1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Toros Tarım, Interfresh Eurasia Fuarı’na katıldı

Toros Tarım, Interfresh Eurasia Fuarı’na katıldı

- - 4 dk okuma süresi
76

Toros Tarım, 20-22 Ekim tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen Interfresh Eurasia Yaş Sebze, Meyve, Depolama, Ambalaj Lojistik ve Tarım Teknolojileri Fuarı’na katıldı.  42 ülkeden on binin üzerinde sektörel ziyaretçinin ağırlandığı fuarda, Toros Tarım ile birlikte Tekfen Tarım ve Alara Meyve de ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Yaş sebze meyve sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren Interfresh Eurasia Fuarı, pandemi nedeniyle verilen iki yıllık aranın ardından Antalya Anfaş Expo Center’da üçüncü kez gerçekleştirildi. Tarım sektörüne gübre üretimiyle destek veren Toros Tarım, kalite ve sürdürülebilirliği esas alan tarımsal üretimi geliştirme programları, dijital tarım uygulamaları, Ar-Ge inovasyon çalışmaları ve yeni yatırımlarıyla sektörünün en büyük kuruluşu olarak fuarda yer aldı. Gıda güvenliği ve gıdaya erişimi sağlayabilmek misyonuyla çalışmalarına yön veren Toros Tarım, mineral gübrelerin yanı sıra suda eriyebilen özel gübreler ve organik/organomineral gübre çeşitleri ile Interfresh Eurasia Fuarı’nda ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. 

Tüm Türkiye’yi köy köy gezerek çiftçilerin doğru tarım uygulamaları konusunda bilgilendirilmesinde önemli bir rol üstlenen Toros Tarım, uzman ziraat mühendislerinden oluşan kadrosu ve Çiftçi Eğitim Otobüsü ile fuarda yer aldı. Görsel bilgi sunacak şekilde düzenlenen iç donanımı sayesinde çiftçilere kısa filmler ve Hassas Besin Yönetimi çerçevesinde doğru ve dengeli gübreleme bilgilerini aktaran Toros Tarım Çiftçi Eğitim Otobüsü, uygulamaları ile dikkat çekti.

Toros Tarım Tarımsal Teknik ve Dijital Pazarlama Müdürü Ferhat Ekinci, fuar kapsamında bu yıl ayrıca Soğutma, Muhafaza, Taşıma Bilimleri ve Sanayicileri Derneği (SOMTAD) ve Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) desteği ile 5 üniversiteden akademisyenlerin katılımıyla Interfresh Global Zirvesi düzenlendiğini söyledi. Zirvede iklim değişikliği ve sürdürebilir tarımın ele alındığını ifade eden Ekinci, “Zirve kapsamında düzenlenen ’İklim Değişikliği, Sürdürülebilir Bitkisel Üretim ve Beslenme Teknolojileri, Karbon Yutakları, Yağmur Hasadı’ konulu seminere Toros Tarım adına konuşmacı olarak katılan değerli danışmanımız Doç. Dr. Emin Bülent Erenoğlu, Türkiye’de ve dünyada gübre kullanımı, AB Yeşil Mutabakat ve Tarladan Çatala programında gübrelerin yeri ve uyumda doğru ve dengeli gübrelemenin rolü konularında bilgilerini aktardı” diye konuştu.

Tekfen Tarım ise fuarda doku kültürüyle üretimini gerçekleştirdiği ürünleri tanıttı. Yerli tarımsal üretimin en büyük destekçilerinden biri olarak Türkiye’de doku kültürüyle verimli ve kaliteli patates tohumu ile muz fidanı üretimine liderlik ettiklerini vurgulayan Tekfen Tarım’ın Teknotarım Operasyon Müdür Yardımcısı Hakan Taşkın, “Fuarda bize ayrılan stantta elde ettiğimiz ürünleri ziyaretçilerimizle buluşturarak tarıma kattığımız değeri anlattık.  Ürünlerimize gösterilen ilgi, bizleri çok mutlu etti” dedi. Taşkın, ürünlerle ilgili olarak “Sertifikalı tohumluk patates üretiminde doku kültürü yoluyla elde edilmiş hastalıklardan ari süper elit kademede mini yumru kullanıyoruz. Tekfen’in kendi Biyoteknoloji laboratuvarlarında ve kontrollü seralarında elde edilen mini yumruları sayesinde en verimli ve hastalıklardan arınmış patates üretilmesini sağlıyoruz. Özellikle muz ve patates tohumu üretiminde elde ettiğimiz başarıyı diğer tür ve çeşitlerin üretimine de taşımayı hedefliyoruz” bilgisini verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın