1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. “Salgında bu kez sıfır vakadan çıkış paniği yaşanıyor”

“Salgında bu kez sıfır vakadan çıkış paniği yaşanıyor”

- - 7 dk okuma süresi
72
finance 37 8

Çin’de katı önlemler içeren sıfır vaka politikasından çıkış süreci, özellikle seyahat kısıtlamalarının gevşetilme aşamalarını içeriyor. Ancak gevşeme ile birlikte Çin’de vaka sayılarında artış, İtalya ve ABD başta olmak üzere birçok ülkenin bazı tedbirleri yeniden gündeme getirmesine neden oldu.

Asya piyasaları salgın ve salgına yönelik önlemlerin artması nedeniyle negatif seyretti. Japonya ve Hong Kong endekslerinde kayıplar 1%’in üzerinde seyrederken, Çin’de 0,5%’nin hemen üzerinde kayıplar görüldü.

ABD endeks vadelileri ise daha sakin bir seyir izledi. Endekslerde dün yaşanan kayıplar ardından dünün kapanış bölgelerine yakın fiyatlamalar görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,86% ile yaklaşık 6 haftanın zirvesinden bir miktar geriledi. Dolar endeksi ise dünün hareket alanı içinde sakin bir seyir izledi.

ABD’de Çin’den gelen turistlerde negatif Covid-19 test sonucu şartı getirildi. İtalya’da ise iki uçuştaki turistlerin yarısının pozitif çıkması nedeniyle test şartı getirdi. Geçtiğimiz iki yılın kabusunun tekrar canlanma ihtimali borsalardan enerji fiyatlarına kadar etkili oldu. Petrol fiyatları dün 2%’nin üzerinde kayıp yaşadı.

Hong Kong ekonomiyi desteklemek için turistlerde geçerli test ve zorunlu karantina şartını kaldırdı. Ancak bu gevşeme kararı aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz gibi piyasaları tedirgin ediyor. Sorunlardan biri de, salgının tekrar yoğunlaşması ardından artabilecek enflasyon.

“Finansal varlık performansları”

ekran alintisi 1672291653

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Bir gün önceki kapanış fiyatları baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, yurtiçi piyasaların açılışı ile birlikte değişmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

Günlük borsa yorumu

Borsa endeksinde satış baskısı dün artarak devam ederken Endeks günü %1.64 gerileme ile tamamladı. Değer kaybı gün içerisinde %2 seviyesine kadar devam etti, kapanışa doğru gelen alımlarla bir miktar toparlanma gördük. Birkaç gündür yaşanan baskı hakkında birkaç sebep gösterilebilir. Pay Repo piyasasında getirilen düzeleme ile aracı kurumların ve portföy şirketlerinin kredi imkanlarının kısıtlanması ve bununla ilgili kredili pozisyonların kapatılması, KKM Mevduatındaki pozisyonun opsiyona konu edilmemesi ve yıl sonu gelmesi nedeni ile pozisyon kapamalarının artması, yazılan karların 2022 yılına ait muhasebe hesaplarına dahil edilmesi amacıyla T+2 özelliğinden dolayı satışların bugün artmış olması gösterilebilir.  Bahse konu nedenleri göz önüne aldığımızda Borsa endeksindeki satışların geçici olarak etkilendiğini ve düşüşün kalıcı olmayabileceğini düşünüyoruz. BIST100 endeksi için 5180 seviyesindeki 22 günlük ortalamayı destek olarak izliyoruz. Bu seviyeye yakın bir noktadan dün tepki geldiğini izledik. 5550 seviyesi direnç olurken, gün içi vadede 5440-5450 seviyeleri direnç olabilir. Bunun yanında EYT kararı ile birlikte 2022 yılının ilk aylarından itibaren kıdem tazminatları ile birlikte piyasaya önemli miktarda para girmesinin alternatifsizlik özelliğinden dolayı Borsa üzerinde ilerleyen vadede pozitif etkiye sahip olması beklenebilir.

Şirket haberleri

SMARTG: Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş., yurtiçinde yerleşik müşterisinden Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 1.500.000,00 ABD Doları tutarında sipariş almıştır. (Güncel baz ABD Doları/TL kuru ile toplam bedel 28.044.600,00 -TL’dir.)

KARSN: Şirketimiz, Karbon Saydamlık Projesi (CDP – Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği (Climate Change) Raporlaması sonucunda “C” notunu elde ederek “farkındalık seviyesinde iklim risklerini ele alan şirket” olarak değerlendirilmiştir.

FROTO: Şirketimizin 16 Mart 2021 tarihli özel durum açıklamasında belirtilen 1 tonluk yeni nesil ticari araç yatırım projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar kapsamında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 200 milyon Avro tutarına kadar kredi anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu kredi anlaşması, 14 Temmuz 2021 tarihinde EBRD ile imzalanan 650 milyon Avro tutarındaki kredinin devamı niteliğindedir. Bu miktarın 54 Milyon Avro’su EBRD, 146 Milyon Avro’ya kadar olan kısmı ise sendikasyona katılan Green for Growth Fund Southeast Europe S.A. SICAV-SIF, HSBC Bank Middle East Limited, MUFG Bank Ltd,   Société Générale ve ILX Management B.V. tarafından sağlanacak olup, kredinin 31 Ocak 2023 tarihine kadar kullanılması öngörülmektedir.

YATAS: Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 21.11.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile tasfiye halindeki ilişkili taraflarımızdan olan Tasfiye Halinde Süntaş Sünger ve Yatak San.Tic.A.Ş. ‘nin satışa konu edilen Kayseri İli, Yıldızevler Mahallesi 2411 ada 2 parsel ve 6923 ada 15 parselde yer alan taşınmazlarının satın alınması için karar alınmıştır. Ayrıca ihale sonuçlarına itiraz süresinin dolması, ihale satışının kesinleşmesi ve tapu devir işlemleri gibi satışın gerçekleşmesine mani olabilecek süreçler gözönüne alınarak satınalma işlemleri kesinleşinceye dek kamuoyuna duyurusunun ertelenmesine karar alınmıştır.

Pay alım ve satım haberleri

BIOEN: 27/12/2022 tarihinde BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş payları ile ilgili olarak 18.50 TL fiyattan 1.687.308 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş sermayesindeki paylarım/oy haklarım 27/12/2022 tarihi itibariyle %54.49 oranına ulaşmıştır.

Kaynak: GCM Yatırım

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın