1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. TSB, “sahte poliçe” tuzağına karşı uyardı

TSB, “sahte poliçe” tuzağına karşı uyardı

- - 2 dk okuma süresi
476
tsb logo

Trafik sigortası almak için acentelere başvuranları takip eden dolandırıcılar, kendilerini ‘başvuru yapılan acentenin temsilcisi’ olarak tanıtıyor. Bu yolla ‘sahte poliçe’ satarak mağduriyetlere neden oluyor. Sigortasının olduğunu düşünen vatandaşlar hem maddi zarara uğruyor hem de trafikte kusurlu duruma düşüyor.

TSB ‘sahte poliçe’ tuzağı ve trafik sigortalılarını kandırmayı amaçlayan ‘teklifler’ konusunda vatandaşı koruyan bazı önlemlerin altını çizdi.

Duyuruda, Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi’nin (SBM) web sitesindeki “trafik sigortası teklif karşılaştırma” ekranını hatırlatan TSB, vatandaşların bu yolla sadece “kimlik no” ve “plaka no” bilgileri ile tüm sigorta şirketlerinin primlerini tek bir ekranda görebildikleri belirtildi.

SBM Web Ekranları ve mobil cihazlar üzerinden yapılan bu işlem sonunda teklifler başvurucuya iletiliyor ve kendileri için en doğru, en uygun poliçeyi satın alabilmeleri ya da poliçe yenilemeleri sağlanıyor. Teklif aşamasından sonra e-Devlet üzerinden poliçenin varlığı sorgulanabiliyor.

Ayrıca, SBM internet sitesindeki “Trafik sigortası azami brüt prim tablosu” sayesinde; alınan tekliflerin il, araç türü, basamak ve kullanım tarzı bazında ve içinde bulunulan aya ait “Azami trafik sigortası prim tutarları listesine” ulaşarak kontrol edilebiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın