1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Lagarde: “Gelişmekte olan ülkeler RMB varlıklarını artırma eğiliminde”

Lagarde: “Gelişmekte olan ülkeler RMB varlıklarını artırma eğiliminde”

- - 2 dk okuma süresi
51
7681734105

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, gittikçe daha fazla ülkenin RMB varlıklarını artırma eğiliminde olduğunu ve ABD doları ile avroya olan bağımlılıklarının azaldığını söyledi.

Financial Times’ta önceki gün yer alan habere göre, Christine Lagarde aynı gün yaptığı konuşmada, ABD doları ve avronun uluslararası para birimi statüsünün doğal olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi. Lagarde, Çin ile ABD arasındaki rekabetin “gerginliği artırması”nın doların hâkimiyetini sarsacağı görüşünü savundu.  

New York’ta Dış İlişkiler Konseyi’nde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Lagarde, küresel tedarik zinciri esnekliğinin zayıflamasının ekonomileri daha istikrarsız hale getireceğini ve jeopolitik gerilimlerin tırmanmasının çok kutupluluğu artırabileceğini kaydetti.

ABD’nin 14 temel malzemenin “tamamen ithalata bağımlı” ve Avrupa'nın nadir toprak arzının yüzde 98’inin Çin’e bağımlı olduğundan bahseden Lagarde, küresel tedarik zinciri kesintisinin elektrikli araçlar gibi kilit sektörlere darbe vuracağını vurguladı. Lagarde, jeopolitik gerilimlerin küresel değer zincirlerinde bir bölünmeyi tetiklemesi halinde, küresel enflasyon seviyelerinin kısa vadede yüzde 5, uzun vadede ise yüzde 1 artabileceği öngörüsü yaptı.

Gelişmekte olan ülkeler ile Çin arasındaki ticaretin artmasıyla Çin’in dünyanın en büyük ihracatçısı haline geldiğini hatırlatan Lagarde, bu nedenle giderek daha fazla ülkenin ticaret işlemlerinde RMB kullanmayı tercih edip RMB varlıklarını artırma eğiliminde olduğunu aktardı. Ancak uluslararası para birimlerinin kullanımında büyük değişiklik olmadığını, doğal olarak bu para birimlerinin uluslararası para çeşidi olarak görülmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Lagarde ayrıca Çin-ABD rekabeti gibi sorunların uzun vadeli göreli istikrarın yerini sürekli istikrarsızlığa bırakarak ekonomik büyümede yavaşlanma,  daha yüksek maliyetler ve istikrarsız ticari ortaklıklara yol açabileceğini kaydetti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın