1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. “Renklere Uyanırken” resim sergisi renkleriyle hastalara umut aşılıyor

“Renklere Uyanırken” resim sergisi renkleriyle hastalara umut aşılıyor

- - 4 dk okuma süresi
77

Sanatın iyileştirici gücü ve tüm ülke olarak içinde bulunduğumuz zor dönemlerde umut aşılayıcı etkisinden yola çıkarak hazırlanan, “Renklere Uyanırken” adlı resim sergisi Memorial Bahçelievler Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.  

Televizyon dünyasının ünlü isimlerinden, oyuncu Onur Büyüktopçu ile sinema ve dizi oyuncusu Aslı Samat da sergiyi ziyaret etti. 

“Her kötülüğün bir iyi tarafı var” 

Sergiyi ziyaret eden ve eserleri inceleyen oyuncu Onur Büyüktopçu, “Bu sergi yeşerecek umutların sergisi. Her kötülüğün bir de iyi tarafı var. Her karanlıktan yeşeren çiçekler var. Bu resimlerde karanlığın içindeki yeşeren umutları görüyoruz” dedi.

“Hastanede yürürken mutlu edecek bir şeye ihtiyacınız oluyor”

Obezite cerrahisi sonrası sağlıklı beslenme ile hayatının yönünü değiştiren, mükemmel bir değişim ile izleyicilerinin karşısına çıkan oyuncu Aslı Samat da sergiyi gezenler arasındaydı. Rol aldığı projeler haricinde verdiği kilolarla da adından sıkça söz ettiren Samat, geçirdiği zor süreçte renklerin ve sanatın iyileştirici gücüne bu sözlerle vurgu yaptı:

“Hastane ortamında böyle bir sergiyi deneyimliyor olmak çok değerli. Çok ameliyat geçirmiş biri olarak, hastane içinde yürürken sizi mutlu edecek bir şeye hep ihtiyacınız oluyor. Burada hem hastalar hem de yakınları düşünülüyor. Ressam Burçin Hanım’ın rüyalarından yola çıkan bu serginin canlılığı, renkler ve anlatılanlar çok özel.” 

“Sanat iyileştiriyor”

“Renklere Uyanırken” sergisi, sanatçı Burçin Gökçen’in; doğa, ironiler, masallar ve rüyalardan ilham alarak oluşturduğu, akrilik boya tekniği ve renklerin yardımıyla tuvalle buluşturduğu eserlerden oluşuyor. Resimlerde, doğa ve deniz canlıları başrolde yer alıyor. Gökçen alegorik anlatımıyla, sanatseverlerde pozitif duyguları ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 

Sergiyi, iki buçuk ay gibi bir sürede oluşturduğu eserlerle hayata geçirdiğini dile getiren Burçin Gökçen, “Gerçekten zor zamanlardan geçiyoruz ama bir yandan da devam eden bir hayat var. Sanat iyileştiriyor, düşündürüyor ve harekete geçiriyor. Bu sergiyi iki buçuk ayda bitirdim. Rüyalarımı çizdim ve sembolik anlatımla aktarmaya çalıştım. Karamsar bir görünümün altında çok farklı şeyler olabiliyor” diye konuştu. 

İçinde bulunduğumuz zor durumun ve ruhsal boşluğun meydana getirdiği etkilerin sanat ile iyileşebileceği sergide ön plana çıkıyor. Sanatın iyileştirici gücü psikoterapilerde de sıkça kullanılıyor. Klinik psikolog Ayşe Burcu Durak, sanatın iyileştirici gücünü şu sözlerle anlattı:

“Sanatın insan psikolojisi üzerinde önemli bir yeri var. Bazen duygularımızı çok net ifade edemiyor, duygusal tıkanıklık yaşayabiliyoruz. Böyle zamanlarda bir resim bin kelimeye bedel oluyor. Sanatı bu nedenle psikoterapilerde kullanabiliyoruz. Dışa vurumcu terapi tekniğiyle, serbest bir şekilde duygularımızı tuvale yansıtarak hem ruhsal hem de kanser gibi fiziksel hastalıkların tedavisinde hastalara yardımcı oluyoruz.” 

“Renkler Uyanırken” resim sergisi, Memorial Bahçelievler Sanat Galerisi’nde 24 Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın