1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Öne çıkan şirket haberleri

Öne çıkan şirket haberleri

- - 6 dk okuma süresi
24
6303395303

-Bank Of America, mart ayında kart harcamalarının yavaşlayarak Şubat 2021'den bu yana en yavaş tempoya ulaştığını bildirdi.

-Nvidia, grafikleri iyileştirmek için daha fazla yapay zeka özelliğine sahip oyuncular için orta sınıf yongalarından birini paketlediğini ve segmentin yavaşlayan gelirine rağmen şirket için oyun oynamanın öneminin altını çizdiğini söyledi. Şirketin bugün piyasaya sürmeye başlayacağı yeni RTX 4070 yongası, 599 dolara mal olacak ve şirketin 1.600 dolara kadar çıkan grafik işlem birimleri (GPU'lar) serisinin ortasına yakın bir yere yerleştirecek. Güncellediği çip RTX 3060, oyun dağıtım platformu Steam'in Mart ayında yaptığı anket verilerine göre piyasadaki en popüler dördüncü oyun çipi. Nvidia'nın ChatGPT gibi yapay zeka sistemlerini eğitmek için kullandığı veri merkezi yongaları, şirketin son yıllardaki gelir artışını desteklerken, şirket 2023 mali yılındaki 26,9 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık üçte birini oyun yongalarından elde etti, ancak oyun geliri %27 azaldığı görüldü.

-Nikkei'nin haberine göre Apple Inc, şirketin üretim varlığını Çin'in ötesine genişletme çabalarının bir parçası olarak Tayland'da MacBook imalatı için tedarikçilerle görüşmelerde bulunuyor. Apple ile görüşmelere doğrudan katılan üç tedarikçi Nikkei'ye, bu görüşmelere katılan tedarikçilerin diğer müşteriler için Tayland'da mevcut üretim komplekslerine sahip olduğunu ve MacBook'lar için parçaların ve modüllerin olası montajını ve üretimini değerlendirdiklerini bildirdi. Apple Watch bir yıldan uzun süredir Tayland'da seri olarak üretiliyor.

-Apple karbonu atmosferden uzaklaştıran projelere yatırım yapmak için 2021'de 200 milyon dolarlık taahhütle oluşturulan fona, 200 milyon dolar daha ek yatırım yapacağını söyledi. Şirket, ek yatırımın fonun yeni projeler başlatmasına ve yılda yaklaşık 1 milyon metrik ton karbondioksiti ortadan kaldırma hedefini ikiye katlamasına yardımcı olacağını söyledi. Goldman Sachs Group ve kar amacı gütmeyen Conservation International ile birlikte başlatılan fon, son iki yılda Brezilya ve Paraguay'daki ormanlara yatırım yaptı. Apple, genişletilmiş fonun HSBC Varlık Yönetimi'nin ortak girişimi olan İklim Varlık Yönetimi tarafından yönetileceğini de sözlerine ekledi.

-International Business Machines Corp., yazılım ve bulut hizmetlerine odaklanmaya devam ederken, hava durumu işini satmayı değerlendirdiği bildirildi. 

-PayPal ve Phoenix Suns, yaptıkları reklam anlaşmasını 2026 NBA sezonuna kadar uzattıklarını açıkladılar.

-Pfizer bugün yaptığı açıklamada Çinli Sinopharm Group ile stratejik bir işbirliği anlaşması imzaladığını ve 2025 yılına kadar Çin'de 12 yenilikçi ilacı pazarlamak için onay almayı planladığını söyledi. Sinopharm başkanı Liu Yong, dün Şanghay'da düzenlenen imza etkinliğinde işbirliğinin Pfizer'in yeni ilaçlarının hastalara teslimatını hızlandırmayı kapsayacağını söyledi.

APPLE  (AAPL)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 162.42 seviyesinin kırılması halinde önce 166.77 ve arkasından 171.03 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 159.80 desteğinin altında önce 156.00 ve arkasından 147.66 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse düşüş kanalı içerisinde hareketini sürdürüyor. 166.77 direncinin altında kaldığımız sürece satış eğilimi devam edebilecekken bu seviyenin üzerinde alımlar ön plana çıkabilir.

INTERNATIONAL BUSINESS MACHINES   (IBM)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 132.05 seviyesinin kırılması halinde önce 137.43 ve arkasından 142.00 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 122.59 desteğinin altında önce 115.66 ve arkasından 101.39 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse üçgen yapısı içerisinde hareket ederken bir yandan da satış baskısını koruyor. 132.05 direncinin altında satış baskısının devamı beklenebilecekken bu seviyenin üzerinde alımlar hızlanabilir.

NVIDIA   (NVDA)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 270.24 seviyesinin kırılması halinde önce 279.83 ve arkasından 311.95 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 264.00 desteğinin altında önce 242.27 ve arkasından 225.26 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT:  Hisse mavi kanalın tepesinden dönerek satış başlattı. 279.83 direncinin altında kaldığımız sürece kanalın dibine doğru satışlar hızlanabilir. Bu seviyenin üzerinde tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

INTEL  (INTC)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 32.73 seviyesinin kırılması halinde önce 33.65 ve arkasından 38.93 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 31.18 desteğinin altında 28.22 ve arkasından 24.74 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse bayrak formasyonu oluştururken bu formasyonu yukarı kırdıktan sonra satış başlatması hayli ilginç oldu. 33.65 direncinin altında satış baskısının hızlanmasını beklerken bu seviyenin kırılması halinde ise alımlar sertleşebilir.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın