1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

- - 16 dk okuma süresi
20
6508199865

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalar ABD enflasyon verisi ile FOMC tutanakları sonrasında faizlerin hangi seviyede tepe yapacağını değerlendirirken, ÜFE verileri hem aylık hem de yıllık bazda beklentilerin altında olarak sırasıyla %0,5 azalış ve %2,7 artış şeklinde gerçekleşti. Çekirdek ÜFE ise yıllık bazda beklentilere paralel olarak %3,4 seviyesinde artış kaydetti; önceki ay ise %4,8 seviyesine yukarı revize edildi. Aylık çekirdek ÜFE ise beklentilerin altında olarak %0,1 aylık bazda azalış gösterdi. Mart’ta açıklanan yıllık ÜFE Haziran 2021’den beri görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Üretici fiyatlarının düşmesinde, enerji maliyetindeki azalışlarla birlikte mal fiyatlarındaki düşüşler etkili oldu. ÜFE’deki düşüş piyasalarda pozitif etkiye sebep oldu.

Ayrıca ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin hafif üzerinde 239K olarak gerçekleşirken, beklenti 235K seviyesinde olmasıydı. Devam eden başvurular ise beklentilerin hafif altında 1.810K geldi, beklentiler 1.833K olması yönündeydi. ABD hisse senedi endeksleri kapanışlarında S&P 500 endeksi %1,33 artışla 4.146 seviyesinde kapatırken, Dow Jones endeksi de %1,14 artışla 34.030 seviyesine yükseldi. Nasdaq endeksi ise %1,99 değer kazanarak 12.166 seviyesine ulaştı. ABD tahvil piyasasında 10 yıllık tahvil faizleri %3,44 seviyesine hafif gerilerken, 2 yıllık tahvil faizler %3,97 seviyesinden kapattı. VIX endeksi 0,29 puan gerileyerek 17,80 seviyesinde kapandı. Avrupa piyasaları hafta başından beri alıcılı seyri dünde sürdürdü.

Detayına bakıldığında; Dax %0,16 artışla 15.729 seviyesine yükseldi. FTSE 100 endeksi %0,24 artışla 7.843 ve CAC 40 endeksi ise %1,13 artışla 7.480 seviyesinden kapandı. Avrupa tarafında Mayıs ayında yapılacak faiz toplantısı için AMB politika yapıcıları tarafından 25 baz puan faiz artırımı tartışılıyor. Son gelişmeler neticesinde ihtiyatlı olunması gerektiği ifade edilirken, enflasyonun tepe noktasının da yakında görülebilineceğini ve bu sebeple daha küçük adımlarla ilerlenmesinin daha güvenli olabileceğinin değerlendirildiği belirtildi. Nisan ayı enflasyon verisi kararda etkili olacak. Dün Almanya’da açıklanan enflasyon verisi beklentiler dahilinde yıllık bazda %7,4, aylık bazda %0,8 artış gösterdi. Şubat ayı cari denge verisi ise 22,6 milyar euro fazla verdi, önceki ay 16,2 milyar euro fazla vermişti. Euro bölgesi sanayi üretimi ise hem aylık hem de yıllık bazda beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Yıllık bazda %2,0, aylık bazda %1,5 artış gösterdi. Bugün ne bekliyoruz? Çin tarafında Alibaba’daki hisselerinin çoğunu satan Japon Softbank sebebiyle Çin piyasalarında dün negatif seyir izlendi. Bu sabah ise ABD’nin ılımlı ÜFE verisiyle Asya piyasalarında da pozitif görünüm gözleniyor.

Shanghai endeksi %0,33, Kospi endeksinde %0,57 artış görülüyor. Nifty 50 endeksinde %0,09, Nikkei 225 endeksinde %0,40’lık artışlar takip ediliyor. ABD vadeliler cephesinde ise yatay negatif seyir takip ediyoruz. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, devam eden başvurular, ihracat ve ithalat fiyat endeksleri, perakende satışlar, kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi ve Michigan Üniversitesi verileri takip edilecek. ABD’de sanayi üretiminin aylık bazda %0,2 artması bekleniyor. Almanya’da toptan satış fiyat endeksi izlenecek. Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta öne çıkan veriler olarak Japonya’da kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi, dış ticaret dengesi, Tertiary sanayi endeksi, ulusal TÜFE ve çekirdek TÜFE verileri ve Jibun Bank imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek. Çin tarafında, 1.çeyrek büyüme verileri, sanayi üretimi ve perakende satışlar takip edilecek. Almanya’da Zew beklenti anketi, ÜFE ve S&P Global imalat ve hizmet PMI verileri açıklanacak. Euro bölgesinde Zew beklenti anketi, dış ticaret dengesi, ÜFE ve S&P Global imalat ve hizmet PMI verileri izlenecek. ABD tarafında ise Empire imalat PMI, inşaat izinleri, konut başlangıçları, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, devam eden başvurular, devam eden konut satışları ve S&P Global imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek.

Dün piyasalarda neler oldu? BIST 100 endeksi dün %0,36 artışla 5.164,86 puandan başlangıç yaptıktan sonra öğleye kadar yatay pozitif seyreden endeks öğleden sonra 5.195,50 seviyesini test ettikten sonra kapanışa kadar satılıcı seyir gösterdi. Endeks günlük %0,21 azalışla 5.135,55 seviyesinden kapattı. Toplam işlem hacmi 60,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Dün ulaştırma endeksi %2,17 artışla öne çıkan endeks olurken bankacılık endeksi %1,64 azalış, sanayi endeksi ise %0,28 azalış gösterdi. Bugün ne bekliyoruz? ABD üretici fiyatlarının beklenenden daha fazla düşmesi sonrasında BIST 100 endeksinde de pozitif seyir gözlenebilir. Gelecek gündemde neler var? Haftanın ilk işlem gününde Mart ayı konut satışları ve Mart ayı bütçe dengesi takip edilecek. Salı günü Şubat ayı konut fiyatları endeksi artışı aylık ve yıllık olarak açıklanacak. Çarşamba günü tüketici güveni takip edilecek.

ABD’de hem manşet hem de çekirdek ÜFE beklentilerin altında kalarak, enflasyonist risklerin azaldığı yönündeki algıyı destekledi. Verinin ardından Fed’in yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine başlayacağı yönünde fiyatlamalar belirginleşse de tahvil faizlerinde kayda değer bir değişim izlenmedi. ABD ve Almanya 10 yıllık tahvil faizleri sırasıyla %3,41 ve %2,37 seviyesinde yatay seyretti. Toparlanan küresel risk iştahına bağlı olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 12 bp düşüşle 531 bp seviyesine çekilirken Eylül 2033 vadeli Eurobond faizi 3 bp düşüşle %8,69 seviyesinden işlem gördü. Yurt içi tarafta BIST Kesin Alım Satım Pazarında işlem hacmi 5,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken 2 yıllık tahvil faizi 83 bp düşüşle %16,61 , 10 yıllık tahvil faizi ise 32 bp yükselişle %13,0 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB 30 milyar TL’lik haftalık repo dönüşünü 25 milyar TL olarak yenilerken APİ ile haftalık repo fonlama tutarı 282,6 milyar TL seviyesine geriledi. Ayrıca TCMB aynı gün valörlü swap işlemlerinden 34 milyar TL ilave fonlama sağladı. TCMB verilerine göre 07 Nisan ile haftada DİBS stoku 8 milyar TL artışla 2,25 trilyon TL nominal olurken, aynı hafta YD yerleşiklerin DİBS stoku ise 388 milyon TL artışla 19 ,70 milyar TL seviyesine yükseldi. Böylece YD yerleşiklerin DİBS stoku içindeki payı %0,87'ye yükseldi.. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarında ise parite etkisinden arındırılmış olarak toplamda yaklaşık 3,1 milyar $ artış izlenirken, gerçek kişilerde 567 $ milyon artış, tüzel kişilerde ise 2,58 milyar $ artış görüldü.

Cumhurbaşkanlığı’nın "6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı" dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Kredi üst limitleri güçlendirme kredisinde 240 bin TL'den 320 bin TL'ye, konut yapım ve konut edinme kredilerinde 600 bin TL'den 1 milyon 250 bin TL'ye, işyeri yapım kredisinde 600 bin TL'den 800 bin TL'ye ve işyeri edinme kredisinde 250 bin TL'den 350 bin TL'ye yükseltildi. ABD’li yatırımcı Mobius, küresel görünümdeki bozulmaya rağmen gelişen piyasa şirketlerinin iyi performans sergilediğini belirterek, yatırım yapmak için Türk şirketlerine bakmaya devam edeceklerini söyledi. Türkiye'deki enflasyon ve döviz kuru seviyesinin ihracatçı Türk şirketlerine fayda sağladığını ifade eden Mobius, verdiği bir örnekte yazılım ihracatı yapan bir şirketin maliyetlerinin TL ancak kazancının döviz üzerinden olduğunu ve nihayetinde iyi performans sergilendiğini ekledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Türkiye'nin ihracatı Mart ayında yıllık bazda %4,4 artarak 23,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına ulaşıldı. Ocak-Mart 2023'te ihracat, yıllık %2,5 artarak 61,6 milyar dolara yükseldi. Yıllıklandırılmış ihracat değeri ise 255,7 milyar dolara ulaştı. Mart 2022'de yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ise bu yılın aynı döneminde %0,8 azalışla 1,9 milyar dolarlık ihracat yaptı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Ocak-Mart 2023'te yıllık bazda %4,4 azalışla 5 milyar 204 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

IMF Başkanı Georgieva, dünya ekonomisinin şoklara karşı oldukça dayanıklı olduğunu kanıtladığını ancak zayıf büyüme ve inatçı enflasyonun üstesinden henüz gelemediğini belirterek, uzun süreli zayıf büyüme beklentisinin endişe verici olduğunu belirtti. Rosstat’ın verilerine göre, Rusya'da yıllık enflasyon etkisiyle Mart ayında bir yıl içinde ilk kez merkez bankasının %4'lük hedefinin altına düştü. Mart ayında yıllık enflasyonun bir önceki aya göre %10,99'dan düşüşerek yıllık %3,51'e gerilediğini gösterdi. BOJ başkanı Ueda, enflasyonun merkez bankası hedefinin altında yavaşlama riskinin altını çizerek güvercin tonda mesajlar verdi. Enflasyonun %2'nin altına düşme riskini ve hedefi aşma risklerini karşılaştırarak, ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak para politikasını ilk riske odaklanarak yürütmenin uygun olduğunu belirtti.

Brezilya Maliye Bakanı Haddad merkez bankasının, Brezilya'nın ekonomik ve sürdürülebilir büyüme hakkında düşünebilmesi için yararlanılacağını umduğum bir fırsat penceresi olduğuna inanmak istediğini söyledi. Çin ticaret bakan yardımcısı Shouwen, Japonya'nın 23 tür yarı iletken üretim ekipmanına ihracat sınırlaması koyma planından büyük endişe duyduğunu ifade etti. Açıklamasında Wang, Japonya'yı küresel tedarik zincirlerinin istikrarını korumak için Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uymaya davet etti.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Pozitif): Emlak Konut GYO tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak- 31 Mart 2023 tarihleri itibarıyla, toplam 15,2 mlr TL (KDV Hariç), satışa esas brüt 295.235 m2 büyüklüğe ulaşan, 2.272 adet bağımsız bölümün satışı gerçekleştirildi. Bu satışların toplamda 136,7 mn TL (KDV hariç) değerindeki 18 adedi yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirildi. Açıklanan satış rakamının 2023 yılı ilk çeyrek sonu verilerine göre, hedefi olan 11,5 milyar TL'yi %32 oranında aştığını görüyoruz.

Türk Hava Yolları (THYAO, Pozitif): Şirket 2023-2033 dönemi stratejisi ve hedeflerini açıkladı. Şirket konsolide cirosunu 2033’de 50 milyar USD’yi aşmasını ve FAVKÖK marjının 2023-2033 döneminde %20-25 bandında gerçekleşmesini hedefliyor. Filonun 2023 sonu 435’e ulaşılması öngörülürken, 2033’te ise 800’ün aşılmasının hedeflendiği paylaşıldı. Bu yıl 85 milyonu geçmesi beklenilen yolcu sayısında 2033’te 170 milyonun üzerine çıkılması hedefleniyor.

Turkcell (TCELL, Nötr): Şirketin yönetim kurulunun 13 Nisan 2023 tarihli kararı çerçevesinde; şirketin %100 bağlı ortaklıklarından Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. ("TÖHAŞ") tarafından sermayesine %33,3 iştirak ettiği Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.'nin %33,3 oranındaki payları, Pay Sahipleri Sözleşmesi uyarınca ön alım hakkı kullanılmak suretiyle, Sofra'nın diğer ortaklarından Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.'den 762.690 TL karşılığında satın alınmasına karar verildi. Bu satın alma sonucunda Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş, Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş’nin paylarının %66,6’sına sahip olacak. Satın alma bedelinin 2022 yılı Techfin segmenti gelirlerinin %41’ine tekabül ettiğini hesaplıyoruz.

Pasifik GYO (PSGYO, Nötr): Şirket dün pay başına 6,16- 6,17 TL aralığından (ağırlıklı ortalama 6,1649 TL) birim fiyattan toplam 150.000 TL nominal değerli pay geri alımı gerçekleştirdi. Böylece toplam geri alınan payların sermayeye oranı %0,874'e ulaştı.

Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın