1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. TSPB’nin ‘Kamera Elinde Geleceğin Cebinde Kısa Film Yarışması’ sonuçlandı

TSPB’nin ‘Kamera Elinde Geleceğin Cebinde Kısa Film Yarışması’ sonuçlandı

- - 5 dk okuma süresi
80
screenshot 2 600 x 400 43

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışmasının 8’incisi tamamlandı.

TSPB’nin finansal okuryazarlık ve sermaye piyasalarına yatırım konusunda bilgi ve farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirdiği kısa film yarışmasında dört filmin yönetmeni büyük ödülün sahibi oldu. Bu yıl ‘Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak’ temasıyla gerçekleştirilen kısa film yarışmasında dereceye giren yönetmenler, toplamda 70 bin liraya varan para ödülü kazandı.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’nda farklı bir yöntem uygulandı. 23 Haziran 2022 tarihinde başlayan yarışmaya katılan sinemaseverler, önce temaya uygun olarak yazdıkları senaryolarını gönderdi.

TSPB jürisinin ön incelemelerinin ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri ve 2013-2017 yılları arası İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde Senaryo Yazarlığı ve Senaryo Teknikleri dersleri veren, hali hazırda Kanal D İçerik Geliştirme Yöneticisi Duygu Ertekin tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda 23 senaryo finale kaldı.

Finale kalan senaryo sahipleriyle ‘sinema unsurları’ konulu atölye çalışması yapıldı. Atölyede ödüllü yönetmen Ali Bilgin ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri film yapmanın ayrıntılarını ve sinematografik anlatımın gelişimini aktardı.

Finale kalan 23 senaryo sahiplerinin çektikleri kısa filmler aralarında akademisyenlerin, sinema eleştirmenlerinin ve sinema profesyonellerinin olduğu jüri tarafından değerlendirildi.

“Finansal okuryazarlığın artırılması bireylerin ve ülkemizin geleceği için çok önemli”

Kısa film yarışması sonuçlarını değerlendiren TSPB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop, finansal farkındalığın ve finansal okuryazarlığın önemine dikkat çekti. Öztop, “Bireylerin finansal bilgi eksikliklerini gidermeleri, bilinçli tasarruf ve yatırım kararları almaları kendi gelecekleri açısından olduğu kadar ülkemizin ekonomik gelişimi ve kalkınması için de çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Öztop, birlik olarak finansal okuryazarlığın arıtılması ve yatırımcıların bilgilendirilmesi için eğitim ve etkinlikleri düzenlemeye devam ettiklerini vurgulayarak,  “Toplumsal gelişim ve farkındalığın artmasında sinemanın etkisine olan inancımızla bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiğimiz “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışmamız da bu etkinliklerimizin en iyi örneklerden biridir.” diye konuştu.

Screenshot 1

Filmler üç farklı jüri ekibi tarafından değerlendirildi

TSPB Jürisi ve Senaryo Jürisi’nin değerlendirmeleri sonrası, senaryo elemesini geçen katılımcıların filmleri sinema ve akademi dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı Ana Jüri tarafından değerlendirildi.

Ana jüride Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kamera Kurgu Kuram ve Uygulamaları, Kurgu Atölyesi, Belgesel Film Yapımı ve Kurmaca Film Yapımı konularında dersler veren Alp Birol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri, Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Vardan, Sinema Yazarları Derneği üyesi sinema yazarı ve eleştirmeni Selin Gürel, izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin ve ünlü oyuncu Feride Çetin’in yanı sıra TSPB adına TSPB Genel Sekreteri Serdar Sürer yer aldı.

Birincilik “Azim” filminin

Yarışmada “Azim” senaryosuyla finale kalan Fatma Nur Vural’ın filmi birinci seçildi. Yarışmanın ikincisi “Yarınlara Umutla Bakmak” filmi ile Yaşar Yıldırım oldu. Yarışmada Ömer Dişbudak “Tematik Tabu” filmiyle üçüncü olurken, Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü’nü ise “Çelik Dede” filmiyle Turan Güngör kazandı.

Kazananlara toplamda 70 bin TL ödül

Yarışmada ödül alan Azim isimli birinci filme 25 bin  TL, Yarınlara Umutla Bakmak  isimli ikinci filme 20 bin TL, Tematik Tabu  isimli üçüncü filme ise 15 bin  TL tutarında ödül verildi.

Yarışmada, ayrıca 2014 yılından itibaren yarışmanın jüri üyesi olan ve 3 Ağustos 2019 tarihinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden sinema dünyasının önemli ismi Cüneyt Cebenoyan adına da 10 bin TL değerindeki “Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü” verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın