1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Öne çıkan şirket haberleri

Öne çıkan şirket haberleri

- - 8 dk okuma süresi
55
finance 289 4

-Avrupa Birliği (AB), ABD merkezli çip üreticisi Broadcom’un bulut bilişim ve yazılım şirketi VMware’i 61 milyar dolara satın alma teklifine yönelik rekabet soruşturması başlattı. AB Komisyonu, satın almanın Broadcom’un VMware’in yazılımıyla birlikte çalışan belirli donanım bileşenleri pazarında rekabete zarar vermesinden endişe duyulduğunu açıkladı. Açıklamada, satın almanın ticari müşteriler ve tüketiciler için daha yüksek fiyatlara, daha düşük kaliteye ve daha az yeniliğe yol açabileceğine işaret edilerek, bu işleme yönelik rekabet soruşturması açıldığı belirtildi. Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komisyonunun yetkileri dahilinde bulunuyor. AB Komisyonu, yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

-Google’a ait YouTube’un, NFL Sunday Ticket haklarını elde etmek için NFL ile ileri düzey görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Wall Street Journal’e göre, NFL sahiplerinin toplantısından sonra Çarşamba günü erken bir saatte anlaşmaya varılabilir. Wall Street journal’ın şartları olmamasına rağmen New York Times gazetesi, Google’ın Pazar günü NFL oyunları paketi için AT&T’nin ortak sahibi olduğu DirecTV tarafından ödenen mevcut 1,5 milyar $’a kıyasla yılda 2,5 milyar $ ödemeyi tartıştığını bildirdi.

-ABD’de dün Nike mali olarak 2023 yılının 2. çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Nike, bu çeyrekte 0.65 dolar hisse başına kar beklentisine karşılık 0.85 dolar kar açıklarken, gelirinin ise 13.31 milyar dolar ile beklentileri aştığı görüldü. Çin’deki -%3 gelir düşüşü, Asya Pasifik ve Latin Amerika +%19, Kuzey Amerika +%30 ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki +%11 kazançlarla fazlasıyla dengelendi. . Ayakkabı satışları %25 artışla 8.50 milyar $’a yükselirken, giyim satışları %4 artışla 3.8 milyar $’a ulaştı. Nike Direct satışları, rapor edilen esasa göre %16 artışla 5,4 milyar dolara yükseldi ve para biriminden bağımsız bazda %25 arttı. Converse satış büyümesi, çeyrek boyunca yalnızca %5’lik bir artışla geride kaldı.

-Boeing, 2,02 milyar dolarlık maliyet artı sabit ücret, kesin sabit fiyatlı, belirsiz teslimat/belirsiz miktar sözleşmesi kazandı. Sözleşmenin, Yabancı Askeri Satışlar veya FMS varyantları dahil olmak üzere F/A-18 ve EA-18G uçakları için sistem yükseltmeleri sağlar ve aşağıdakilerden oluşan sistem yapılandırma seti gereksinimlerine dayalı teslimatlar ve hizmetler sağlayacağı belirtildi.

-Lockheed Martin (NYSE:LMT), Naval Air Systems tarafından F-35 Lightning II Lot 17 teslimatlarını desteklemek üzere ilk yedek parçaları temin etmek üzere 382,12 milyon dolarlık bir modifikasyon sözleşmesi kazandı. İşin Aralık 2028’de tamamlanması bekleniyor. Şirket ayrıca Hava Kuvvetleri tarafından Sniper Kapsamlı Gelişmiş Hedefleme Podu desteği için 225,77 milyon dolarlık bir sözleşme kazandı. Bu sözleşme, sistem kullanılabilirlik oranını ve bakım olayları arasındaki ortalama güvenilirliği sağlamak için keskin nişancı sisteminin yönetim, mühendislik, üretim, fabrikasyon, entegrasyon, konfigürasyon yönetimi, test, test desteği ve lojistik desteğini sağlayacak. İşin 31 Aralık 2029’a kadar tamamlanması bekleniyor.

-Apple, Self Servis Onarım programını genişleterek, M1 Mac masaüstü bilgisayarları ve Studio Display’i ekliyor. ABD’de isteyen kullanıcılar artık M1 iMac, M1 Mac mini, Mac Studio ve Apple Studio Display ile ilgili sorunları orijinal parçalar, onarım kılavuzları ve araçlarla kendileri çözmeye çalışabilecek. Apple programı, ABD ve Avrupa’da yürürlüğe girmesi beklenen onarım hakkı kurallarının öncesinde tanıttı.

-JPMorgan Chase’in J.P. Morgan bölümü, Ocak 2022’de açıkladığı bir anlaşma kapsamında Avrupalı ​​bir bulut tabanlı ödeme teknolojisi şirketi olan Viva Wallet Holdings Software’in %48,5’lik hissesini satın aldığını açıkladı. JPMorgan’ın Viva Wallet‘a bu hisse satın alım için 800 milyon $’lık bir ödeme yaptığı belirtiliyor.

-ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer’in orta ila şiddetli aktif ülseratif koliti (UC) olan hastaları tedavi etmek için oral tedavi etrasimod için onay arayan yeni ilaç uygulamasını (NDA) incelemeye kabul etti.

BOEING  (BA)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 192.42 seviyesinin kırılması halinde önce 197.70 ve arkasından 205.80 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 184.71 desteğinin altında önce 181.44  ve arkasından 174.70 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse düşen kanalı kırdıktan sonra yükselişe geçti. Hissede 181.44 seviyesi kritik. Bu seviyenin kırılması halinde yükselişler hız kazanabilir. Bu seviye kırılır ise kısa vadede satışlar tekrar ön plana çıkabilir.

LOCKHEED MARTIN  (LMT)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 490.88 seviyesinin kırılması halinde önce 498.91 ve arkasından 512.23 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 480.60 desteğinin altında önce 474.50 ve arkasından 467.92 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse genel eğiliminde yükseliş trendinde kanal tepsini denedikten sonra satış başlattı. Hissede 490.88 direnci kırılmaz ise bu satışların devamı gelebilir. Bu seviyenin altında satışlar ön planda olacak.490.88 direncinin kırılması halinde ise tekrar alımlar hızlanabilir.

NIKE  (NKE)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 118.68 seviyesinin kırılması halinde önce 123.57 ve arkasından 128.38 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 110.25 desteğinin altında önce 107.05 ve arkasından 103.60 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse dün açıklanan pozitif bilanço verileri sonrası bugün ABD seansı öncesi sert bir yükselişle işlem görüyor. Hissede yükselişin devamı gelebilir. 103.60 desteği kırılmadıkça yükseliş baskısı hakim olacaktır. Bu seviyenin kırılması halinde ise satışlar ön plana çıkabilir.

ADIDAS  (ADS)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 127.70 seviyesinin kırılması halinde önce 133.24 ve arkasından 137.08 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 122.40 desteğinin altında önce 117.68 ve arkasından 114.72  desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

NOT: Hisse düşen kanalını kırdıktan sonra yükseliş eğilimine girdi. 114.72 desteği kırılmadığı sürece hissede yükselişlerin devamı beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise tekrar satışlar ön plana çıkabilir.

Kaynak: İkon Menkul

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın