1. Anasayfa
  2. Avrupa Birliği
  3. Türkiye, EUREKA’nın dönem başkanı oldu

Türkiye, EUREKA’nın dönem başkanı oldu

- - 2 dk okuma süresi
270
sanayi ve teknoloji bakanligi 2

Türkiye’nin EUREKA 2023-2024 dönem başkanlığı adaylığı, Belçika’da düzenlenen Yüksek Seviyeli Grup Toplantısında tüm üyelerin desteğini alarak oy birliğiyle onaylandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin EUREKA dönem başkanlığı sırasında ülkemiz ev sahipliğinde Kasım 2023, Mart 2024 ve Haziran 2024’te üç büyük toplantı ve EUREKA üyesi ülkelerden firmaların katılacağı Küresel İnovasyon Zirvesi yapılacak.  Sosyal etkinlikler ile desteklenen toplantılar ülkemizin Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin tanıtımı konusunda avantaj sağlayacak.

Türkiye aynı zamanda, kar amacı gütmeyen bir dernek statüsünde Brüksel’de yerleşik olan EUREKA Derneği’nin de başkanlığını üstlendi. EUREKA Derneği Yönetim Kurulunda görev alan EUREKA Ülke Üst Düzey Temsilcisi ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, 1 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri arasında EUREKA Derneği Başkanlığı görevini yürütecek.

EUREKA Dönem Başkanlığı göreviyle 47 üyeli ağın başkanlığını ve EUREKA Derneği’nin başkanlığını yürütecek olan Türkiye, bu göreviyle önemli sorumluluklar ve yükümlülükler alırken, aynı zamanda ciddi bir prestij kazanacak. Diğer ülkeler ile sürekli iletişimde kalınması ve EUREKA’nın faaliyetlerinin başkan ülkenin stratejik önceliklerine göre yönlendirilebilmesi en önemli avantajlar arasında yer alıyor.

Temel karakteristik özellikleri ile alanında lider bir platform olan EUREKA’nın kurucu ve aktif üyelerinden bir tanesi olarak platformun küresel seviyede sağladığı iş birliği imkanlarından önemli düzeyde fayda sağlanıyor. 47 üye ülkenin yanı sıra üye olmayan ülkeler ile de iş birliği fırsatı tanıyan destek araçları, endüstrinin ve ülkelerin önceliklerine göre hızlıca pozisyon alınarak şekillendirilebilen esnek çağrı yapıları sayesinde güncel teknolojik konularda hızlı şekilde uluslararası sanayi işbirliği sağlanabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın