1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Öne çıkan şirket haberleri

Öne çıkan şirket haberleri

- - 7 dk okuma süresi
27
5472981818

-Malezya Devlet haber ajansı Bernama bugün yaptığı açıklamada, Malezya hükümeti, önceki yönetim ile Goldman Sachs arasında 1MDB mali skandalıyla ilgili varılan 3,9 milyar dolarlık uzlaşma anlaşmasını yeniden değerlendirdiğini ifade etti. Bernama'nın bildirdiğine göre, Başbakan Enver İbrahim, 1MDB konularını inceleyen bir hükümet görev gücünün Goldman ile 2020 anlaşmasını incelediğini ve bunun kamu fonlarının geri alınması meselesi olduğunu ve bu kararı tekrar değerlendirdiklerini açıkladı.

-Endonezya Yatırım Bakanı, Volkswagen'in Endonezya'da bir elektrikli araç (EV) pil ekosistemi kuracağını ve madenci Vale, Ford ve Çin'in pil mineralleri üreticisi Zhejiang Huayou Cobalt ile ortak olacağını söyledi. Otomobil üreticileri, maliyetleri düşürmeyi ve EV pazar lideri Tesla ile aradaki farkı kapatmayı amaçlayan, bir aracın etiket fiyatının yaklaşık %40'ını oluşturan EV pillerinin üretiminde kullanılan hammaddeleri için Endonezya'ya yönelmek istiyor. Volkswagen yaptığı açıklamada, Endonezya’nın hammadde açısından önemli ve ilginç bir ülke ve hükümet ve tedarikçilerle olumlu bir alışveriş içinde olduklarını söyledi.

-Amazon’un İspanya'nın Sevilya kentindeki deposunda çalışan 1500 kadar işçilerin bağlı olduğu İşçiler Genel Birliği (UGT) sendikası, sağlık, çalışma ve maaş şartlarının uygun bir şekilde yerine getirilmediği gerekçesiyle greve gidildiğini açıkladı. UGT, Amazon şirketinin, Sevilya'daki deposunda pazar günleri ve tatil günlerinde çalışmak için mesai ücretlerini tek taraflı olarak değiştirdiğini ve bunun işçiler için yılda 2 bin avroluk bir kayba neden olduğunu belirtti. Sendika Amazon'un, iş kazalarını da tanımadığını iddia etti. İspanya'daki depolarında 20 bine yakın çalışanı olan Amazon, 2025 sonuna kadar bu ülkedeki işçilerinin sayısını 25 bine çıkarmayı planlıyor.

-New York Times'ın haberine göre Microsoft'a ait Bing, Samsung Electronics cihazlarında varsayılan arama motoru hizmeti olarak Alphabet Inc.'e ait Google'ının yerini alabilir. Haberde, dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Samsung'un Bing'e geçiş yapmayı düşündüğü ve Google'ın yıllık yaklaşık 3 milyar dolarlık gelirini riske attığı belirtildi. Bing'in Google'ın arama hakimiyetine yönelik tehdidi, son aylarda OpenAI'nin kullanıcı sorgularına ChatGPT benzeri yanıtlar sağlayan teknolojisinin eklenmesiyle daha güçlü hale geldi. IDC verilerine göre Samsung, 2022'de tümü Google'ın Android yazılımını çalıştıran 261nmilyon akıllı telefon sevk etti. Koreli şirket, hem Microsoft hem de Google ile köklü ortaklıklara sahip ve cihazları, OneDrive ve Google Haritalar gibi her ikisinden de bir uygulama ve hizmet kitaplığı önceden yüklenmiş olarak geliyor. Habere göre, müzakereler hala devam ediyor ve Samsung, Google'ı varsayılan sağlayıcı olarak tutmaya da karar verebilir.

-Merck & Co, şirketin immünoloji alanındaki varlığını desteklemek için Prometheus Biosciences Inc'i yaklaşık 10.8 milyar dolar satın alacak. Ortak açıklamada Merck'in yan kuruluşlarından biri aracılığıyla immünolojik hastalıkların tedavisine yönelik ürünlerde uzmanlaşmış biyoteknoloji şirketi için hisse başına 200 dolar ödeyeceği belirtildi.

-Apple'ın M2'ye benzer işlemcilere sahip yeni Mac'leri test ettiği ve yakın zamanda piyasaya süreceği söyleniyor.

GOOGLE   (GOOGL)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 106.77 seviyesinin kırılması halinde önce 109.19 ve arkasından 111.24 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 103.70 desteğinin altında önce 99.77 ve arkasından 91.92 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hissede bayrak formasyonu görüyoruz. Mavi kanalın tepesine yakın bir bölgeden gelen haberlerin etkisiyle satışını hızlandırdı. Hisse ABD seansı öncesinde satıcılı seyrediyor. 109.19 direnci kırılmadığı sürece hisse de satış baskısının ön planda kalması beklenebilir. Bu direncin üzerinde tekrar alımlar ön plana çıkabilir.

MICROSOFT   (MSFT)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 294.00 seviyesinin kırılması halinde önce 302.94 ve arkasından 315.20 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 286.16 desteğinin altında önce 281.76 ve arkasından 272.00 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hissede genişleyen üçgen formasyonuna benzer bir yapı yapar. Hisse gelen haberler sornrası ABD seansı öncesi alıcılı seyrediyor. 281.76 desteğinin üzerinde alışların devamı beklenebilecekken bu desteğin altında satışlar hızlanabilir.

APPLE   (AAPL)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 166.77 seviyesinin kırılması halinde önce 171.13 ve arkasından 176.12 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 163.83 desteğinin altında önce 160.29 ve arkasından 156.06 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT:  Hisse kanal tepesini zorluyor. Eğer 166.77 direncini kırmayı başarırsa sert yükselişler yaşanabilir. Bu direncin altında ise hissenin satış baskısı altında olduğu unutulmamalıdır. 

NETFLIX   (NFLX)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 342.76 seviyesinin kırılması halinde önce 347.67 ve arkasından 362.02 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 336.32 desteğinin altında 332.23 ve arkasından 306.71 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse yükseliş trendini kırdıktan sonra pull back yaptı. 347.67 direncinin altında kaldığımız sürece düşüş eğiliminin devamını bekliyoruz. Bu seviyenin üstünde alımlar hız kazanabilir.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın