1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

- - 2 dk okuma süresi
75
finance 4 1

Sıfır Kovid politikası nedeniyle ekonomik büyümesi yavaşlayan ve protesto gösterilerine sahne olan Çin’de son pandemi kısıtlaması da kaldırıldı ve ülke sınırları açıldı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından dün yapılan açıklamaya göre, ülkeye gelen yolcuların 8 Ocak itibarıyla kendilerini 8 günlük karantinaya almaları gerekmeyecek. Bu sabah küresel piyasaların yönünü Çin’in ülkeye gelen yolculara yönelik karantina önlemlerini kaldırması ve ABD’deki kış fırtınası belirliyor. ABD doları ile Japon yeni, Çin’in karantina önlemlerini kaldırmasının güvenli limanlara olan talebi azalmasının ardından düşüyor. Petrol fiyatları Çin’de Kovid önlemlerinin kaldırılmasının ve ABD’deki dondurucu soğukların rafinerilerin kapanmasına yol açmasının etkisiyle yükseliş yaşıyor.

 

Hisse senedi piyasalarının büyük bir bölümü dün noel tatili sebebiyle kapalıydı. ABD piyasalarının tamamı, Avrupa piyasalarının ise çoğu dün işlem görmedi. Bugün, Çin’in karantina zorunluluğunu kaldırması sonrası Asya Borsalarında işlem gören seyahat ve tüketici odaklı şirket hisseleri öne çıkarken ve karışık bir görünüm izlenirken, ABD vadelilerinde pozitif bir görünüm var. Avrupa piyasalarında da karışık bir görünüm hakim.

 

Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden para politikasında sıkı duruşa yönelik mesajlar gelmeye devam etti. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel’a göre enflasyonu hedef seviyelere indirmek için faiz oranları kısıtlayıcı bölgelere yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Schnabel kısıtlayıcı bölge için henüz net faiz seviyesi söyleyemediklerini, bu faizin nötr faizin üstü anlamına geldiğini belirtti. AMB üyeleri son dönemde piyasa beklentilerinden daha yüksek bir nihai faiz sinyali vermişlerdi. Geçen hafta AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos da para politikasında bir süre sıkı duruşun devam edebileceğine ilişkin mesajlar vermişti.

Kaynak Gedik Yatırım

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın