1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

- - 7 dk okuma süresi
46
finance 298 6

Piyasalarda bugün. Almanya Federal İstatistik Ofisi Kasım ayına ilişkin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı. Ülkede üretici fiyat endeksi kasım ayında aylık %3,9 düşerek tahminlerin üzerinde gerileme kaydederken, yıllık bazda %28,2 artış gösterdi. Böylece veri ÜFE Kasım ayında art arda ikinci kez gevşediğini Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enerji maliyetleri azaldıkça yüksek enflasyonun da düşebileceğine dair bir sinyal verdi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau Avrupa ekonomisinde sert iniş beklemediğini belirtti. Villeroy Fransa ve Euro Bölgesi’nde ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin azaldığını söyledi. Avrupa cephesinde Almanya’da GFK tüketici güven endekslerinin açıklanması bekleniyor.

ABD’de konut başlangıçları yüksek enflasyonun alım gücünü düşürmesi ve talepteki azalmayla kasım ayında %0,5 düşerek yıllıklandırılmış bazda 1,43 milyon oldu. Önümüzdeki döneme ait konut başlangıçları için sinyal veren inşaat izinleri de %11,2 azalarak 1,34 milyon adet oldu. Bugün ABD’de mevcut konut satışlarının açıklanması bekleniyor. Öne Çıkan Hisse Haberleri Wells Fargo — Tüketici Finansal Koruma Bürosu’ndan (CFPB) yapılan açıklamada, bankanın tüketicilere tazminat olarak 2 milyar dolardan fazla ödeme yapacağı ve yasal ihlaller için 1,7 milyar dolarlık para cezası ödeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın 16 milyondan fazla tüketicinin hesabını etkileyen yasa dışı faaliyetlerinin yanı sıra, kredi ödemelerini defalarca yanlış uyguladığı, evlere ve yasa dışı olarak el konulan araçlara haksız haciz koyduğu, ücretleri ve faizi yanlış değerlendirdiği ayrıca sürpriz mevduat ücretleri aldığı aktarıldı. (Negatif) Amazon Inc. — AB Komisyonu, Amazon’a karşı yürütülen rekabet soruşturmalarının firmanın yasal olarak bağlayıcı taahhütlerde bulunmasıyla birlikte kapatıldığını açıkladı.

Açıklamada, verilerin kullanımı konusundaki endişelere yönelik Amazon’un kendi pazarındaki bağımsız satıcıların faaliyetleriyle ilgili veya bunlardan üretilen kapalı verileri kullanmamayı taahhüt ettiği belirtildi. Amazon’un; platformunda bulunan, “şimdi al ve sepete ekle” butonu olarak bilinen (Buy Box) seçeneğinde bütün satıcılara eşit davranmayı ve ikinci bir teklifin de bu alanda gösterilmesi taahhütlerinde bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, Amazon’un satıcılara kendi hizmetleri yerine diğer teslimat firmalarını seçme izni vereceği de kaydedildi. (Pozitif)

Küresel piyasalarda, dolardaki yatay seyir ve hafta başından bu yana önemli bir veri akışının bulunmaması, ons altın fiyatlarında da etkisini gösteriyor. Ons altın dün yeniden 1800$ seviyesinin üzerindeki seyrinde ısrarcı olmaya başladı. Bu sabahta 1800$ seviyesinin üzerinde hareketini sürdürüyor. Ons altın için bugün ABD’den veriler takip edilebilir. Ons altın fiyatları üzerinde veri bazlı hareketler görülebilir. Dolar endeksi bu sabah 103,93-104,16 arasında yatay seyrediyor. Yarın ve cuma ABD’de veri takvimi daha yoğun olacaktır. Piyasalarda, resesyon kaygısı, majör merkez bankalarının faiz artışlarını sürdürecek olması risk iştahını baskılıyor. Emtia için 1770 – 1748 – 1710 destek noktaları, 1836 – 1867 – 1899 direnç noktaları olarak takip edilebilir. 

Almanya’da üretici fiyat endeksi kasım ayında aylık %3,9 düşerek tahminlerin üzerinde gerileme kaydederken, yıllık bazda %28,2 artış gösterdi. Açıklanan veri üretici fiyat endeksinin kasım ayında art arda ikinci kez gevşediğini Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enerji maliyetlerinin azaldıkça yüksek enflasyonun da düşebileceğine dair bir sinyal verdi. ECB Yönetim Konseyi Üyesi F. Villeroy de Galhau Avrupa ekonomisinde sert iniş beklemediğini belirtti. ABD’de konut başlangıçları yüksek enflasyonun alım gücünü düşürmesi ve talepteki azalmayla kasım ayında %0,5 düşerek yıllıklandırılmış bazda 1,43 milyon oldu. Paritede 1,0807 – 1,0966 – 1,1094 seviyeleri direnç, 1,0577 – 1,0452 – 1,0325 izlenen desteklerdir.

Dow Jones endeksi dünü %0,28 yükselişle 32.849 puandan tamamladı. Geçtiğimiz hafta, majör merkez bankalarından gelen mesajlar, piyasalarda resesyon endişesinin artmasına neden olmuştu. Bu nedenle risk iştahı zayıf seyrediyordu. Dün ABD borsalarında sınırlı da olsa yükselişler yaşandı. Gün içerisinde konut sektörüne yönelik veriler açıklanırken, veri bazlı hareket görülmedi. Bugün içinde ABD’de açıklanacak veriler bulunuyor. Fed üyelerinden de açıklamalar izleniyor. Gün içerisinde, onlarında açıklamaları takip edilebilir. Resesyon endişesi, merkez bankalarının faiz artışlarına devam edecek olması, hala piyasalar üzerinde bu başlıkların takip edildiği görülüyor. Endeks için 33,671 – 34,340 – 34,978 seviyeleri direnç, 32,686 – 31,996 – 31,369 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Apple, Self Servis Onarım programını genişleterek, M1 Mac masaüstü bilgisayarları ve Studio Display’i ekliyor. ABD’de isteyen kullanıcılar artık M1 iMac, M1 Mac mini, Mac Studio ve Apple Studio Display ile ilgili sorunları orijinal parçalar, onarım kılavuzları ve araçlarla kendileri çözmeye çalışabilecek. Apple programı, ABD ve Avrupa’da yürürlüğe girmesi beklenen onarım hakkı kurallarının öncesinde tanıttı. Hisse senedi fiyatı için, 134,49 – 139,69 – 144,67 seviyeleri direnç, 128,75 – 123,36 – 118,45 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın