1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Sanayi üretimi Şubat ayı raporu

Sanayi üretimi Şubat ayı raporu

TicaretBorsa - - 2 dk okuma süresi
60
3926580893

Bugün, yurtiçinde açıklanan Sanayi Üretimi verilerine göre; Şubat ayında Sanayi Üretimi, %6,0 oranında daralma gösterdi. Verinin senelik gerçekleşmesi de %8,2 oranında daralmaya işaret etti. 

Endeksin alt kırımlarına baktığımızda; aylık bazda en yüksek artış gösteren sektör %6,8 ile ‘Yüksek Teknoloji’ olurken, diğer artış gösteren alt sektör de %1,4 ile ‘Elektrik, gaz, buhar’ oldu. 12 alt sektörden 10 tanesi daralma gösterirken, bunların içerisinde en yüksek daralma gösterenler; %11,2 ile ‘Madencilik ve taşocakçılığı’, %9,3 ile ‘Ara malı’ ve %9,2 ile ‘Orta düşük teknoloji’ oldu.

Senelik bazda alt kırılımlara bakacak olursak, en yüksek artış sağlayan sektör; %16,5 ile yine ‘Yüksek Teknoloji’ oldu. En çok daralan sektörler de; aylık veride olduğu gibi ‘Madencilik ve taşocakçılığı’, ‘Ara malı’ ve ‘Orta düşük teknoloji’ oldu.

NOT: 6 Şubat’ta meydana gelen büyük deprem felaketi nedeniyle; TÜİK verilerin tamamını toplayamamış ve e-fatura, e-arşiv fatura gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahminde yapılmıştır.

Kaynak Galata Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın