1. Anasayfa
  2. İç politika
  3. Milletvekili Köksal: “Vatandaşa da çiftçiye de yazık değil mi?”

Milletvekili Köksal: “Vatandaşa da çiftçiye de yazık değil mi?”

- - 4 dk okuma süresi
53
733acac2 dbde 4522 8981

AFYONKARAHİSAR – 01.12.2022 – HİBYA – CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar’ın sorunlarını TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

“Afyonkarahisar Merkez Sadıkbey TOKİ projesinde hazırlanan ödeme planında çok büyük bir adaletsizlik yapılmıştır.” diyen Milletvekili Köksal, “85 metrekare konuta aidat bedeli 348 lira, avans bedeli 1.338 lira olarak belirlenmiştir, ısınma bedeli olarak da yine bu 85 metrekare daire için 12.863 lira belirlenmiş, 4 taksitte ödenmesi istenmiştir. 4 taksit ay bazına vurulduğunda aylık 3.250 liraya denk gelmektedir. 101 metrekare konut için 15.068 lira, 104 metrekare konut için 15.435 lira ısınma gideri istenmektedir. Adı üstünde dar gelirli vatandaşlar için yapılan bu konutlar için istenen bu ısınma giderinin ve aidat giderinin orada yaşayan hemşehrilerimin ödemesi mümkün değildir. Elinizi vicdanınıza koyun, lütfen bu mağduriyeti giderin. Gelin ulaşım bakımından da sıkıntılı olan bu Sadıkbey TOKİ’ler için doğal gaz veya AFJET’le ısınma sağlayalım.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Burcu Köksal, 2. Belediye Şehir Çarşısı esnafının mağdur olduğunu söyleyerek, “Afyonkarahisar merkez 2. Belediye Şehir Çarşısı’nın yıkım ihalesi iptal edildiği söylendiği hâlde yangından mal kaçırır gibi yapıldı. Esnafın dükkânları yıkılacak ama metrekaresine 2.500-3.000 liradan fiyat biçildi. Şimdi, Afyonkarahisar merkezde o fiyata kümes bile alamazsınız, mezarlık fiyatlarının bile metrekaresi daha fazla. Çevresinde bulunan Saraçlar Çarşısı’nda, Bedesten’de dükkân fiyatları 5 milyon liradan başlarken Belediye ve Bakanlık, 2. Belediye Şehir Çarşısı’ndaki dükkânlara büyüklüğüne göre 50 bin lira, 100 bin lira fiyat veriyor. Şimdi, tek kazancı o dükkânlar olan esnaf ekmek kapısı elden gidince bu 50-100 bin liraya orada dükkân alabilecek mi? Ne iş yapacak? Ya, bu kadar büyük bir mağduriyetin ve vebalin altında nasıl kalacaksınız? Orada iş yeri olan esnafı çağırın, konuşun, anlaşın, helalleşin; bu iş başka türlü çözülmez.” şeklinde konuştu.

Sandıklılar otopark istiyor

Sandıklı İlçesi’nde yaşanan trafik sorunu ile otopark talebini de gündeme getiren Köksal, “Afyonkarahisar iline bağlı Sandıklı İlçemizde Hükûmet Konağı ve Jandarma Karakolu yıkıldı, yerine yeni bina yapılacağı belirtiliyor. Sandıklı’da, özellikle yaz döneminde, yurt dışında yaşayıp izne gelen hemşehrilerimizle birlikte nüfus 100 bine kadar çıkabiliyor, hâl böyle olunca da otopark ihtiyacı artıyor. İşte, bu nedenle, yapılacak olan bu iki binanın altına otopark yapılması hem Sandıklı trafiğini rahatlatacak hem de vatandaşların mağduriyetini engelleyecektir.” dedi.

Sürekli zamlanan et fiyatları hakkında da vatandaşların sesi olan Köksal, “Yine, sürekli zamlanan yem fiyatları yüzünden 1 kilo karkas etin maliyeti 115-116 liraya geliyor, kesim ise 103 lira yani üretici her kesimde kilo başına 13-14 lira zarar ediyor. Peki, Et ve Süt Kurumu ne yapıyor? Aynı AK Parti iktidarı gibi bu duruma seyirci kalıyor. Vatandaşa da çiftçiye de yazık değil mi?” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın