1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Türkiye Jeoloji Kurultayı, ABB’nin destekleriyle başladı

Türkiye Jeoloji Kurultayı, ABB’nin destekleriyle başladı

- - 4 dk okuma süresi
56
3953208087

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası’nın düzenlediği ve bu yıl 75’incisi gerçekleşen Türkiye Jeoloji Kurultayı’na altın sponsor olarak katıldı.

Ankara Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Kültür Sitesi’nde düzenlenen kurultayın açılış törenine; ABB Genel Sekreter Yardımcısı Bekir Ödemiş,  Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz katıldı. Bu yılki ana teması Jeolojik Kökenli Kaynakların Sürdürülebilir Kalkınmadaki Rolü olarak belirlenen kurultay, 14 Nisan’a kadar devam edecek.

Jeoloji Mühendisleri Odası ile iş birliği

Kurultayın açılış töreninde konuşan ABB Genel Sekreter Yardımcısı Bekir Ödemiş, hem Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı hem de Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı olarak tüm çalışmalarında Jeoloji Mühendisleri Odası ile iş birliği içinde çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“2020 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Jeoloji Mühendisi Odası Başkanı Hüseyin Alan ve Sayın Başkanımız Mansur Yavaş’ın imzaladığı bir iş birliği protokolü başlattık. Bu çerçevede de Ankara’da var olan jeopark alanlarının belirlenmesi, korunması ve geliştirilmesi konusunda önemli bir adım attık. Birleşmiş Milletler tarafından kentlerin afetlere karşı dirençli hale getirilmesi amacıyla başlatılan programa katılarak belge alan ilk belediye olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Kızılcahamam ve Çamlıdere jeositini UNESCO’nun doğal miras listesine dahil edeceğiz.”

Deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme dairesi stant açtı

Ulusal ve uluslararası pek çok firmanın katıldığı kurultayda,  ABB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı da stant açtı.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler de, “Toplumumuz afetler konusunda yeterli duyarlılığa ulaşmaz, bu yönde yasal mevzuat değişikliklerini talep etmezsek, yasa koyucular eksiklikleri geç kalmadan gidermezlerse ne yazık ki her depremde, her doğal afette can kayıplarıyla yasa boğuluyoruz. İstedik ki bu farkındalığı artıralım, istedik ki çalışmalarımızı Türkiye’nin dört bir tarafında meslek alanımızda çalışmakta olan afet planlama süreçlerinde iş birliği yaptığımız kitlelerle paylaşalım” diye konuştu.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise deprem sürecinde uzmanlarının görüşlerinin dikkate alınmasının hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “18 binden fazla üyesi olan yer bilimcilerin bu büyük örgütün yöneticilerini dikkate almadığınız müddetçe yukarıda ne kadar nitelikli üretim yaparsanız yapın bedelini ağır ödersiniz” dedi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın