1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Piyasa gündemi

Piyasa gündemi

- - 3 dk okuma süresi
78
banka

Euro Bölgesi’nde kasım ayı TÜFE verisi enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüşle 1,5 yılda ilk kez yavaşlama kaydetti. Fed Başkanı Powell dünkü konuşmasında enflasyon baskılarının yavaşlayacağına dair iyimser bir tablo ortaya koyarken, faiz artırımındaki yavaşlamanın aralık ayında başlayabileceğini ifade etti. Powell’ın açıklamaları sonrasında risk iştahının güç kazandığı görülüyor. Bugün küresel çapta açıklanacak imalat PMI rakamları ile ABD cephesindeki veri akışları takip edilecek. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – İmalat PMI Önem: Orta
•    16:30 ABD – Kişisel Tüketim Harcamaları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed Başkanı Powell’ın dünkü konuşması sonrasında ABD borsalarında güçlü yükselişler yaşandı. Powell’ın açıklamaları ve Çin’de Kovid tedbirlerindeki yumuşama sinyali bu sabah küresel hisse piyasalarında da pozitif bir fiyatlamayı beraberinde getiriyor. BIST-100 Endeksi ise dün günü %0,31 oranında değer kazanımıyla 4.977,64 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %2 – %4 bandında yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah yataya yakın bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,62 – 18,63 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 18,63’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne pozitif bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST-100 Endeksi’nde son günlerde dalgalı bir seyir öne çıkarken, dün de sıkışık ve dalgalı fiyatlamanın etkisini sürdürdüğü görüldü. Küresel piyasalardaki olumlu havanın desteğiyle güne yükselişle başlamasını beklediğimiz endekste 5.000 puan üzerinde tutunmanın sağlanması yükselişlerin devamlılığı açısından önem taşımaktadır. Psikolojik öneme sahip olan 5.000 üzerindeki tutunmalarda alımların yeni bir ivme kazandığı görülebilir. Bu durumda 5.100 ara direnç olmak üzere yükseliş kanalının üst bandının geçtiği 5.200 seviyesi gündeme gelebilir. Ancak 5.000 üzerinde tutunmanın korunamaması ve düzeltmelerin etkili olması durumunda 4.922 – 4.870 seviyeleri ilk destek noktaları olup, bu seviyeler altında eylül sonundan itibaren etkili olan yükseliş trendinin geçtiği 4.750 seviyesi önem kazanacaktır. 

Kaynak Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın