1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

- - 15 dk okuma süresi
58
8340933486

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları Fed’in faiz artırım patikasının ilerleyişi üzerinde belirleyici olacak olan mart ayı enflasyon verisi öncesinde karışık seyir izledi. Enflasyon verisi özelinde piyasa beklentisi manşet verinin aylık bazda %0,2, yıllık bazda da %5,1 artış kaydederek, önceki aya göre ılımlı yavaşlama kaydedebileceğine işaret ediyor. Çekirdek veriye yönelik beklentiler de aylık bazda %0,4 yıllık bazda da %5,6 seviyesinde. Ancak verinin enflasyon baskılarında kayda değer azalmaya işaret etmesi halinde Fed’in sıkılaşma patikasını sonlandırması için gerekli dönemin oluşabileceği düşünülüyor.

Dün ayrıca Fed yetkililerinden gelen söylemler de takibimizdeydi. Chicago Fed Başkanı Goolsbee’nin konuşması takip edildi. Finansal stresin olduğu anlarda, reel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmek için doğru parasal yaklaşım için sağduyu ve sabır olması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Bu doğrultuda Goolsbee, faiz artırımları hususunda ihtiyatlı olunması gerektiğinin altını çizdi. Bununla birlikte Fed Yetkilisi Williams, bu yıl içinde son olarak bir kez daha 25 baz puan faiz artışının yapılması gerektiğini ardından duraklayarak Fed’in ileride açıklanacak verilere göre faiz patikasını şekillendirmeye devam edeceğini söyledi. ABD hisse senedi endeksleri kapanışlarında S&P 500 endeksi yatay negatif seyirle 4.109 seviyesinde kalırken, Dow Jones endeksi ise %0,29 artışla 33.685 seviyesinde kapandı.

Nasdaq endeksi %0,43 değer kaybederek 12.032 seviyesine geriledi. Sektörel cephede ise S&P 500 endeksine dahil olan 11 sektörden 9’u dün alımlara sahne oldu. Özellikle enerji sektörü hisselerindeki %1’lik yükselişin bu temaya öncülük ettiğini söyleyebiliriz. Teknoloji sektörü hisseleri ise, Microsoft hissesinde önce çıkan realizasyonlarla %1 değer kaybetti. ABD tahvil piyasasında 10 yıllık tahvil faizleri %3,43 seviyesine hafif yükselirken, 2 yıllık tahvil faizler ise %4,02 seviyesinden kapattı. VIX endeksi 0,13 puan artarak 19,1 seviyesine yükseldi. Euro Bölgesi’nde perakende satışlar aylık bazda beklentilere paralel %0,8 azalış kaydederken, yıllık bazdaki veri %3,0 azalışla beklentilerden daha az düşüş kaydetti. Paskalya tatilinden sonraki ilk işlem gününde Avrupa piyasaları genel olarak alıcılı bir gün geçirdi. Detayına bakıldığında; Dax %0,37 artışla 15.655 seviyesine yükseldi. FTSE 100 endeksi %0,57 artışla 7.786 ve CAC 40 endeksi ise %0,89 artışla 7.390 seviyesinden kapandı. Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında da ABD cephesinde açıklanacak olan TÜFE verisi öncesinde genel olarak karışık seyrin hakim olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle dün IMF tarafından açıklanan küresel büyüme tahminlerinde 2023 yılında son 33 yılın en zayıf ekonomik büyüme performansının yaşanabileceği yönündeki mesajlar piyasalardaki görünümde etkili oluyor.

IMF’nin yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, küresel büyümeyi bir önceki büyüme tahmini olan %2,9’un hafif altına düşürerek %2,8 olarak açıkladı. Düşüşün sebebi olarak uygulanan sıkı para politikaları ve Ukrayna’da devam eden savaşın getirdiği yüksek belirsizlik ve riskler olarak belirtildi. 2024 yılı küresel büyüme tahmini için de %3,1’den %3,0’a gerileme öngörüldü. Raporda ayrıca ABD’nin 2023 yılı büyüme tahmini %1,4’ten %1,6’ya yükseltilirken, Çin’in 2023 yılı büyüme beklentisi olan %5,2 seviyesi korundu. Endeksler cephesinde, Hang Seng endeksi %0,61 düşüş kaydederken, IDX Composite endeksi de %0,19 ekside. Kospi endeksinde %0,15 ve Nifty 50 endeksinde %0,15’lik ılımlı pozitif seyir takip ediliyor. Nikkei ve Shanghai endeksleri ise sırasıyla %0,56 ve %0,47 artış kaydediyor. ABD vadeliler cephesinde ise yatay pozitif bir seyir takip ediyoruz. Bugün ABD’de Mart ayı enflasyon verileri ile birlikte reel ortalama saatlik ve haftalık kazançlar açıklanacak. Fed Yetkilisi Barkin’in konuşmaları ve FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. Gelecek gündemde neler var? Haftanın devamında ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, devam eden başvurular, kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi ve Michigan Üniversitesi verileri takip edilecek. Euro Bölgesinde ise sanayi üretim verileri, Almanya’da TÜFE, sanayi üretimi ve toptan satış fiyat endeksi izlenecek.

Dün piyasalarda neler oldu? BIST 100 endeksi dün %0,36 artışla 5.110,78 puandan başlangıç yaptıktan sonra sabah saatlerinde 5.143,53 seviyesini test eden endeks, ilerleyen saatlerde yoğunlaşan realizasyonlarla 5.082 seviyesine kadar geriledi. Bu seviyeden tetiklenen tepki alımlarının desteğiyle endeks %0,63 artışla 5.124,25 seviyesinden kapattı. Toplam işlem hacmi 68,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Dün sigorta endeksi %2,92 performans ile öne çıkarken, bankacılık endeksi %2,20 ve sanayi endeksi %0,58 artışla pozitif performans gösterdi. Bugün ne bekliyoruz? Küresel bazda kritik önem taşıyan ABD enflasyon verisi öncesinde BIST 100 endeksinde temkinli başlangıç görülebilir. Gelecek gündemde neler var? Haftanın geri kalanında makro gündem yurt içinde sakin seyredecek.

Fed’in Mayıs ayında 25 bp daha faiz arıtırımına gideceğini fiyatlayan tahvil ve döviz piyasaları bugün açıklanacak ABD enflasyon verilerine ve Fed tutanaklarına odaklanmış durumda. ABD 10 yıllık tahvil faizi Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalarla dün de yükselişine devam ederek %3,44 seviyesinde işlem görürken, tatilden dönen Avrupa piyasalarında ise tahvil faizleri çift haneli yükselişler kaydetti. Türkiye’nin Eurobond getirilerinde kayda değer bir değişim izlenmezken, Eylül 2033 vadeli Eurobond faizi %8,75 seviyesinde yatay kaldı ve 5 yıllık CDS 5 bp düşüşle 550 bp seviyesinden işlem gördü. Döviz tarafında ise, ABD tarım dışı istihdam verilerinin etkisi büyük ölçüde sindirilirken EUR/USD paritesi yeniden ECB’nin faiz artırımlarına odaklanarak 1,09’un üzerine yükseldi.

Dolar TL ise gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybıyla uyumlu olarak 19,29 seviyesine yükseldi. Yurt içi tarafta BIST Kesin Alım Satım Pazarında işlem hacmi 5,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken 2 yıllık tahvil faizi 133 bp yükselişle %15,99 , 10 yıllık tahvil faizi ise 210 bp yükselişle %12,42 seviyesinden günü tamamladı. Dün ayrıca Hazine 3 ve 10 yıllık tahvillerin ihalelerini gerçekleştirdi. Hazine Eylül 2026 vadeli sabit kuponlu tahvilden %14,99 bileşik faizle 239 milyon TL ve Ekim 2032 vadeli sabit kuponlu tahvilden %12,39 bileşik faizle 15,2 milyar TL borçlandı. Dünkü ihaleyle birlikte Hazine bu hafta toplamda 30,2 milyar TL borçlanmış oldu. TL likidite tarafında TCMB 65 milyar TL’lik haftalık repo dönüşünü 95 milyar TL olarak yenilerken APİ ile haftalık repo fonlama tutarı 306 milyar TL seviyesine yükseldi. Ayrıca TCMB aynı gün valörlü swap işlemlerinden 9 milyar TL ilave fonlama sağladı.

Şubat ayında sanayi üretimi yıllık üretim değişimi hem arındırılmış hem de arındırılmamış veride %8,2’lik düşüş gösterdi. Aylık bazda da, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak, önceki iki ayın artışlarının ardından Şubat’ta %6,0’lık gerileme kaydetti. Sanayi üretiminin ana bileşenlerinden ara malında zayıflama devam ederken; önceki aylarda dengeleyici unsurlardan biri olan dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları da eksi bölgeye geçti. Diğer destek unsuru olan yatırım mallarında ise artış trendi yavaşladı. Orta-yüksek teknoloji mallarına ait üretim düşüşü sınırlı kalırken, yüksek teknoloji ürünleri güçlü gelişimini korudu. Sektörel bazda bakıldığında ise, ekonominin diğer sektörlerine destek vermesi açısından önemli olan kimya ve inşaatta üretim zayıflamasının belirgin olması, orta vadeli büyüme görünümü açısından temkinli bir görünüm yansıttı. TÜİK verilerine göre Şubat ayında bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %2,43, bir önceki yılın aynı ayına göre %73,73 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %4,02 arttı, işçilik endeksi %1,32 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %63,88, işçilik endeksi %104,10 arttı.

IMF dün yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye’nin 2023 yılı büyümesini Ekim raporuna göre 0,3 puan aşağı çekerek %2,7 olarak açıkladı. 2024 yılında büyümeyi ise önceki tahmine göre 0,6 puan yukarı çekerek %3,6 seviyesine yükseltti. Ayrıca 2023 yılı için ortalama TÜFE tahminini %50,6, 2024 yılı ortalama TÜFE tahminini %35,2 seviyesinde açıkladı. Cari denge/GSYH oranı tahminini ise 2023 yılı için %- 4, 2024 yılı için %-3,2 seviyelerinde belirtti. DEİK ve TÜSİAD’ın düzenledikleri ankete göre, Çin’e ihracattaki en büyük sorunun %40 ile lojistik taraftan geldiğini %35 ile Çin’deki yasal düzenlemelerin takip ettiğini ve %30 ise finansman sorunlarının olduğu belirtildi. İhracattaki sorunları aşmak için Türk iş dünyası temsilcilerinin görüşleriyle TÜSİAD ve DEİK 11 maddelik bir politika seti oluşturdu. Çin’e ihraç edilecek ürünlerde GTIP bazında çalışma yapılması, kamu ve özel sektör iş birliğinde katma değerli ürün ihracatına yönelik çalışma yapacak platform oluşturulması beklentiler dahilinde yer alıyor. Türkiye’den Çin’e gerçekleştirilecek eihracatın artması amacıyla iki ülke ticaret bakanlıklarının geniş kapsamlı bir “E-Ticaret” mutabakat zaptı imzalanması öneriliyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Enerji İdaresi arasında temiz hidrojen enerjisi alanında ve iki ülkenin vergi daireleri arasında işbirliği için imzalanan mutabakat zaptları onaylandı. Rusya'nın dış ticaret fazlası yılın ilk çeyreğinde %65 azalarak 29 milyar dolara düştü. Rusya Merkez Bankası verilerine göre, ülkenin cari işlemler bilanço fazlası, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %73,4 azalarak 18,6 milyar dolara geriledi.

Ukrayna, Avrupa'ya elektrik ihracatına yeniden başladı. Ukrayna enerji bakanı Galushchenko, Rusya'nın kritik enerji altyapısına düzenli füze ve drone saldırıları başlattığı Ekim ayında askıya alındıktan sonra Avrupa'ya elektrik ihracatına yeniden başlandığını söyledi. Avrupa Birliği, Ukrayna'nın ana enerji ihracat pazarı olmakta. Bakan, ihracatın yeniden başlamasına rağmen ülke halkına elektrik arzının ülkenin önceliği olmaya devam ettiğini belirtti.

Birikim Varlık Yönetim (BRKVY, Pozitif): Şirket, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'nin gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında, 11/04/2023 tarihinde satışa çıkarılan 5 portföyden toplam 149,3 milyon TL anaparaya sahip 1 bireysel portföyün ihalesini en yüksek teklifi vererek kazandığını açıkladı.

Migros (MGROS, Nötr): Şirket genel kurulu pay başına brüt 2,6069536, 2,3462582 TL net nakit kar payı ödemesini 30.06.2023 tarihinde dağıtılmasını onayladı. Açıklanan temettü tutarı hissenin son kapanış fiyatına göre % 1,48 temettü verimliliğine işaret ediyor.

Pasifik GYO (PSGYO, Nötr): Şirket dün pay 6,19-6,20 TL aralığından (Ağırlıklı ortalama 6,1986 TL) toplam 300.000 TL nominal değerli pay geri alımı gerçekleştirdi. Böylece toplam geri alınan payların sermayeye oranı %0,846'ya ulaştı.

Eczacıbaşı Yatırım Holding (ECZYT, Nötr): Şirket genel kurulu pay başına brüt 1,90, 1,71 TL net nakit kar payı ödemesini 27.04.2023 tarihinde dağıtılmasını onayladı. Açıklanan temettü tutarı hissenin son kapanış fiyatına göre %1,27 temettü verimliliğine işaret ediyor.

Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın