1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Siyasilerden 23 Nisan mesajı

Siyasilerden 23 Nisan mesajı

- - 16 dk okuma süresi
75
4570155689

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, mesajında şunları kaydetti:

Aziz milletim, 23 Nisan 1920’de, milletimizin iradesinin temsil mekânı olan ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin öncü kurumu olarak teşekkül eden Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 103’üncü yıl dönümünü tebrik ediyorum. Tarihimizin yeni ve en önemli başlangıç noktalarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü, çocuklarına armağan eden kurucularımıza teşekkür ediyor ve dünyadaki tek çocuk bayramı olan ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı kutluyorum. Aydınlık Türkiye’mizin geleceğinin teminatı olan sevgili çocuklarımıza ithaf edilen 23 Nisan 1920 günü, büyük tarihimizin en önemli kilometre taşlarından, değeri büyük dönüşüm günüdür. Osmanlı’dan genç Türkiye’ye evrilen tarihimizde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı millet iradesinin temsili anlamına gelen büyük değişimin başlangıcıdır. Orduları dağıtılan, toprakları işgal edilerek tahkir edilmek istenen milletimiz, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmiş; çoluk çocuk, kadın- erkek, genç-ihtiyar demeden bağımsızlığı için tek vücut olarak hareket etmiş ve kanını son damlasına kadar akıtarak Trakya ve Anadolu’yu, verdiği İstiklal Harbi’yle kendisine ebedi vatan kılmıştır.

Büyük fedakarlıklar gösteren çelik yürekler sayesinde oluşturulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünyaya, devletimizin temel taşlarının ‘milletimizin kayıtsız şartsız egemenliği’ esasında temellendiğini ilan etmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan ve Anadolu halkının kendi kendine teşkilatlandığını bizzat gözlemleyen Mustafa Kemal Paşa, halktan aldığı destek ve ilhamla Millî Mücadele’nin her safhasını planlamış, ordudan önce meclis kurarak, zaferi, ‘hukuk ve meşruiyet’ temelleri üzerinde yeşertmiştir. Gazi Paşa hem meclisin ilk başkanı hem cephede yeni ordunun başkomutanı; ilk meclisin vatansever milletvekilleri de hem cephede asker hem mecliste görev ifa eden ebedi kahramanlarımızdır. 103 yılı geride bırakan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk başkanı ve Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere kıymetli mücadele arkadaşlarını ve Birinci Meclis vekillerini rahmet ve saygıyla yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bizlere emanet ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselmeye devam edecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Twitter’dan yayımladığı mesaj şu şekilde:

“Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 103. kuruluş yıl dönümü ve istikbalimizin teminatı evlatlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı gönülden kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelemizin tüm kahramanlarını şükranla yad ediyorum.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın sosyal medya hesabından yayımladığı mesaj şöyle:

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 103. kuruluş yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Bayrağımız özgürce ve gururla dalgalanmaya devam edecek.”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında, "Aziz milletimiz, milli irade ve bağımsızlığımızın simgesi olan TBMM'nin 103. kuruluş yıl dönümünde, Atatürk'ün ülkemiz ve dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamanın kıvancını yaşamaktayız. ‘Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir.’ ilkesiyle taçlanan bu kutlu günde göğsümüz, mukaddes vatanımızı emanet edeceğimiz çocuklarımıza duyduğumuz inanç ve güvenle kabarıyor. Gelecekte dünyamız için atacakları adımların bizimkilerden çok daha büyük olacağına inandığım evlatlarımızın ufuklarını genişletmek yolunda kararlılıkla çalışıyoruz. Bu uğurda en büyük fedakârlıkları yapmaktan çekinmemiş, başta cumhuriyetimizin kurucusu ve TBMM'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nı sevk ve idare eden birinci Meclis'teki vekillerimiz ve tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Tüm dünya çocuklarıyla birlikte geleceğimizin ışığı evlatlarımızın ve kıymetli milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum."

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yayımladığı mesajda, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 103. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Bu vesileyle TBMM’nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, istiklalimizi ve istikbalimizi borçlu olduğumuz bütün kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un mesajı şu şekilde:

“Türkiye Yüzyılı'nın tarih yapraklarındaki yaşanmışlıkları bilen nesillerimizin eseri olacağına inanıyorum.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman ecdadımızı rahmetle, saygıyla, minnetle anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Dünya üzerinde 2200 yıllık devlet geleneği, Anadolu’da 1000 yıllık varlığı olan Aziz Milletimize yeni bir gelecek inşa eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 103. yılının idraki içindeyiz.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük öngörüsüyle bir Cuma günü dualarla açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi; bir Kurtuluş Savaşı’nı yöneten tarihteki tek meclis olmanın ötesinde, güzel Cumhuriyetimizin de kuruluşunu gerçekleştirmiş, Aziz Milletimizi ve devletimizi geleceğe taşımıştır. Çatısı altında görev yapmış tüm milletvekilleriyle birlikte, darbe dönemlerinden küresel operasyonlara kadar 103 yıllık mazisi boyunca verdiği büyük demokrasi mücadelesi, demokrasi dışı güçlerin ortaya koyduğu her türlü baskıya karşı sergilediği milli irade yanlısı tavır, Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda verilen emeği heba etmeden bugünlere ulaşmamıza vesile olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün yine, yeni bir başlangıcın arifesindedir. Kıymetli Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na adım atmaya hazırlanırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi, 14 Mayıs’ta yaşayacağı yenilenmeyle birlikte, bu yeni döneme güç katacaktır. Artık dünyanın devler liginin bir oyuncusu olan Türkiye, milletin meclisinden alacağı güçle, çocuklarımızın ve gençlerimizin dinamizmi ile Türkiye Yüzyılı’nda, sanayi üretimi, güvenliği, tarımı, turizmi, bilimi, teknolojisi, sanatı ve sporuyla, ülkemizi daha güçlü ve daha müreffeh yarınlara taşıyacak, dünyada adalet arayan her mazluma umut olacaktır. Bu vesileyle, Aziz Milletimizin yüksek feraseti ve merhamet dolu kalbi sebebiyle çocuklara armağan edilmiş olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin kuruluşunun 103. yıl dönümünü tebrik ediyor, başta Ankara Bala Mebusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu çatı altında emek vermiş olan tüm milletvekillerini rahmet ve şükranla yad ediyorum.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın sosyal medya hesabından yayımladığı mesaj şöyle:

“Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyor, tüm yavrularımızı gözlerinden öpüyorum. Gazi Meclisimizin kuruluşunun 103. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Twitter’dan yayımladığı mesaj şu şekilde:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, dünyanın tek çocuk bayramı için dünya çocuklarından mesaj var. Gazi Meclisimizin 103. Kuruluş yıl dönümü ve #23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve Gazi Meclisimizin açılışının 103. yıldönümünü kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak silah arkadaşlarını ve bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı, rahmet, minnet ve dua ile yad ediyorum.”ifadelerine yer verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun. Yarınlarımızın sahibi, ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza bu günü armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Twitter’dan yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medya hesabından yayımladığı mesaj şöyle:

"İlk ulusal bayramımız olma özelliğini taşıyan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılış gününde kutlanan ve ulusal egemenliğimizi simgeleyen, 1933’te Atatürk’ün başlattığı bir gelenekle çocuklarımızın Cumhurbaşkanlığı makamına kabul edildiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Her çocuğumuzun, ulusal egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin birer koruyucusu olma bilinciyle yetişmesini diliyor; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizi kurup, bize bugünleri hazırlayan kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açışının 103. Yılındayız, 2023’te Cumhuriyetimizin yeni yüzyılındayız. Bugün kutladığımız bayram, ortak geleceğimizin bir bayramıdır." 

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, mesajında şunları kaydetti:

"’Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ Bu azim ve kararlılıkla çocuklarımızın geleceği için yüzyıllar boyu bu topraklarda gülecek, sarılacak ve acılara göğüs gereceğiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı kutlarım.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, mesajında “Bugün 23 Nisan. TBMM'nin kuruluş yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm yol arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum. 14 Mayıs'tan sonra Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile çok daha güçlü bir Meclise kavuşacağız.” ifadelerini kullandı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’ne en büyük hediyesi olan Milli Egemenliğin kıymetinin çok daha iyi anlaşıldığı bu günlerde, en çok da çocuklarımızın geleceği için canla başla zafer için çalışıyoruz. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin mesajı şu şekilde:

“23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün. Geleceğimizin teminatı olan çocuklara hediye edilen en güzel bayram! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yayımladı mesajda, “Hür yaşadık, hür yaşayacağız. Milli iradenin simgesi TBMM 103 yaşında. Ebediyyen var olsun. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Geleceğimiz olan çocuklarımıza bu bayramı armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle ve saygıyla  anıyoruz. 23 Nisan kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Twitter’dan yayımladığı mesajı şöyle:

"Milli İradenin tecelligahı Gazi Meclisimiz 103 yaşında. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yüzü hep gülsün, bahtları açık olsun. Gelecek Mecliste"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Twitter’dan yayımladığı mesaj şöyle:

“Kurtuluş Savaşımızın kalbi, millet iradesinin tecelligahı TBMM’nin kuruluş yıl dönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın mesajı şu şekilde:

“TBMM, bağımsızlık mücadelemizin en güçlü ışığıydı. O ışık, tam 103 yıldır yolumuzu aydınlatıyor. Meclisimizin açılış gününü çocuklarımıza bayram olarak armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mesajında “’Bir kent büyür mü hiç?’ demeyin. Büyür, yaş alır, olgunlaşır. Mirasını korur, yaşatır. Ankara ne yaşarsa yaşasın, sonsuza dek Cumhuriyet’in öz evladı, Atatürk’ün ebedi evi kalır.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

entop1

oktay1

kalın1

zer1

kirişci1

ersoy1

soyludjkmlş1

byanık1

avuşoğlu

bozdağ1

Ekran görüntüsü 2023 04 23 122209

Ekran görüntüsü 2023 04 23 122533

Ekran görüntüsü 2023 04 23 125543

oğan1

babacan1 kflşi

zdağ1

ince1

Ekran görüntüsü 2023 04 23 122830

elik1

yerlikaya1

yavaş1111111111

Hibya Haber Ajansı

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın