1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

- - 3 dk okuma süresi
223
finance 207 3

Merkez bankalarının sıkılaşma döngüleri ve küresel ekonomilere yönelik artış kaydeden resesyon endişeleri son dönemde küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Japonya Merkez Bankası’nın sürpriz bir şekilde 10 yıllık tahvillerdeki getiri bandını yükseltmesi dün piyasalarda dalgalanmalara yol açtı. Bugün ABD cephesindeki ekonomik veri akışları takip edilecek olup, küresel ekonomik görünüm ve merkez bankalarına yönelik beklentiler risk iştahını şekillendirmeye devam edecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    18:00 ABD – CB Tüketici Güveni Önem: Yüksek

•    18:00 ABD – Mevcut Konut Satışları Önem: Orta

Türkiye

TÜİK verilerine göre tüketici güveni Aralık’ta bir yılın zirvesinden %1,3 oranında azalarak  75,6 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelecek yıl finansal mimari ve altyapısını daha da güçlendirmeye yönelik birçok adım atacaklarını bildirdi. Türkiye ekonomisinin geride kalan 20 yıllık dönemde başta küresel finansal kriz ve salgın olmak üzere iç ve dış şoklara karşı pek çok defa sınandığını ve tümünden alnının akıyla çıkmayı başardığını vurgulayan Nebati, ekonominin son dönemde şokların üstesinden gelme ve risklere maruz kalabilecek alanları azaltma noktasında da önemli mesafe katettiğini belirtti. Yurt içinde açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

Avrupa

Almanya Federal İstatistik Ofisi Kasım ayına ilişkin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı. Ülkede üretici fiyat endeksi kasım ayında aylık %3,9 düşerek tahminlerin üzerinde gerileme kaydederken, yıllık bazda %28,2 artış gösterdi. Böylece veri ÜFE Kasım ayında art arda ikinci kez gevşediğini Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enerji maliyetleri azaldıkça yüksek enflasyonun da düşebileceğine dair bir sinyal verdi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau Avrupa ekonomisinde sert iniş beklemediğini belirtti. Villeroy Fransa ve Euro Bölgesi’nde ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin azaldığını söyledi. Avrupa cephesinde Almanya’da GFK tüketici güven endekslerinin açıklanması bekleniyor.

ABD

ABD’de konut başlangıçları yüksek enflasyonun alım gücünü düşürmesi ve talepteki azalmayla kasım ayında %0,5 düşerek yıllıklandırılmış bazda 1,43 milyon oldu. Önümüzdeki döneme ait konut başlangıçları için sinyal veren inşaat izinleri de %11,2 azalarak 1,34 milyon adet oldu. Bugün ABD’de mevcut konut satışlarının açıklanması bekleniyor.

Kaynak Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın