1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Ruppur NGS’nin birinci güç ünitesine nakliye kilidi kuruldu

Ruppur NGS’nin birinci güç ünitesine nakliye kilidi kuruldu

- - 3 dk okuma süresi
7

Rosatom’un mühendislik biriminden yapılan açıklamaya göre nakliye kilidi, NGS sahasındaki en büyük ekipman olma özelliği taşıyor. Uzunluğu 12,7 metre, genişliği 10 metre ve ağırlığı 235 ton olan nakliye kilidiyle nükleer yakıt tesise yüklenip boşaltılabiliyor. Bu sayede NGS’nin inşaat aşamalarında birinci ve ikinci sınıf ekipmanlar teslim edilebiliyor.

NGS işletmeye alındıktan sonra yakıt simülatörleri kilit aracılığıyla teslim edilecek ve reaktörün tam bakımı yapılacak.

Rosatom’un mühendislik birimi ASE A.Ş’nin Ruppur Nükleer Güç Santrali İnşaat Projesi’nin Başkan Yardımcısı Aleksey Deriy konuya ilişkin olarak şunları belirtti: “Nakliye kilidinin tasarım konumuna yerleştirilmesi, reaktör binasındaki inşaat çalışmalarının tamamlanması için önemli bir aşamayı teşkil ediyor.”

Nakliye kilidinin montajı ve ayarlanması ile ilgili diğer çalışmalar, 1’inci Ünite’nin kubbesinin kurulmasından sonra gerçekleştirilecek.

2400 Mw kapasiteli Ruppur NGS Rus tasarımı ile inşa ediliyor

Toplam 2400 MW kapasiteli iki VVER-1200 reaktörü ile donatılmış Ruppur NGS, 25 Aralık 2015 tarihli Genel Sözleşme gereğince Bangladeş’in başkenti Dakka’ya 160 kilometre mesafede Rus tasarımı ile inşa ediliyor.

Bangladeş’teki ilk nükleer santral için Rusya’daki Novovoronej NGS’nin iki ünitesinde başarıyla uygulanan Rus tasarımı VVER-1200 tipi reaktör seçildi. Bu reaktör, tüm uluslararası güvenlik gerekliliklerini tam olarak yerine getiren modern bir 3+ Nesil tasarım olma özelliği taşıyor.

ASE A.Ş, endüstrinin önde gelen şirketleri olan ASE EC A.Ş, Atomenergoproekt A.Ş (Moskova) ve ATOMPROEKT A.Ş (St.-Petersburg) şirketlerinin iş birliği ile kuruldu. Mühendislik Bölümü, sipariş portföyü ve dünya genelinde eş zamanlı olarak inşa edilen NGS sayısı bakımından dünyada ilk sırada yer alıyor. Bölümün gelirlerinin yaklaşık yüzde 80’i yabancı projelerden sağlanıyor.

Mühendislik Bölümü, Rusya’da ve dünya genelinde yüksek kapasiteli NGS’ler için inşaat projeleri yürütüyor. Şirket, proje yönetimi ve tasarım faaliyetleri de dahil olmak üzere çok çeşitli EPC, EP, EPC(M) hizmetleri sunuyor ve karmaşık mühendislik tesislerinin yönetimi için çok boyutlu teknolojileri geliştiriyor. Söz konusu birim, Rus nükleer endüstrisinin başarılı faaliyetlerinden ve yenilikçi en son teknolojilerden faydalanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir