1. Anasayfa
  2. Çevre
  3. Seramiksan’dan su kıtlığına yönelik tasarruf çağrısı

Seramiksan’dan su kıtlığına yönelik tasarruf çağrısı

- - 4 dk okuma süresi
88
hilll2 2

1993’ten bu yana her yıl 22 Mart’ta kutlanan ve bu seneki teması “su ve sanitasyon krizini çözmek” olarak belirlenen Dünya Su Günü’nün gelmesiyle birlikte su kıtlığının önüne geçmek için suyu doğru tüketme ve yönetme biçimlerine dair yapılan çalışmalar gündemdeki yerini tekrar aldı. Yağışsız geçen kış mevsiminin ardından birçok uzman, gelecek aylarda su sıkıntısı yaşayabilecek ülkelerin su kaynaklarını doğru kullanmaları gerekliliğine dikkat çekti. 

Öyle ki ülkemizin kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 2018 itibarıyla bin 363 metreküp civarında ölçülüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı bu miktarın, ülke nüfusunun 100 milyon olması beklenen 2030’da yıllık bin 120 metreküpe düşeceğini tahmin ediyor. Bu da Türkiye’yi su fakiri  ülkeler ligine bir adım daha yaklaştırıyor. Yılda 54 milyar metreküp su tüketilen ülkemizde, bu suyun yüzde 74 sulama ve yüzde 13’ü içme ihtiyacı için kullanılırken, yüzde 13’ü de sanayinin ihtiyaçlarının karşılanmasında değerlendiriliyor. Bu durum sanayileri harekete geçirirken,  Seramiksan da  tasarruf odaklı üretim modeliyle kamu nezdinde farkındalık oluşturmaya devam ediyor. 

Yüzde 0 atık su politikasıyla sürdürülebilirliğe katkıda bulunuyor

Ülkemizde yaşanan kuraklık ve su kıtlığına karşı acil eylem planları geliştirmenin ve yaşamlarımızın sürdürülebilirlik odağında dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Seramiksan Direktörü M.Süreyya Çağlar “Son yıllarda zaten var olan kuraklık, pek çok coğrafyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gün geçtikçe artırıyor. Yağış oranları her yıl biraz daha düşerken barajlardaki doluluk oranının azalması, yaz mevsiminde zorlanacağımızı şimdiden gösteriyor. Bu yüzden gerek bireysel gerekse toplumsal bilinç oluşturmak ve mevcut düzenimizi tasarruf odağında dönüştürmek zorunlu hale geliyor. Sürdürülebilirliği ilke edinen Seramiksan olarak biz de yüzde 0 atık su politikamızla ürettiğimiz vitrifiye ürünlerimizle bu dönüşüme katkıda bulunuyoruz.” dedi. 

Vitfrifiye ürünleriyle doğa dostu banyolar sunuyor

Fabrikalarında kullanılan suyu geri kazanım tesislerinde geri dönüştürerek gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedeflediklerini paylaşan M.Süreyya Çağlar, çevre dostu ürünleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Su tasarruflu vitrifiye ürünlerimizle tüketicilerin birincil yaşam alanlarını sürdürülebilir mekanlara dönüştürüyoruz. ‘Hijyen Herkesin Hakkı’ mottosuyla geliştirdiğimiz ve bakteri oluşumunu yüzde 99,9 oranında engelleyerek üst düzey hijyen sağlayan Seramiksan Hygiene yüzey teknolojisinin kullanıldığı tüm ürünlerimiz, minimum su ve deterjan kullanımı ile sağlıklı ve doğa dostu banyolar sunuyor.” 

Seramiksan Direktörü M.Süreyya Çağlar,  “2,5 ila 4,5 litre su ile kusursuz temizlik sağlayan su tasarruflu klozetlerimizle sürdürülebilir bir dünya için banyo çözümleri üretiyoruz. Bunun yanı sıra 24 saat kullanılmadığında kendi kendine hijyen sifonu yapan, 0,8 litre su tüketimi ile tasarruf sağlayan Hill Akıllı pisuvarlar da sürdürülebilirliği kendine özgü zarif tasarım çizgileriyle buluşturuyor. Hijyen, estetik ve konforu tasarrufla bir araya getirdiğimiz ürünlerimizle sürdürülebilir geleceği hep birlikte inşa edebileceğimizi kanıtlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın