1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

- - 4 dk okuma süresi
20
finance 96

Dün piyasalarda neler oldu? Küresel piyasalarda Ocak ayı FOMC toplantı tutanaklarında ilk göze çarpan detay bazı FED üyelerinin 50 baz puan faiz artırımı beklentisi oldu. Üyeler son aylarda enflasyonun yavaşladığını ifade ederken, enflasyonda düşüşe yönelik daha fazla ilerlemeyi ihtiyaç duydukları aktarıldı. Ayrıca, enflasyondaki geri çekilmeyi sınırlayan unsurlar arasında; sıkı iş gücü piyasası, Çin ekonomisinin yeniden açılması ve Ukrayna’daki savaş yer aldı. Gevşek finansal şartlara bağlı olarak daha fazla sıkılaştırıcı önlemlerin alınabileceğine değinen yetkililer, ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu ifade ettiler. Son olarak, ABD borçlanma tavanının yükseltilmesine yönelik kararın gecikmesi durumunda finansal sisteme ve ekonomiye yönelik riskleri artırabileceği tutanaklarda yerini aldı. Açıklanan FOMC toplantı tutanakları sonrasında FedWatch’a göre Mart ayı toplantısı için hala 25 baz puan öne çıkmaya devam ediyor. St. Louis FED yetkilisi James Bullard, FED’in enflasyonu kontrol altına alabilmek için sıkı para politikasına devam etmesini ve faiz oranlarını %5’in üzerine çıkarılması gerektiğini savundu. Bullard, FED’in terminal faiz oranına ulaşmadan erken hamle yapması halinde enflasyonu kontrol etmesinin zorlaşacağını ifade etti. Dün ABD’de Mortgage başvuruları da takip edildi. MBA Morgage başvuruları bir önceki aya göre %13,3 azalış gösterdi. Mortgage faizlerinin Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıkması mortgage başvuruları üzerinde baskı oluşturuyor. ABD 10 yıllık tahvil getirileri %3,92 seviyesine gerilerken, 2 yıllık tahvil getirileri de %4,68 seviyesine azalış gösterdi. VIX endeksinde 58 baz puan azalışla 22.29 seviyesine geriledi. S&P 500 endeksi günü %0,16 düşüşle 3.991,05 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi %0,13 değer kazancı görülürken, Dow Jones endeksi %0,26 azalış gösterdi. Euro Bölgesi’nde endekslerde karışık seyir devam etti. Almanya’da Dax endeksi yatay pozitif %0,01 artışla 15.399 puana, Fransa’da CAC40 endeksi %0,13 azalışla 7.299 puana ve İngiltere’de ise FTSE100 endeksi %0,59 azalışla 7.930 seviyesine geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında genel olarak ılımlı pozitif seyir söz konusu. Kore Merkez Bankası poitika faizini beklentilere paralel %3,5’te sabit tutmasıyla Kospi Endeksinde %1,0 kazançlı seyir görülülyor. Hang Sengs endeksi teknoloji şirketlerinin öncülüğünde %0,64 yükselişle işlem görüyor. Nifty endeksi ise %0,17 hafif satıcılı seyrediyor. Japonya’da piyasalar İmparatorun Günü nedeniyle bugün kapalı olacak. ABD vadeliler cephesinde de alıcılı seyir takip ediliyor. Bugün ABD’de GSYİH, Kişisel Tüketim, Çekirdek PCE verilerinin yanı sıra FED Yetkilisi Bostic’in konuşmaları takip edilecek. Euro Bölgesi’nde ise TÜFE (Final) verisi takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Yarın FED tarafından yakından takip edilen PCE deflatör verisi başta olmak üzere, Michigan Üniversitesi beklenti anketleri ve yeni konut satışları yakından takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın