1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Memleket Partisi Sözcüsü Sayan: “Bir seçimin üç temel unsuru; seçmen, aday ve sandıktır”

Memleket Partisi Sözcüsü Sayan: “Bir seçimin üç temel unsuru; seçmen, aday ve sandıktır”

- - 3 dk okuma süresi
50
whatsapp image 2022 12 01 at 11 13

Memleket Partisi Sözcüsü İpek Özkal Sayan, muhalefet partilerine sandık ve seçmen ittifakı çağrısında bulundu.

Bu bir seçim ve sandık ittifakı çağrısıdır. Bilindiği üzere ülkemiz seçim sürecine girmiş bulunmaktadır diyen Memleket Partisi Sözcüsü Sayan, “Bu süreçte 2023 seçimlerinin cumhur ittifakı ile millet ittifakı arasında geçeceği algısı yaratılmakta. Bu ittifakın dışında yer alan partilerin sesleri bastırılmakta faaliyetleri gölgelenmektedir. Ancak ekonomik krizin derinleştiği, gıda fiyatlarının sürekli arttığı, ücretlerin yüksek enflasyon karşısında eridiği, dövizde hareketliliğin engellenemediği bir ortamda, tarımdan eğitime, sağlıktan enerjiye, dış politikadan göçmen konusuna kadar pek çok sorunla yüz yüze kalmışken altılı masa hala cumhurbaşkanı adayı arayışındadır. Memleket Partisi olarak tüm muhalefet partilerine seçim sürecine girdiğimizi hatırlamak istiyoruz ve tüm partileri sorumlu davranmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Gelin seçimin şeffaf, tarafsız, hukuka uygun, güvenli yapılabilmesi için seçim ittifakı yapalım sözlerini dile getiren Sayan, “Bir seçimin üç temel unsuru; seçmen, aday ve sandıktır. Seçimde kimlerin oy kullanacağını bilmek yığma seçmenin önüne geçmek için çok büyük önem arz etmektedir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde seçmen sayısı yaklaşık 60 milyondur. Katılım yüzde 86 oranında gerçekleşmiş ve 51 milyon civarında seçmen sandığa gitmiştir. 2023’te seçmen sayısının 64 milyon civarında olması beklenmektedir. Kamuoyunda bu seçimde ilk kez oy kullanacak olan genç seçmenin tercihi çok konuşulmaktadır.

İçişleri Bakanlığının resmi açıklamasına göre; 31 Mart 2022 itibariyle oy kullanma hakkına sahip Suriyeli seçmen sayısı 113.654’tür. Seçime kadar kaç göçmenin, sığınmacının vatandaşlık alacağı Suriyeliler dışında, Afgan, Pakistanlı, Iraklı ya da Afrikalı kaç seçmenin olacağı belirsizdir. Seçmen ittifakı kadar sandık ittifakı da gereklidir, 24 Haziran seçimlerinde yurt içi sandık sayısı 180 bin civarındadır, yurt dışı sandık sayısının oranı yüzde 3.12’dir. YSK’dan alınan veriler doğrultusunda 2023’te sandık sayısının tahmini 200 bin civarında olacağı söylenebilir. Sandıkların boş kalmaması için her sandığa mutlaka görevli ataması yapılmalıdır. Cumhuriyet’in 100. yılında hepimizi büyük bir görev ve sorumluluk beklemektedir. Altılı masa ve diğer tüm muhalefet partileri, iktidarı değiştirmek konusunda samimilerse bu ittifak çağrımıza kulak vermelidir” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın