1. Anasayfa
  2. Dünya
  3. “Made in China” tüm dünya ülkelerinin ekonomik gelişmesine güç kattı

“Made in China” tüm dünya ülkelerinin ekonomik gelişmesine güç kattı

- - 5 dk okuma süresi
78

“2022 Küresel Mühendislik Makineleri İmalatında En Güçlü 50 Şirket” adlı liste kısa süre önce yayınlandı. 12 Çin işletmesi listede yer aldı. Bu Çin işletmelerinin 2022 yılında gerçekleştirdiği toplam satış hacmi, 57 milyar 881 milyon ABD dolarını buldu. Bu sayı, listede yer alan tüm işletmelerin toplam satış hacminin yüzde 26,15’ini oluşturdu. Çin bu sayıyla dünya birinciliğini korudu. 

Nitekim geçen 10 yıl içinde Çin yapımı mallar, ürünler ve Çin’in inşa ettiği mühendislik projeleri, küresel piyasaların yoğun beğenisini kazandı ve tüm dünya ülkelerinin ekonomik gelişmesi ve halkların yaşam seviyesini düzeltmesine büyük güç kattı.

Katar’ın ev sahipliğinde süren 2022 FIFA Dünya Kupası, tüm dünya ülkelerinin ilgisini çekti. Çin’in turnuva için inşa ettiği stadyumlar ve gerçekleştirdiği projeler de dünya genelinde yoğun ilgiyle karşılandı. Örneğin, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın ana stadyumu olarak bilinen Lusail Ulusal Stadyumu, Çin işletmeleri tarafından inşa edildi. Lusail Stadyumu, dünyanın en ileri ve en büyük stadyumu olarak kabul edildi. Bu stadyum, dünya inşaat tarihinde birçok ilke imza attı, hatta Katar’da bu stadyumun resmine yer verilen banknot çıkarıldı. Nitekim stadyum salonlarından hatıra eşyalarına kadar, yarışmaların temel malzeme garantisinden ulaştırma ile haberleşmeye kadar, Çin işletmeleri 2022 FIFA Dünya Kupası’nın hemen tüm halkalarına hizmet etti. Çin, dünya halkının bu küresel spor şenliğinin sevincini görmesine katkı sağladı.

2022 FIFA Dünya Kupası, Çin’in tüm dünya ülkelerinin ekonomik gelişmesine katkı sağlaması için birçok örnekten sadece bir tanesi. Dünya geneline bakıldığında, Çin’in dış yatırımı ve üstlendiği müteahhitlik projeleri, 190’dan fazla ülke ve bölgeyi kapsadı. Çin işletmeleri, yüksek standartlı imalat, yerel halka yarar ve sürdürülebilir ilkeleri doğrultusunda, faaliyet gösterdikleri ülkelerin halklarının yaşam seviyesini düzeltmesine güç kattı. Çin-Laos demiryolu, Laos’ta ekonomik ve toplumsal gelişmeyi hızlandırdı. Jakarta-Bandung hızlı tren hattı, Endonezya’nın “hızlı tren çağına” girişini simgeliyor ve Endonezya’da bölgelerarası kapsamlı bağlantıyı güçlendiriyor. Hunutlu Termik Santrali projesi, Türkiye’nin elektrik sıkıntısını çözmesine destek sağladı. Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’i deniz limanı Sihanohkville’ye bağlayan otoyol ise yerel ekonominin gelişmesine ivme kazandırdı…

Çin’in tüm dünya ülkelerinin ekonomik gelişmesine kaliteli hizmet sunabilmesinin en büyük sırrı, inovasyonu sürekli ilerletmesi. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından verilen bilgilere göre, Çin’in küresel inovasyon endeksindeki sıralaması, 2012 yılında 34’üncü sıradan 2022 yılında 11’inci sıraya yükseldi. Özellikle son yıllarda C919 yolcu uçağı, Fuxing adlı hızlı tren, Beidou uydu navigasyon sistemi, Jiaolong bilimsel denizaltı aracı gibi bir dizi yenilikçi buluş, tüm dünyanın ilgisini çekti. Çin, elde ettiği bu inovasyon buluşlarıyla diğer ülkelerin kalkınmasına güç katmasını da hızlandırdı. Örneğin, C919 yolcu uçağı, yerli ve yabancı abonelerden yaklaşık bin adet sipariş aldı. Çin’in ileri hızlı tren teknolojisi, yüzden fazla ülkeye satıldı. Çin’in Beidou sistemi konusunda 137 ülke ile işbirliği sözleşmesi imzaladı. Çin Arjantin, Kenya ve Brezilya gibi yaklaşık 20 ülke ile nükleer işbirliği sözleşmesi imzaladı. Çin’in bulut hesaplanma teknolojisi de dünya piyasasına girdi ve diğer ülkelerin halklarına büyük veri hizmeti sağlamaya başladı. 

Çin Cumhurbaşkanı 15 Kasım 2022 tarihinde 17. G20 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Çin’in evrensel yarara dayalı küresel gelişmeyi hızlandıracağına işaret ederek, tüm dünya ülkelerinin ortak gelişmesinin gerçek anlamda gelişme olacağını kaydetti.  Xi, Çin’in tüm dünya ülkelerine daha çok küresel kamu ürünü sağlayacağını belirtti. 

Çin halkının tarihten beri zekasını içeren Çin yapımı mallar, ürünler ve Çin’in inşa ettiği projelerinin, dünya gelişmesine dev dinamizm katacağına, dünya halkına daha çok yarar sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın