; Dax %0,31 artışla 15.704 seviyesine yükseldi. FTSE 100 endeksi %0,50 artışla 7.825 ve CAC 40 endeksi ise %0,09 artışla 7.397 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında da ABD cephesinde açıklanan enflasyon verisi sonrasında genel olarak karışık seyrin hakim olduğunu gözlemliyoruz. Çin tarafında ihracattaki değişim endeksi %7,1’lik düşüş beklentilerden önemli şekilde ayrışarak yıllık dolar bazında %14,8 artış kaydetti. İthalat endeksi ise beklentilerden daha ılımlı gerileme göstererek yıllık bazda %1,4 azalış kaydetti. Çin tarafında dış ticaret dengesi verisi de açıklandı. Veriye göre 40 milyar yen olarak beklentinin çok üzerinde bir performansla 88,2 milyar yen fazla verdi.

Endeks tarafında, Hang Seng endeksinde %0,49 ve Kospi endeksinde de %0,05 düşüş görülürken; Nifty 50 endeksinde %0,05, Nikkei 225 endeksinde %0,11 ve Shanghai endeksinde de %0,05’lik ılımlı pozitif seyir takip ediliyor. ABD vadeliler cephesinde de yatay karışık bir seyir takip ediyoruz.

Bugün Almanya’da TÜFE verisi ve ödemeler dengesi, Euro bölgesinde sanayi üretim verileri, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, devam eden başvurular, ÜFE verileri takip edilecek. ÜFE ve çekirdek ÜFE verilerinde beklentiler sırasıyla yıllık bazda %3,0 ve %3,4; aylık bazda ise sırasıyla %0,0 ile %0,3 olması yönünde.

Gelecek gündemde neler var?

Haftanın devamında ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, devam eden başvurular, ihracat ve ithalat fiyat endeksleri, perakende satışlar, kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi ve Michigan Üniversitesi verileri takip edilecek. Sanayi üretiminin aylık bazda %0,2 artması bekleniyor. Almanya’da toptan satış fiyat endeksi izlenecek

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın