1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Şahin: “Geleceğimiz sizlere emanettir”

Şahin: “Geleceğimiz sizlere emanettir”

- - 3 dk okuma süresi
20
3599402810

Şahin mesajında, birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan en önemli süreçlerden birine tanıklık ettiğimizi vurguladı. Asrın felaketinden sonra kayıplarımızın burukluğuyla, hayata sımsıkı tutunan, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yaralarını sarmamız gerektiğini ifade ederek, “23 Nisan 1920 tarihi tam 103 yıl önce, vatanımızın dört bir tarafının işgal edildiği, milletimizin yok olmanın eşiğine geldiği hayati bir dönemde, Türk Milleti’nin yeniden dirilişinin ve şahlanışının timsalidir. Tıpkı o gün gibi bugün de asrın felaketi ile nice kayıplar verdik. O gün savaşarak yazdığımız tarihi, bugün yüzyılın dayanışma örneğini sergileyerek yazıyoruz” dedi.

103 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı bu anlamlı günü Çocuk Bayramı olarak ilan etmesi, bağımsız bir ülkenin fikri hür vicdanı hür evlatları olarak yetişen çocuklarımıza bıraktığı en önemli miraslarından olduğunu ifade eden Şahin; çocuklara şu mesajı verdi:

“Sizlere hediye edilen bugün; özgürlük uğruna ölüm kalım mücadelesi veren bir milletin iradesini temsil edecek Birinci Büyük Millet Meclisi’ni açarak egemenliğini ilân ettiği tarihtir. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesine dayalı demokratik zemin üzerinde yükselen Cumhuriyetin temelleri aslında bugün atılmıştır. Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde dönüm noktası olan bugünü Atatürk gerçekten de büyük bir öngörü ile çocuklara armağan etmiştir.

Bugün, milli iradeyi her türlü gücün üstünde tutan milletimiz için, milli iradenin dışında ve üstünde hiçbir gücün, hiçbir yönetimin, hiçbir vesayetin tanınmayacağının ve tam bağımsızlık yolunda ilerleyişimizin ilanıdır.

Bizler dünün çocukları olarak bugünü yaşıyor, bu cennet vatan için elimizden geleni yapıyoruz. Sizler de bugünün çocukları olarak yarınları yaşayıp yaşatacak, bu bayrağın dalgalanmasını sağlayacaksınız. Sevgiyi, barışı, hak ve adaleti kendine şiar edinmiş bu milletin mirasçıları olarak geleceğimiz sizlere emanettir.

Her ne kadar içinde bulunduğumuz zorlu süreç sebebiyle bu güzel ve anlamlı günü bir yanımız buruk olarak kutluyor olsak da 23 Nisan coşkusu içimizde harlanıyor.

Bu duygu ve düşünceyle demokrasi ruhunun aydınlattığı yolda, barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşanan bir dünya bırakma temennisiyle bütün çocukların, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, sevgiyle gözlerinden öpüyorum”.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın