1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

- - 16 dk okuma süresi
64
finance 203 1 9

Çin’in yeniden açılma kararının makro ve mikro yansımalarına ek olarak, virüsün yayılımına ilişkin endişelerle satıcılı seyir görüldü.

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Çin’in sıfır kovid politikasından çıkışının potansiyel makro ve mikro yansımalarına ek olarak, virüsün yayılımına ilişkin endişeleri artırarak Noel rallisi ümitlerini azaltması sonucunda satıcılı seyir izledi. Geçtiğimiz Pazartesi günü ABD tarafından yapılan açıklamada Çin’den gelen yolcuların ülkeye girebilmeleri için negatif kovid testi sonucuna sahip olmaları gerektiği bildirildi. Yetkililer, Aralık ayının ilk 20 gününde Çin’de 250 mn kişinin virüse yakalandığını belirtti.

Makro cephede ise, ABD ve Euro Bölgesi ekonomilerinde görülen yavaşlamanın Çin malı ürünlere uluslararası talebi azaltmasına karşın, söz konusu uygulamanın Çin’de iç tüketimi ivmelendirmenin beraberinde turizm sektörünü de güçlendireceği öngörülüyor. Özellikle hükümetin ekonomiyi tamamlanmayan emlak projelerini yeniden devreye alarak ve altyapı projeleri yoluyla, mali kaynakları kullanarak iç ekonomiyi desteklemesi bekleniyor. Çin ekonomisindeki hızlanmanın küresel büyüme ve enflasyon cephesindeki etkileri kaçınılmaz olacağından, bu çerçevede Fed’in agresif faiz patikasını sürdüreceği yönündeki yoğunlaşan beklentiler de öne çıkıyor.

Faiz beklentilerine hassasiyeti yüksek olan 2 yıllık tahvil faizleri %4,35 seviyesinde ılımlı seyrederken, 10 yıllık tahvil faizleri de %3,88 seviyesine hafif artış gösterdi. VIX endeksi ise 0,49 puan artışla 22,14 seviyesinde gerçekleşti. Nasdaq endeksi %1,35 değer kaybıyla 10.213,29 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,20 düşüşle 3.783,22 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %1,10 gerilemeyle 32.875,71 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya cephesinde de negatif seyir hakim. Sıfır kovid politikasından çıkışın Çin ekonomisi üzerinde yaratacağı ivmelenmeye karşın, ABD’nin Çin, Hong Kong ve Macau’dan gelen yolculara negatif kovid testi gerekliliği devreye alması piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Bu çerçevede Hang Seng endeksi %0,96 düşüş kaydederken, Kospi endeksinde değer kayıpları %2’ye yaklaşıyor.

ABD vadeliler cephesinde ise Nasdaq endeksi öncülüğünde toparlanma eğilimi hakim. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. 24 Aralık haftasına ilişkin verinin 225K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 17 Aralık haftasına ilişkin devam eden başvurular verisinin de 1,71 mn seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi cephesinde bugün AMB tarafından yayımlanacak olan Ekonomi Bülteni takip edilecek. Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Chicago PMI verisi izlenecek. Aralık ayı verisinin aylık bazda 2,8 puan artışla 40 seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor.

Dün piyasalarda neler oldu? Dün BIST 100 endeksi güne %0,17 artışla 5.443 puandan başlangıç yaptı. Sabah saatlerinde 5.328 seviyesine kadar gerileyen endeks, bu seviyeden tetiklenen tepki alımlarıyla 5.427 seviyesini test etti. Gün içinde yoğunlaşan realizasyonlar sonucunda bu seviyede kalıcılık sağlayamayan endeks, %1,64 düşüşle 5.345,61 seviyesinden kapandı. Bankacılık endeksi %2,78 gerilerken, sanayi endeksi %2,07 düşüş gösterdi.

Bugün ne bekliyoruz? Yurt içi piyasalara ilişkin olarak endeksin küresel cephede öne çıkan negatif atmosfer nedeniyle düşüş eğilimini sürdürerek satıcılı başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz. Bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Kasım ayı verisi aylık bazda 0,2 puan düşüşle 96,9 seviyesine gerilemişti. Gelecek gündemde neler var? Yarın yurt içinde dış ticaret dengesi verisi açıklanacak. Hatırlanacağı üzere Ekim ayı verisi 7,87 milyar dolar açık olarak gerçekleşmişti. Cuma günü ayrıca TCMB 2023 yılı para ve kur politikası metnini yayımlayacak (saat 10:00).

Küresel piyasalarda G10 para birimleri Japon Yeni hariç ABD Dolar’I karşısında değer kazandığı günde, Dolar Endeksi sınırlı düşüşle 104 seviyesine geriledi. Euro/Dolar paritesi 1,0650 seviyesinde yataya yakın fiyatlanırken, Dolar /TL kuru %0,1 artışla 18,71 seviyesine yükseldi. Küresel tahvil piyasalarında karışık seyir izlenirken, ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizi 1 bp azalışla %3,83, Almanya 10 yıllık tahvil faizi 2 bp azalışla %2,50, İngiltere 10 yıllık tahvil faizi 6 bp artışla %3,70 seviyesinden işlem gördü Türkiye Hazine eurobondlarında işlem hacimleri düşerken Eurobond verim eğrisinde kayda değer değişim izlenmedi ve 2033 vadeli 10 yıllık Eurobond faizi 1 bp artışla %8,91 seviyesinden işlem gördü.

Yurt içi TL tahvil piyasasında işlemler 2025 vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilde alıcılı seyirle yoğunlaşırken, sabit getirili tarafta orta ve uzun vadelerde satıcılı seyir izlendi. BIST Kesin Alım Satım Pazarı işlem hacmi 3 milyar TL’ye gerilerken, 2 yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizi %9,81 seviyesinde değişmezken,10 yıl vadeli gösterge tahvil faizi 17 bp artışla %10,49 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB 30 milyar TL’lik haftalık repo dönüşünü 30 milyar TL olarak yenilerken, APİ ile haftalık repo fonlama tutarı 152 milyar TL’ye geriledi.

Aynı gün valörlü swap işlemlerinden 3 milyar TL ilave fonlama sağladı. TLREF oranı ise %9,92 ile politika faizinin üstünde oluşmaya devam etti. Önde gelen merkez bankalarının şahin açıklamalarının etkisiyle Aralık ayının son iki haftasında küresel tahvil faizleri tekrar yükselişe geçmişti. Çin’de koronovirüs önlemlerinin gevşetilmesi sonucu yüksek küresel enflasyonda kalıcılığın devam edeceği beklentilleriyle tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi devam ediyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, EYT düzenlemesi kapsamında herhangi bir yaş sınırı olmayacağını, bu düzenlemeyle yaklaşık 2,25 mn vatandaşın emekli olacağını söyledi. Sayın Erdoğan ayrıca işverenlere destek için kredi imkanı sağlanacağını ifade etti. TCMB, kur korumalı mevduatların, türev işlemlerde kullanılmasına engel getirdi. Buna göre bankaların son dönemde çıkardığı ‘opsiyonlu KKM’ ürünleri son bulacak. Türk Lirasında mevduata sağlanan stopaj desteğinin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 31 Aralık’ta bitecek olan süre, destek karar ile 30 haziran 2023 tarihine kadar uzatıldı. Gazprom’un Başkanı Miller, Türkiye’de doğal gaz merkezinin kurulmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirterek, kararın pratik uygulamasına başladıklarını belirtti. Miller ayrıca doğal gaz merkezini, gaz piyasasında şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonlarının portföylerinde yer alan ters repo sözleşmelerinin vade bitiminde tekrar portföye dahil edilmesine kısıtlama getirildi. Kararın uygulama tarihi ilk etapta 29 Aralık olarak belirlenirken, sektörden gelen talep sonrası 30 Ocak 2023’e ötelendi. Bu adımla birlikte para piyasası fonlarının bu sözleşmeleri teminat göstererek kredili işlem yapmaları da kısıtlanmış oldu. Türkiye-Rusya-Suriye Savunma Bakanları ve istihbarat başkanları Moskova’da bir araya geldi. Böylece Şam ile 11 yıl sonra ilk resmî temas gerçekleşti. Market alışverişlerinde kullanılan plastik poşet ücretleri adet başına 25 kuruştan 38,5 kuruşa çıkarıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücretin 2023 yılı için brüt 10.008 TL, net 8.506,80 TL olarak belirlenmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı

ABD’nin büyük enerji şirketlerinden Exxon Mobil, yüksek kazanç sağlayan fosil yakıt üreticilerine ek vergi getirmeyi kararlaştıran AB’ye dava açtı. Çin’de, Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan yurt dışı seyahat kısıtlamaları ve sınır tedbirlerinin kaldırılacağının duyurulmasının ardından pasaport ve vize işlemlerinin yeniden başlatılacağı bildirildi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Umman’da Husilerin müzakere heyetiyle Yemen’deki krizi görüştü. Görüşmede, Yemen halkının direnişini öven Abdullahiyan, halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesi için insani bir gereklilik olarak ülkeye uygulanan ambargonun kaldırılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Ford Otomotiv (FROTO, Nötr): Şirketin 16 Mart 2021 tarihli özel durum açıklamasında belirtilen 1 tonluk yeni nesil ticari araç yatırım projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar kapsamında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 200 milyon Avro tutarına kadar kredi anlaşması imzalandı. Söz konusu kredi anlaşması, 14 Temmuz 2021 tarihinde EBRD ile imzalanan 650 milyon Avro tutarındaki kredinin devamı niteliğindedir. Bu miktarın 54 Milyon Avro’su EBRD, 146 Milyon Avro’ya kadar olan kısmı ise sendikasyona katılan Green for Growth Fund Southeast Europe S.A. SICAVSIF, HSBC Bank Middle East Limited, MUFG Bank Ltd ve ILX Management B.V. tarafından sağlanacak olup, kredinin 31 Ocak 2023 tarihine kadar kullanılması öngörülmektedir. Kredinin, 77,5 milyon Avro tutarına kadar ve vadesi yaklaşık iki yılı anapara geri ödemesiz toplam yaklaşık dört yıl olan kısmının faiz oranı sair masraflar ve komisyonlar hariç yıllık Euribor + % 4,50; 122,5 milyon Avro tutarına kadar ve vadesi yaklaşık iki yılı anapara geri ödemesiz toplam yaklaşık altı yıl olan kısmının faiz oranı ise sair masraflar ve komisyonlar hariç yıllık Euribor + % 4,65 olarak belirlendi. Anapara ve faiz ödemeleri altı ayda bir yapılacaktır.

Smart Güneş Enerji (SMRTG, Pozitif): Şirketin %100 bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş., yurtiçinde yerleşik müşterisinden Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 1.500.000,00 ABD Doları tutarında sipariş almıştır. (Güncel baz ABD Doları/TL kuru ile toplam bedel 28.044.600,00 – TL’dir.)

Koza Altın (KOZAL, Pozitif): Şirket, Nevşehir ili Avanos ilçesi dahilindeki, Yurt İçi yerleşik kişiye ait ruhsat sahasının, Şirkete devir işlemi tamamlanınca devir bedeli ve diğer hususların kamuoyu ile paylaşılacağı bildirilmişti. Invictus Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’ne ait, Nevşehir ili Avanos ilçesi sınırları dâhilindeki, 56086 ruhsat ve 2443897 erişim sayılı IV. Grup işletme ruhsatı bedelsiz olarak ve aşağıdaki şartlarda Şirkete devredildi. Sözleşme tarihinden itibaren sahada arama geliştirme faaliyetlerine başlanacak olup; en geç 3 yıl içerisinde söz konusu sahada arama faaliyetleri tamamlanacaktır. Sözleşmenin imzalanmasından itibaren 3 yıl içinde üretime başlanmaz ise, üç yıldan sonraki dönem için üretime geçinceye kadar Invictus Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne her yıl söz konusu ruhsat için tanımlı vadede 30.000 ABD Doları ödeyecektir. Rödovans bedeli; faturalar ve diğer yasal evraklarda belirtilen tutarlar ve üretim miktarı esas alınarak, tüm altın ve diğer metaller için ödenecek devlet hakkı düşüldükten sonra kalan satış tutarının yüzde iki (%2) oranı üzerinden altı ayda bir hesaplanacak ve ödenecektir.

Türkiye Sigorta (TURSG, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; 28.12.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 12,67 TL – 12,73 TL (ağırlıklı ortalama 12,72 TL) fiyat aralığından toplam 262.418 TL nominal değerli TURSG payları geri alındı. Toplam geri alınan payların sermayeye oranı %0,803’e ulaştı.

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; 28.12.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 79,20 TL – 78,30 TL (ağırlıklı ortalama 78,85 TL) fiyat aralığından toplam 378.500 TL nominal değerli ALARK payları geri alındı. Bu işlemlerle birlikte, 28.12.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 2.601.787 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,5981’e ulaştı.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; 28.12.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 42,60 TL – 43 TL (ağırlıklı ortalama 42,86 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alındı. Bu işlemlerle birlikte, 28.12.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 36.566.451 TL olup, bu payların sermayeye oranı %1,7921’e ulaştı.

Kaynak: Halk Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın