1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Piyasa gündemi

Piyasa gündemi

- - 3 dk okuma süresi
47
finance 336

Ekim ayının ikinci yarısında küresel risk iştahında toparlanma çabası öne çıkarken, agresif sıkılaşma beklentileri ve resesyon korkuları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Sıraladığımız ana risk başlıkları altında finansal sonuçlar ve ekonomik veriler izlenmeye devam edilecek olup, küresel çapta oynaklığın yüksek seyrettiği görülebilir. Bu hafta perşembe günü Avrupa’da ECB toplantısı ile ABD’de büyüme rakamı ve Powell’ın açıklamaları risk iştahına yön verecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    15:30 ABD – Toptan Stoklar Önem: Orta
•    17:00 ABD – Yeni Konut Satışları Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Son haftalarda toparlanma çabasının öne çıktığı ve haftaya olumlu bir başlangıç yapan küresel hisse piyasalarında dün dalgalı bir seyirle birlikte alımların etkisini sürdürdüğü görüldü. BIST-100 Endeksi’nde ise dün gün içi volatilitede artış gözlenirken, endeks günü %0,06 oranında oldukça sınırlı bir düşüşle 3.975,01 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri aşan güçlü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah satıcılı bir fiyatlama etkili oluyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,59 – 18,60 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 18,60’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Günün ilk yarısında bankacılık sektöründeki alımların katkısıyla yukarı yönlü seyrin devam ettiği ve tarihi zirvenin 4.011,08 seviyesine taşındığı BIST-100 Endeksi’nde günün devam eden bölümünde kâr satışlarının etkili olduğu ve gün içi kazançların geri verildiği görüldü. Endekste yükselişlerin devamlılığı açısından psikolojik direnç olarak izlediğimiz 4.000 puan üzerinde kapanışların sağlanması önem taşımaktadır. Bu seviye üzerindeki tutunmalarda 4.100 – 4.150 aralığını ilk hedef bölgesi olarak izleyeceğiz. Teknik indikatörlerde yorulma emarelerinin görüldüğü endekste kâr satışlarının devam etmesi halinde ise 3.928 – 3.888 – 3.845 ve 3.800 seviyeleri destek konumundadır. 3.800 altına sarkılacak olursa kâr satışları hız kazanabilir ve teknik görünümdeki bozulma derinleşebilir. 

Kaynak Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın