1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

- - 4 dk okuma süresi
69
finance 9 2

Küresel çapta enflasyonist baskılar ön planda kalmaya devam ederken, ekonomik görünümde yavaşlama emareleri de yakından takip ediliyor. ABD’de dün açıklanan ISM imalat PMI verisi son iki buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi. Fed’in bugün sonra erecek toplantısında 75 baz puan faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Toplantıdan çıkacak faiz kararı, karar metnindeki ifadeler ve Fed Başkanı Powell’ın mesajları risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    21:00 Fed Toplantısı ve Faiz Kararı  – Önem: Yüksek

•    21:30 Fed Başkanı Powell’ın Konuşması – Önem: Yüksek

Türkiye

 

Türkiye imalat sektörü PMI endeksi, ekim ayında 46,4’e gerileyerek sektördeki daralmanın devam ettiğine işaret ederken, yeni siparişler ve üretimde ivme kaybının sürdüğünü ortaya koydu. Şirketler, yeni siparişler ve üretimdeki gerilemeye paralel olarak satın alma faaliyetleri ve istihdamı azaltırken, girdi ürünlerine olan talebin azalmasıyla tedarikçilerin teslimat süreleri de kısalmış oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tahıl sevkiyatının devam etmesi için sorunların aşılması lazım, Türkiye olarak gayret göstermeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin ve Zelenskiy ile görüşmeleri olacak” dedi. TCMB bankalardan piyasa dışı saatlerde döviz işlemlerinin ve tahvil yükümlülüğünden kaçınmak için yüksek mevduat faizi uygulamalarının son bulmasını istedi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyonun Aralık’tan itibaren düşeceğini söyledi. Nebati “Gelecek dönem enflasyonun daha az konuşulduğu bir süreç olacak” dedi. Bakan Nebati ayrıca TOGG’a ulaşım için bankaların gerekli teşvikleri vereceğini söyledi.

 

Euro Bölgesi

 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde Euro Bölgesi’nde enflasyonun hala çok yüksek seyrettiğini, faiz artış döngüsünün enflasyonun orta vadede yüzde 2’lik hedefe dönmesini sağlaması gerektiğini söyledi. Lagarde AMB’nin geçen hafta ikinci kez 75 baz puanlık faiz artışı yapmasının ardından borçlanma maliyetlerinin daha da artması gerektiğini ifade etti. AMB Başkanı, Litvanyalı bir web sitesi için verdiği mülakatta “İstikametimiz belli ve henüz o noktaya ulaşmış değiliz” diye konuştu. Öte yandan AMB Yönetim Konseyi Üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel Euro Bölgesi’nde fiyat baskılarının genişlediğini ve AMB’nin önceki üç toplantıda olduğu gibi kararlı davranması gerektiğini söyledi.

 

ABD

 

Küresel çapta enflasyonist baskılar ön planda kalmaya devam ederken, ekonomik görünümde yavaşlama emareleri de yakından takip ediliyor. ABD’de dün açıklanan ISM imalat PMI verisi Ekim siparişlerindeki azalmayla 50,9’dan 50,2’ye geriledi, bu son iki buçuk yılın en düşük seviyesi oldu. Fed’in bugün sonra erecek toplantısında 75 baz puan faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Toplantıdan çıkacak faiz kararı, karar metnindeki ifadeler ve Fed Başkanı Powell’ın mesajları risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Dün ABD’de JOLTS açık iş sayısı, Eylül’de 10 milyon 717 bine çıkarak piyasa beklentilerinin aksine artış gösterirken Fed’in agresif sıkılaşması üzerindeki baskıyı artırdı. Son olarak ABD Hazine Bakanlığı, açıkladığı borçlanma tahmininde hazinenin bu yılın son çeyreğinde 550 milyar dolar borçlanmasını beklediğini belirtti.

Kaynak Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın