1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Pabucu dama atsan da nafile

Pabucu dama atsan da nafile

- - 6 dk okuma süresi
46
1869686888

ABD Hazine Bakanı Yellen dün yaptığı açıklamada, Rusya ve diğer ülkelere yönelik yaptırımların ABD dolarını riske attığını söyledi. Geçen ay hatırlayacağımız üzere ABD dolarının hakimiyetine bir çok ülkenin meydan okuduğunu görmüştük. Birden fazla ülke artık genellikle Çin Yuanını kullanarak ticaret yapıyor. Bu arada, bankacılık stresi azalsa da sisteme meydan okumaya devam ediyor. Bu durumun ABD Dolarının son yılların en büyük tehdidiyle karşı karşıya mı sorularını akıllara getiriyor.

Ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanım Lagarde , "Yeni bir küresel harita çizilmekte" diye konuya giriş yaptı. Lagarde ABD ve Euro Bölgesi'nin para birimlerinin rezerv para statülerini kesin, değişmez olarak görmemeleri gerektiğini, Çin ve Rusya gibi ülkelerin kendi sistemlerini yaratmaya çalıştıklarını belirtti. Her zaman olduğu gibi Lagarde Yellen’a göre daha cesur konuşuyor.

Diğer taraftan FED’in faiz artırımı döngüsünü sona erdirme beklentileri diğer küresel merkez bankalarından daha yakın olarak görse de, ekonomik veriler ekonominin faiz artışı devam etmese de bir duraksamaya imkan tanımadığı gösteriyor. Piyasalar Fed'in Mayıs ayındaki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma şansının %91 olduğunu fiyatlıyor.

Tüm bunların sonrasında Dolar endeksi 2 günlük yükselişinin ardından geri çekildi ve 102.00 seviyesine geldi. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi 8 baz puan artışla %3.602 olurken faiz oranı beklentileriyle uyumlu hareket eden iki yıllık ABD Hazine tahvil getirisi, 9.3 baz puan artışla %4.196 oldu.Ons altın 2000 doların altına gerilerken ABD borsalarında ise iyi gelen bilançolar eşliğinde yükseliş hareketi etkili oldu.

Asya tarafında, Çin ekonomisin geçen yıl büyük bir yavaşlamaya yol açan covid 19 karantinalarını gevşetmesinden sonra beklenenden daha güçlü bir toparlanma kaydetmesiyle Asya hisse senetlerinde açılışla birlikte negatif seyir azaldı.

Çin ekonomisi, COVID-19 tedbirlerinin kaldırıldığı ve ekonominin yeniden açıldığı 2023 ilk çeyreği beklentilerin üzerinde bir büyüme ile tamamladı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, 2023 ilk çeyrekte büyüme son 1 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. İlk çeyrekte Çin ekonomisi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 büyüdü. Ekonomistler ise yüzde 4 büyüme bekliyorlardı. 2022'nin son çeyreğinde büyüme yüzde 2,9 olmuştu.2023 ilk çeyrekte GSYH bir önceki çeyreğe göre de yüzde 2,2 büyüdü.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi seansın başlarındaki %0,4'lük düşüşten daha küçük bir düşüşle %0,2 düştü. Hong Kong'un Hang Seng Endeksi %0,4 düşerken, Çin'in bluechip CSI300 Endeksi %0,3 değer kazandı

Petrol tarafında ABD ham petrolü varil başına %0.25 artarak 81,03 dolara yükseldi. Brent ham petrol varil başına 84,95 dolara yükseldi. Yurt içinde konut fiyatları ve Hazine ihalelerinin takip edileceği günde, yurt dışında ZEW endeksi ve ABD konut başlangıçları öne çıkıyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye mevcut F-16 savaş uçaklarının iletişim kabiliyetini modernize etmek üzere "çoklu bilgi dağıtım sistemi" olarak da bilinen taktik veri bağlantı (TDL) sistemi Link-16'nın modernizasyon kitlerinin satışına onay verdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ABD ve Euro Bölgesi'nin para birimlerinin rezerv para statülerini kesin, değişmez olarak görmemeleri gerektiğini, Çin ve Rusya gibi ülkelerin kendi sistemlerini yaratmaya çalıştıklarını belirtti.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Başkanı Agustin Carstens, uzun süreli bir "yüksek enflasyon" rejisinden kaçınılabilmesi için faizlerin, ekonomilerde yavaşlama pahasına önceden düşünülenden daha uzun süre daha yüksek kalmaya devam etmesinin gerekebileceğini söyledi.

Dünyanın ikinci büyük varlık yönetim şirketi Vanguard'ın yöneticilerinden Roger Hallam, ABD'de banka iflasları sonrası sıkılaşan kredi şartlarının ABD ekonomisinin bu yılın ikinci yarısında ılımlı bir resesyona sokmasının büyük olasılık olduğunu söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, harcamaların kısılması ve borç limitinin bir yıl süreyle artırılmasına yönelik yasa tasarısının gelecek haftalarda mecliste oylanacağını ifade etti.

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Hindistan ile serbest ticaret anlaşmasını tamamlamak için görüşmeleri artırmayı planladıklarını bildirdi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı (BOJ) Kazuo Ueda, Japon devlet tahvili almalarında amacın yüzde 2 enflasyon hedefini yakalamak olduğunu, borcu parasallaştırma amaçları olmadığını söyledi.

Moody's, Çin'in yeniden açılması Asya-Pasifik bölgesinde sadece birkaç bankacılık sistemine fayda sağlayacağını söyledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın