1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

- - 4 dk okuma süresi
100
7417250919

Dün piyasalarda neler oldu? Küresel piyasalarda ABD tarafında Empire imalat endeksi beklentilerin üzerinde performans göstererek 10,8 olarak açıklandı. Beklentiler -18 puan olarak gelmesi yönündeydi, geçen ayki gerçekleşme -24,6 puan seviyesindeydi. NAHB konut piyasası endeksi ise beklentiler dahilinde 45 puan geldi. Önceki ayki gerçekleşme 44 puan seviyesindeydi. ABD Hazine Bakanı Yellen, geçen ayki iki bankanın iflaslarının neden olabileceği sistemik tehdidi durdurmak için alınan politika önlemlerinin mevduat çıkışlarında istikrara neden olduğunu ve her şeyin sakin göründüğünü belirtti. Ayrıca bankaların bu ortamda biraz daha temkinli olacağını ve borç verme strandartlarında bir miktar sıkılaşmanın hali hazırda görüldüğünü ve gelecekte daha fazla sıkılaşmanın olabileceğine işaret etti. ABD banka bilançoları tarafında bugün Bank of America, yarın da Morgan Stanley takip edilecek. ABD hisse senedi endeksleri alıcılı seyretti. S&P 500 endeksi %0,33 artışla 4.151 seviyesinde kapatırken, Dow Jones endeksi de %0,30 artışla 33.987 seviyesine yükseldi. Nasdaq endeksi ise %0,28 değer kazanarak 12.158 seviyesine ulaştı. ABD tahvil piyasasında 10 yıllık tahvil faizleri %3,60, 2 yıllık tahvil faizleri de %4,19 seviyelerine yükseldi. VIX endeksi 0,12 puan gerileyerek 16,95 seviyesinde kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Çin’de 1. çeyrek büyümesi açıklandı. Buna göre, yıllık büyüme 1.çeyrekte %4,5, çeyreklik büyüme ise %2,2 artış kaydederek beklentilerin üzerinde performans gözlendi. Beklentiler sırasıyla %4,0 ve %2,0 seviyelerindeydi. Sanayi üretiminde yıllık büyüme beklentilerin altında kalarak %3,9 seviyesinde gerçekleşti. Beklentiler Mart ayındaki sanayi üretim verisinin yıllık bazda %4,4 büyümesi yönündeydi. Bununla birlikte, perakende satışlar tarafında ise yıllık bazda %10,6 artış kaydederek %7,5 olan beklentinin oldukça üzerinde gerçekleşme gösterdi. Bu sabah endeks tarafında Çin’de gelen büyüme verisi sonrasında Asya piyasalarında karışık seyir gözleniyor. Detaylarda; Shanghai endeksinde %0,02, Hang Seng endeksinde %0,75’lik ve Kospi endeksinde %0,31’lik azalışlar görülüyor. Nikkei tarafında %0,63’lük ve Nifty 50 endeksinde %0,10luk kazançlar yaşanıyor. ABD vadeliler cephesinde ise yatay negatif seyir takip ediyoruz. Euro bölgesinde Zew beklenti anketi ve dış ticaret dengesi verilerinin açıklanması bekleniyor. Almanya’da Zew beklenti anketi takip edilecek. ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri aylık bazda takip edilecek. Geçen ayki gerçekleşmeler sırasıyla %15,8 ile %9,8 artışlar yönündeydi; Mart ayı beklentisi ise %6,1 ve %3,1 azalışlar göstermeleri şeklinde.

Gelecek gündemde neler var? Yarın Japonya’da kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi ve dış ticaret dengesi verileriyle ihracat ve ithalattaki yıllık değişim verileri açıklanacak. Euro bölgesinde 12:00’da TÜFE ve çekirdek TÜFE verileri açıklanacak. Çekirdek TÜFE için beklentiler %5,7 olması yönünde önceki ay da bu seviyede gerçekleşmişti. Manşet TÜFE’nin yıllık bazda %6,9 artması beklenirken önceki ayki gerçekleşme yine aynı seviyedeydi. AMB yetkilisi Schnabel’in konuşması takip edilecek. ABD tarafında ise Fed’in Bej kitabı yayımlanacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın